تست PCR چیست و چگونه انجام می شود؟
تست های کرونا,تست های اولیه تشخیص کرونا,نام تست های کرونا,راه های تست کرونا در خانه,تست های کورونا,تست pcr در کرونا چیست,تست hpv pcr چیست,تست pcr چیست,تست pcr چ

تست PCR برای تشخیص کرونا چیست؟

COVID-19 یک بیماری عفونی است که توسط ویروس SARS-CoV-2 ایجاد می‌شود و با روشی مشابه با ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا، به راحتی بین افراد گسترش می‌یابد. اغلب مبتلایان به COVID-19 دارای بیماری تنفسی خفیف تا متوسط هستند، و برخی ممکن است علامتی نداشته باشند (عفونت بدون علامت). برخی دیگر دچار علائم شدیدی می‌شوند و نیاز به درمان تخصصی و مراقبت‌های ویژه پیدا می‌کنند.

سیستم ایمنی بدن افرادی که COVID-19 دارند، با ایجاد پروتئین‌هایی که می‌توانند در خون بیمار به ویروس حمله کنند (آنتی‌بادی‌ها)، به عفونت پاسخ می‌دهند. آزمایشات تشخیص آنتی‌بادی در خون افراد ممکن است نشان دهد که آنها در حال حاضر مبتلا به COVID-19 هستند یا قبلا آن را داشته‌اند.

چرا تست‌های دقیق مهم هستند؟

آزمایش دقیق، شناسایی افرادی را امکان‌پذیر می‌سازد که ممکن است نیاز به درمان داشته باشند یا برای پیشگیری از گسترش عفونت، باید خود را ایزوله کنند. عدم تشخیص افراد مبتلا به COVID-19 در صورت وجود آن (نتیجه منفی کاذب)، ممکن است باعث به تعویق افتادن درمان شده و خطر گسترش بیشتر عفونت را به دیگران به همراه دارد. شناسایی نادرست COVID-19 در صورت عدم وجود (نتیجه مثبت کاذب) ممکن است منجر به انجام بیشتر آزمایش، درمان و جداسازی غیرضروری شخص و تماس نزدیک شود. شناسایی صحیح افرادی که قبلا COVID-19 داشته‌اند، در اندازه‌گیری گسترش بیماری، ارزیابی موفقیت مداخلات سلامت عمومی (مانند جداسازی) و به‌طور بالقوه در شناسایی افراد دارای ایمنی اهمیت دارد (آنتی‌بادی‌ها در آینده باید نشان دهنده مصونیت ایمنی باشند).

برای شناسایی نتایج مثبت کاذب و منفی کاذب، نتایج تست آنتی‌بادی در افرادی که مبتلا به COVID-19 شناخته شده‌اند با افرادی مقایسه می‌شوند که مبتلا به COVID-19 شناخته نشده‌اند. شرکت‌کنندگان مطالعه، براساس معیارهای «استاندارد مرجع» به دو دسته مبتلا و غیر مبتلا به COVID-19 طبقه‌بندی می‌شوند. بسیاری از مطالعات از نمونه‌های گرفته شده از بینی و گلو برای شناسایی افراد مبتلا به COVID-19 استفاده می‌کنند. نمونه‌ها، تحت آزمایشی با عنوان واکنش زنجیره‌ای پلیمراز ترانس‌کریپتاز معکوس (RT-PCR) قرار می‌گیرند. این فرآیند آزمایشی گاهی می‌تواند عفونت را تشخیص ندهد (نتیجه منفی کاذب)، اما آزمایش‌های اضافی می‌توانند عفونت COVID-19 را در افرادی که نتیجه RT-PCR آنها منفی است، شناسایی کنند. این موارد شامل اندازه‌گیری علائم بالینی، مانند سرفه یا درجه حرارت بالا، یا آزمایشات «تصویربرداری» مانند عکس ساده قفسه سینه است. افرادی که مبتلا به COVID-19 تشخیص داده نمی‌شوند، گاهی اوقات با کمک نمونه‌های خون ذخیره شده که قبل از وجود COVID-19 گرفته شده‌اند یا از بیمارانی با علائم تنفسی که دلیل آن، بیماری‌های دیگر است، شناسایی می‌شوند.

انواع تست های کرونا

دو نوع تست مختلف وجود دارد: تست تشخیص عفونی و تست آنتی بادی

1.    تست تشخیص عفونی (پی سی آر)

وجود ویروس فعال در بدن را نشان می­دهد و باید مراحل قرنطینه یا انزوای خود از دیگران را انجام دهید. در حال حاضر تست تشخیص عفونی به دو روش انجام می ­شود: تست PCR یا پی سی آر که مواد ژنتیکی ویروس را مورد بررسی قرار می­ دهد و تست آنتی ژن که پروتئین­ های خاص روی سطح ویروس را مشخص می ­کند.

2.    تست آنتی بادی

تست سرولوژی یا آنتی بادی کرونا به دنبال پادتن ­هایی می­ گردد که توسط سیستم ایمنی در واکنش به عامل تهدیدآمیز، مانند نوع خاصی از ویروس، تولید می­ شود. آنتی بادی به دفع عفونت کمک می­ کند، چند روز یا چند هفته بعد از بروز عفونت ساخته می­ شود و تا چند هفته بعد از بهبود در بدن باقی می­ ماند. به همین دلیل، نباید از تست آنتی بادی برای تشخیص عفونت فعال ویروس کرونا استفاده کرد. محققان در حال حاضر نمی ­دانند حضور آنتی بادی به معنی مصونیت بدن در برابر ویروس کرونا در آینده است یا خیر.

 

تست آنتی بادی

مقایسه انواع تست های کرونا

تست PCR (پی سی آر) تست آنتی ژن تست آنتی بادی  
تست تشخیصی، وایرال، تست مولکولی، تست NAAT، تست PCR، واکنش زنجیره ای پلیمراز تست تشخیص سریع (بعضی از تست های مولکولی هم سریع هستند) سرولوژی،آزمایش پادتن، آزمایش خون، آزمایش igg، آزمایش CRP سایر اسامی

مخاط حلق یا بینی (اکثر تست­ ها)

 

بزاق (تعداد کمی از تست ­ها)

مخاط حلق یا بینی گرفتن خون یا سوزن زدن انگشت روش گرفتن نمونه
(در برخی مناطق) چند روز یا تا چند هفته یک ساعت یا کم­تر (در برخی مناطق) چند روز یا 1 الی 3 روز مدت زمان دریافت نتایج
معمولا میزان دقت و صحت این تست بالاست و معمولا نیاز به تکرار ندارد. معمولا میزان صحت نتایج مثبت بالاست اما لازم است نتایج منفی را با تست تشخیصی مورد تایید قرار داد. گاهی  لازم است برای رسیدن به نتیجه­ی دقیق این تست دوبار انجام شود. آیا به تست دیگر احتیاج است
عفونت فعال در اثر ویروس کرونا را تشخیص می ­دهد. عفونت فعال در اثر ویروس کرونا را تشخیص می­ دهد. اگر قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده باشید، این تست آن را نشان می­ دهد. چه چیزی را نشان می دهد
اگر قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده باشید، با این تست مشخص نمی­ شود. احتمال عدم ابتلا به ویروس کرونا را با قطعیت نشان نمی­ دهد. احتمال این­که تست آنتی ژن عفونت فعال را نشان ندهد در مقایسه با تست تشخیصی بیشتر است. اگر جواب تست آنتی ژن منفی باشد اما علائم کووید-19 را داشته باشید، پزشک تست تشخیص عفونی را پیشنهاد می­ کند. ابتلا یا عدم ابتلا به ویروس کرونا در لحظه ی گرفتن آزمایش را نشان نمی­ دهد. چه چیزی را نشان نمی دهد

 

 

تست PCR

آزمایش PCR برای نخستین بار از طریق تکنیک ویرایش ژن موسوم به کریسپر انجام می‌گیرد می‌تواند برای تشخیص سریع ویروس کرونا در بدنِ افراد به کار گرفته شود.

آزمایش آنتی‌ژن جدید از طریق یافتن تکه‌های پروتئین ویروس در مخاط بینی صورت می‌گیرد. تاکنون آزمایش‌های موسوم به کریسپر (PCR) برای تشخیص "سارس کووید ۲" با تکه‌برداری از مخاط گلو و آزمایش سلول‌های مدافع بدن (آنتی بادی‌های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن در خون) تشخیص داده می‌شد. 

 

PCR چیست؟

واکنش زنجیره ای پلیمراز ( PCR ) یک روش آزمایشگاهی رایج است که برای تهیه نسخه های زیادی (میلیون ها یا میلیاردی) از یک منطقه خاص از DNA مورد استفاده قرار می گیرد. 

به طور معمول ، هدف PCR تهیه مقدار کافی از ناحیه DNA هدف است که می تواند به روش دیگری مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. به عنوان مثال ، DNA تقویت شده توسط PCR ممکن است برای توالی ارسال شود ، توسط الکتروفورز ژل تجسم شود ، یا برای آزمایش های بعدی در پلاسمید کلون شود.

در حال حاضر ، واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) و آزمایش آنتی بادی روش های غالب سیستم های بهداشت جهانی برای تست شهروندان برای Covid-19 است. هر دو تکنیک احتیاط های خود را دارند و با آشکار شدن بحران ، محققان به دنبال راه های جایگزین برای غربالگری بیماری کشنده هستند. 

اگر کسی به ویروس کرونا آلوده باشد انتخاب آزمایش آنتی بادی برای او انتخاب نادرستی است. به جای این آزمایش، پزشکان در حال حاضر از آزمایش PCR استفاده می کنند. پزشک نمونه از مخاط بینی یا حلق را به آزمایشگاه می فرستد ، تجزیه و تحلیل نمونه‌ها در آنجا حدود سه تا پنج ساعت طول می‌کشد و در آن آزمایشگر به دنبال اجزا ژنتیکی ویروس است.

از تستهای PCR برای تشخیص مستقیم حضور آنتی ژن استفاده می شود ، PCR نشان می دهد که چه کسی آلوده است. 

تست PCR چگونه انجام می شود؟

بسیاری از آزمایشگاه­ها براساس تعیین مواد ژنتیک ویروس در نمونه­ ی حلق یا بینی بیمار آزمایش­ هایی برای تشخیص کووید-19 ایجاد کرده اند. مراحل عادی در این نوع تست عبارتند از:

• پزشک از یک سواب پنبه ای استریل­ شده برای گرفتن نمونه مخاط از حلق یا بینی استفاده می­ کند.

• پزشک سواب پنبه ای را در ظرف استریل­ شده می­ گذارد و در آن را برای آزمایشگاه ارسال می­ کند.

• سواب پنبه ای باید طی این مراحل تحت دمای خاص نگهداری شود تا ویروس زنده بماند و تست دقیق باشد. نمونه باید ظرف 72 ساعت به آزمایشگاه برسد.

• تکنیسین آزمایشگاه مواد شیمیایی را با گوش پاک کن مخلوط می­ کند تا مواد ژنتیکی هرگونه ویروس که ممکن است روی سواب پنبه ای باشد، خارج شود.

دقت تست PCR به عوامل مختلفی بستگی دارد:

معمولا از تست تشخیص عفونی که مواد ژنتیکی خود ویروس را مشخص می ­کند برای تشخیص کووید-19 یا عفونت فعال ویروس کرونا استفاده می شود. اما هیچ تستی همیشه 100% دقیق نیست. موارد زیر روی میزان صحت تست تاثیر می­ گذارد:

• ممکن است مبتلا به ویروس باشید اما سواب پنبه ای ویروس را از حلق یا بینی جمع نکند.

• سواب پنبه ای یا نمونه ­ی مخاطی حین جمع ­آوری یا آنالیز تصادفا آلوده شود.

• سواب پنبه ای حلق یا بینی قبل از بررسی در دمای مناسب نگهداری نشود.

• مواد شیمیایی مورد استفاده برای استخراج مواد ژنتیکی ویروس و کپی DNA ویروس درست کار نکند.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :