پیشگیری از  ابتلا به کرونا هنگام استفاده از وسایل نقلیه عمومی
استفاده از وسایل نقلیه عمومی بسیار مختلفی در کل دنیا در طول شیوع بیماری کووید 19 آزاد شده و کم کم افراد به محل کارشان می روند و وارد دنیای معمولی خودشان شدند ام

اگرچه این روزها توصیه می شود تا حد امکان از حضور در مکان های شلوغ و بسته ای مانند وسایل نقلیه عمومی خودداری شود اما برخی از افراد جامعه ناچار به استفاده از این وسایل هستند.

استفاده از وسایل نقلیه عمومی بسیار مختلفی در کل دنیا در طول شیوع بیماری کووید 19 آزاد شده و کم کم افراد به محل کارشان می روند و وارد دنیای معمولی خودشان شدند اما یکی از بزرگترین چالش هایی که برای افراد وجود دارد، رفت و آمد به محل کار است.

راه‌های مقابله با کرونا در وسایل نقلیه عمومی

در این مرحله خدماتی مثل قطارها، مترو ها و اتوبوس ها از قرنطینه خارج شده اند و مردم از آن ها استفاده می کنند. به همین دلیل خطر ابتلا به عفونت در مترو و اتوبوس افزایش پیدا کرده است، مخصوصاً زمانی که شلوغی داخل آن ها بیش از حد زیاد باشد.

همانطور که آگاه هستید، زمانی که فرد مبتلا سرفه و عطسه کند، ویروس کرونا پخش می شود. زیرا قطرک های کوچک از این ویروس داخل هوا وارد می شود. در نتیجه ویروس از طریق چشم، بینی، دهان یا لمس اشیا عفونی به بدن فرد مقابل وارد می گردد.بسیاری از دولت ها پیشنهاد می کنند که افراد باید از وسایل نقلیه عمومی دوری کنند و این بهترین راه برای سالم نگه داشتن خودشان در برابر ویروس کرونا است.تا جایی که افراد می توانند باید با ماشین شخصی خودشان به محل کار بروند و یا دوچرخه سواری کنند یا حتی پیاده روی کنند. بهتر است در صورت امکان استفاده از گزینه های دیگری را غیر از وسایل نقلیه انجام دهند اما این گزینه ها برای همه فراهم نیست.

به همین دلیل بسیاری از افراد فقط می توانند با وسیله نقلیه عمومی به محل کار بروند. پس این افراد چگونه باید خودشان را محفوظ نگه دارند؟ در این مقاله از مجموعه مقالات بهداشتی آکا, به روش های ممکن برای جلوگیری از ابتلا به ویروس در وسایل نقلیه عمومی مثل تاکسی و اتوبوس و... میپردازیم. با ما همراه باشید.

کارگران ریسک خطر ندارند؟ - تابناک | TABNAK

نکات مربوط به استفاده از وسایل حمل و نقل در شرایط کرونایی

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در جهان، راهنمایی هایی را در این مورد در اختیار افراد گذاشته که نگاهی به آن ها می اندازیم:

هیچ چیز را لمس نکنید:

باید از روش لمس نکردن استفاده کنید. مثلاً هیچ گونه دری را لمس نکنید. همیشه همراه خودتان یک ضد عفونی کننده دست داشته باشید و هر جا که وارد یا خارج می شوید، دستانتان را ضدعفونی کنید.

فاصله فیزیکی را رعایت کنید:

اگر برایتان مقدور است، هرگز در ساعت شلوغی وارد وسایل نقلیه عمومی نشوید. همچنین حداقل دو متر بین خودتان و افراد دیگر فاصله نگه دارید.

تا جایی که می توانید در مترو اتوبوس کنار کس دیگر ننشینید.

همشهری آنلاین - تصاویر | وضعیت مترو تهران در روزهای کرونایی پس از ...

بهداشت دست را تمرین کنید:

این بهداشت بسیار پایه و اساسی است و برای سالم نگه داشتن شما ضروری است.

ضد عفونی کننده دستتان مهم است:

ضد عفونی کننده دستی که همراه دارید حداقل باید 60 درصد الکل داشته باشد؛ دستانتان را حداکثر 20 ثانیه بعد از این که به خانه رسیدید، با آب و صابون بشویید.

سطوح را تمیز و ضدعفونی کنید:

حتما باید یک اسپری ضدعفونی کننده مخصوص سطوح در اختیار داشته باشید و جایی که قرار است بنشینید، همچنین ساعت ، دستبند ، کلید و غیره را ضدعفونی کنید.

اهمیت ماسک را نادیده نگیرید:

رعایت مسائلی مثل همراه داشتن ماسک و دستکش، لمس کردن صورت، شستن دستان با آب و صابون، در هر جایی که امکان انجام این کار وجود داشت، به افراد توصیه می شود.

استفاده از ماسک در سفرهای اسنپ الزامی شد - وبلاگ اسنپ

به روز باشید:

اگر نمی توانید از لوازم حمل و نقل عمومی استفاده نکنید، بهترین راه این است که با هر گونه تغییری خودتان را وفق دهید و از اطلاعات جدید استفاده کنید.

سایر نکات مهم

  • زمانی که نمی توانید فاصله فیزیکی خود را بین خودتان و فرد دیگر برقرار کنید، حتماً ماسک بزنید.
  • اگر مشکل جسمانی و سابقه بیماری های خاص دارید، تا جایی که می توانید اصلا از وسیله های حمل و نقل استفاده نکنید.
  • از سیستم تهویه استفاده کنید؛ اگر از ماشین شخصی خودتان همراه با شخص سوم استفاده می کنید، حتما سیستم تهویه ماشین را به کار بیندازید. می توانید پنجره ها را باز کنید و تنظیمات تهویه هوا را فعال کنید
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :