برای کم کاری تیروئید چه بخوریم؟
خوراکی مضر برای تیروئید,خوراکی مضر برای تیروئید کم کار,خوراکی های مضر برای تیروئید کم کار,خوراکی های مفید برای تیروئید,خوراکی برای کم کاری تیروئید,خوراکی های من

کم کاری تیروئید در بارداری را جدی بگیرید؛ خطرات و پیشگیری

تيروئيد غده اي است به شكل پروانه در جلوي گردن در پايين حنجره و بالاي استخوانهاي ترقوه، تيروئيد دو نوع هورمون ترشح  مي كند به نام هاي T4 و T3 كار اين هورمون ها تنظيم چگونگي مصرف و ذخيره انرژي در بدن است. در حقيقت تيروئيد مسئول تنظيم سوخت و ساز بدن مي باشد. عملكرد تيروئيد توسط غدة ديگري در بدن به نام هيپوفيز تنظيم مي شود. هيپوفيز در مغز قرار دارد و با ترشح هورمون محرك تيروئيد، باعث افزايش ترشح هورمونهاي تيروئيد مي شود. تيروئيد ممكن است دچار كم كاري يا پركاري شود.

مؤثرترین درمان برای کم‌کاری این غدّه داروهای شیمیایی نیست بلکه کنترل مواد غذاییِ مصرفی بهترین راه حل است؛ بهترین رژیم غذایی برای کم‌کاری تیروئید شامل بایدها و نبایدهایی است که در ادامه این مقاله بعد از اشنایی مختصری با غده تیروئید و علائم کم کاری آن, شما را بهترین خوراکی ها برای درمان کم کاری تیروئید آشنا میکنیم. با ما همراه باشید.

علت کم‌کاری تیروئید چیست؟

 

چه انواعی از اختلالات تیروئیدی وجود دارد؟

انواع ویژه ای از اختلالات تیروئیدی وجود دارد، که طبق آنچه قبلا در بخش سلامت آکا, به شما اموخته ایم این موارد  شامل زیر می شود: 

_کم کاری تیروئید

 _پر کاری تیروئید 

_گواتر 

_گره های تیروئیدی 

_سرطان پروستات 

کم کاری تیروئید:

نتیجه تولید ناکافی هورمون ها توسط غده تیروئید است.ممکن است که از مشکلات درون غده تیروئید، غده هیپوفیز، یا هیپوتالاموس رشد کند.

علائم آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

_خستگی

_تمرکز ضعیف و یا احساس گنگی

_خشکی پوست

_یبوست

_احساس سرما

_نگهداری مایعات

_درد عضلانی و مفاصل

_افسردگی

_خونریزی مداوم و یا قاعدگی شدید در زنان  

برخی علل شایع کم کاری تیروئید عبارتند از: 

  • تیروئیدیت هاشیموتو (یک مشکل خود ایمنی که موجب التهاب غده تیرویید می شود)
  • مقاومت در برابر هورمون تیروئید
  • انواع دیگر تیروئیدیت (تورم تیروئید)، تیروئیدیت حاد و تیروئیدیت پس از زایمان است.

ش

 

كم‌كاري تيروئيد چيست؟

در اين حالت غده تيروئيد بي‌كفايت مي‌شود, يعني ديگر قادر نيست به اندازه كافي هورمون‌هاي تيروئيدي توليد نمايد. از هر 100 نفر حدود 2 نفر مبتلا به كم‌كاري تيروئيد هستند. البته درجات خفيف‌تر كم‌كاري تيروئيد شيوع بيشتري دارد. اگر كم‌كاري تيروئيد درمان نشود معمولاً شديدتر شده و شكايات ناشي از آن بيشتر مي‌شود. در اندكي از موارد عوارض تهديد كننده حيات مانند نارسايي قلبي و اغما ديده مي‌شود. كم‌كاري تيروئيد با انجام آزمايش خون شناسايي و به راحتي قابل درمان است.

 

به چه علت تيروئيد كم‌كار مي‌شود؟

شايع‌ترين علت بي‌كفايتي (نارسايي) غده تيروئيد, التهاب آن به علت اشكال در سيستم ايمني خود فرد اسـت كه بيماري‌ هاشيموتو ناميده مي‌شود. معمولاً سيستم ايمني بدن ما فقط در مقابل تهاجمات خارجي مانند باكتري‌ها و ويروس‌ها وارد عمل مي‌شود و به خود بدن حمله نمـــي‌كند. در التهاب تيروئيد به علت خودايمني, سيستم ايمني خود فرد, غده تيروئيد را به اشتباه (به جاي بيگانه) مورد تهاجم قرار مي‌دهد و به آن آسيب مي‌رساند. به طوري كه ظرفيت توليد هورمون كاهش مي‌يابد. بيمـــاري‌هــــاي خــــود ايمن سرايت كننده نيستند ولي ممكن است در يك خانواده بيـــش از يك نفــر مبتلا شود. خانم‌ها استعداد بيشتري براي ابتلا به اين بيماري‌ها دارند.

نوع ديگر, التهاب تيروئيد پس از زايمان است كه 5-11 درصد خانم‌ها را در فاصله كوتاهي پس از زايمان مبتلا مي‌كند و معمولاً يك وضعيت موقتي است.

يك علت شايع ديگر بي‌كفايتي (نارسايي) غـــده تيـــــروئيد, درمان‌هاي انجام شده روي پركاري تيروئيد است. يعني وقتي براي كنترل غده تيروئيد پركار از يد راديواكتيو يا جـــــراحـــــي استفــاده مي‌شود, چند ماه تا چند سال بعد تيروئيد ممكن است كم‌كار شود.

در حدود 100 ميليـون نفر در سـراسر جهان يد كافي دريافت نمي‌كنند. يــــد يك مـــــاده شيميـــايي است كه تيـــــروئيـــــد از آن براي توليد هورمون استفاده مي‌كند و كمبود شديد آن با كم‌كاري تيروئيد همراه است. اين مشكل با استفاده از نمك‌هاي يددار در ايران برطرف شده است.

 

كم‌كاري تيروئيد چه علايمي ايجاد مي‌كند؟

شكايات و نشانه‌هاي كم‌كاري تيروئيد, درست عكس پركاري تيروئيد هستند. يعني چون كمبود ترشح هورمون تيروئيد وجود دارد همه واكنش‌هاي  مربوط به سوخت و ساز بدن آهسته مي‌شوند.

اشتهاي بيمار كم مي‌شود, عدم تحمل به سرما, آهسته شدن حركات, خشكي و خشونت پوست, موهاي شكننده, ضعف و خستگي, صداي خشن, يبوست و گرفتگي عضلاتي ديده مي‌شود. همچنين بيمار ممكن است از موارد زير شكايت كند: كم شدن حافظه, خواب آلودگي در طي روز, مشكل تمركز, بي‌حسي دست‌ها و پاها, افزايش وزن خفيف, صورت پف‌آلوده به ويژه چشم‌ها, خونريزي ماهيانه شديد و نامنظم, ترشح شير از پستان‌ها, نازايي, گواتر (تورم غيرطبيعي در ناحيه جلوي گردن به علت بزرگ شدن غده تيروئيد).

ممكن است در هر بيمار يكي از علايم فوق برجسته باشد در حالي كه در بيمار ديگر چنين علامتي شدت كمتر داشته يا اصلاً ديده نشد. در واقع تعدادي از افراد مبتلا به كم‌كاري تيروئيد هيچ شكايتي را عنوان نمي‌كنند. اگر علايم فوق را داشتيد و پزشك پس از انجام آزمايش به شما گفت كه مشكلي در تيروئيدتان وجود ندارد تعجب نكنيد, چون بسياري از شكايات فوق غيراختصاصي بوده و علل متعددي دارند.

غذاهای مفید برای تیروئید کم‌کار

برای کم کاری تیروئید چه بخوریم:

برای کم کاری تیروئید چه باید کرد, برای کم کاری تیروئید چی بخوریم

پنج راه حل طبیعی زیر را به عنوان مکمل یا گزینه جایگزین برای برنامه درمانی خود در نظر بگیرید.

 

سلنیوم :

سلنیوم عنصری است که در متابولیسم هورمون تیروئید نقش دارد. بسیاری از غذاها حاوی سلنیوم هستند ، از جمله:

- ماهی تن

- بوقلمون

- آجیل برزیلی

- گوشت گاو 

تیروئیدیت هاشیموتو ، حمله سیستم ایمنی به تیروئید ، اغلب باعث کاهش میزان سلنیوم بدن می شود. با افزودن این عنصر کمکی ، به تعادل سطح تیروکسین یا T4 در برخی از افراد کمک می کند.

مهم است که با پزشک خود صحبت کنید که سلنیوم چه مقدار برای شما مناسب است زیرا هر فرد متفاوت است.

 

رژیم بدون قند

قند و غذاهای فرآوری شده می توانند منجر به افزایش التهاب در بدن شوند. التهاب می تواند تبدیل T4 به تریودوتیرونین یا T3 هورمون تیروئید دیگری را کند، کند. این می تواند علائم و بیماری تیروئید را بدتر کند.

همچنین ، شکر فقط در کوتاه مدت سطح انرژی شما را تقویت می کند ،حذف آن از رژیم غذایی شما ممکن است به تنظیم سطح انرژی شما کمک کند. علاوه بر این ، حذف رژیم غذایی شما ممکن است به سطح استرس و پوست شما کمک کند.اتخاذ یک رژیم غذایی بدون قند کار ساده ای نیست ، اما ممکن است برای سلامتی تیروئید مفید باشد.

 

ویتامین B

مصرف برخی مکمل های ویتامین می تواند در سلامت تیروئید شما تأثیر بگذارد. کمبود هورمون تیروئید می تواند بر میزان ویتامین B-12 بدن شما تأثیر بگذارد. مصرف مکمل ویتامین B-12 ممکن است در ترمیم برخی از آسیب های کم کاری تیروئید ایجاد شده به شما کمک کند.

ویتامین B-12 می تواند در رفع خستگی ناشی از بیماری تیروئید کمک کند. این بیماری همچنین بر میزان ویتامین B-1 شما تأثیر می گذارد. شما می توانید با غذاهای زیر ویتامین های گروه B بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید:

- نخود و لوبیا

- مارچوبه

- دانه کنجد

- ماهی تن

- پنیر

- شیر

- تخم مرغ

ویتامین B-12 معمولاً برای افراد سالم در مقادیر توصیه شده بی خطر است. با پزشک خود صحبت کنید که ویتامین B-12 چه مقدار برای شما مناسب است.

 

پروبیوتیک

تحرک دستگاه گوارش (GI) تغییر یافته معمولاً با کم کاری تیروئید مشاهده می شود و باعث رشد زیاد باکتری روده (SIBO) و در نهایت منجر به علائم مزمن دستگاه گوارش مانند اسهال می شود. مکمل های پروبیوتیک حاوی باکتری های مفیدی هستند که می توانند به سلامت معده و روده شما کمک کنند. 

علاوه بر فرم های مکمل ، مواد غذایی و نوشیدنی های تخمیر شده مانند کفیر ، برخی پنیرها و ماست حاوی پروبیوتیک های مفید هستند.

با این حال ، سازمان غذا و دارو استفاده از پروبیوتیک ها را برای پیشگیری یا درمان هر بیماری تایید نکرده است. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا این مکمل ها به شما کمک می کنند یا خیر.

 

رژیم غذایی فاقد گلوتن

براساس بنیاد ملی آگاهی سلیاک ، تعداد قابل توجهی از مبتلایان به بیماری تیروئید نیز مبتلا به سلیاک هستند. بیماری سلیاک نوعی اختلال گوارشی است که در آن گلوتن باعث ایجاد پاسخ ایمنی در روده های کوچک می شود. در حال حاضر تحقیقاتی از رژیم بدون گلوتن برای درمان بیماری تیروئید پشتیبانی نمی کنند.

با این حال ، بسیاری از افراد مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو و کم کاری تیروئید بعد از حذف گندم و سایر غذاهای حاوی گلوتن از رژیم غذایی خود احساس بهتری می کنند.