در مورد
دیسک کمر چیست آیا درمان دارد,دیسک کمر چیست و علائم آن,دیسک کمر چیست و چه علائمی دارد,دیسک کمر چیست وراه درمان,دیسک کمر چیست درمان,دیسک کمر چیست؟,دیسک کمر چیست و

دیسک کمر

 

ستون فقرات از 33 مهره تشکیل شده است

دیسک های ستون فقرات نقش بسیار مهمی در قسمت تحتانی کمر دارند، به عنوان کمک فنر بین مهره ها، حمایت از قسمت فوقانی بدن و انجام طیف گسترده ای از حرکت در همه جهات انجام می شود.

ستون مهره یا ستون فقرات از 33 مهره تشکیل شده است که توسط دیسک های اسفنجی از یکدیگر جدا می شوند. ستون فقرات به 4 قسمت تقسیم می شود:

ستون فقرات قوس گردنی یا سرویکال : 7 مهره اول که در گردن قرار دارند

ستون فقرات قفسه سینه: 12 مهره بعدی که در ناحیه قفسه سینه قرار دارند

ستون فقرات کمری: 5 مهره بعدی که در قسمت تحتانی کمر واقع شده است

ستون فقرات ساکروم: پایین ترین 5 مهره ، که در زیر کمر قرار دارد، شامل 4 مهره نیز می شود که استخوان عقب را تشکیل می دهند.

ستون فقرات کمر از 5 بخش استخوانی در ناحیه تحتانی کمر تشکیل شده است ، جایی که بیماری دیسک کمر رخ می دهد.

 

دیسک کمر ( waist disk ) عارضه ای است که در اثر وارد شدن فشار زیاد یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر بالا رفتن سن یا عوامل دیگر ممکن است به وجود آید. مهمترین علامت آن درد می باشد. درد معمولا در قسمت پشت بدن و پا بروز می کند. هر انسان معمولاً ۲۶ مهره در ستون فقرات خود دارد. مهره ها بوسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره ای از یکدیگر جدا می شوند. در واقع هر فرد در حالت طبیعی دارای چهار دیسک کمر می باشد و لذا وجود دیسک کمر بیماری محسوب نمی شود. اگر بنا به دلایلی دیسک از قسمت عقبی خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود، این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می کند و سبب بروز درد در ناحیه کمر با انتشار به پاها می شود. مردم به اصطلاح به این بیماری دیسک کمر می گویند که البته اصطلاح درست آن فتق دیسک کمری می باشد. این بیماری، بیماری سیاتیک نیز خوانده می شود. دیسک بین مهره‌ای به موازات بالا رفتن سن، مایع خود را از دست می‌دهد و خشک می‌شود. در نتیجه فشردگی دیسک رخ می‌دهد که به نوبه خود می‌تواند به تخریب و تلاشی حلقه‌ی خارجی محکم دیسک بیانجامد و به این ترتیب هسته یا داخل حلقه امکان بیرون زدن از جایگاه خود و برجسته شدن را می‌یابد؛ به این عارضه بیرون زدگی دیسک کمر می‌گویند. قسمت مرکزی داخلی دیسک کمر همگام با استمرار تخریب دیسک یا وارد آمدن فشار مداوم بر ستون فقرات عملاً بخش محیطی را پاره می‌کند و از آن خارج می‌شود؛ این عارضه را پارگی دیسک یا فتق دیسک می‌خوانند. سپس اجزای ماده‌ی دیسک به ریشه‌های عصبی قرار گرفته در پشت فضای دیسک فشار می‌آورند. این امر به بروز درد، ضعف، کرختی یا تغییر حواس می‌انجامد. اکثر موارد بیرون زدگی دیسک کمر در مهره‌های پایین کمری، به ویژه در سطح‌های L4-5 و L5-S1 رخ می‌دهند.

 

دیسک کمر

 

– انواع کمردرد :
عدم کنترل ادرار یا مدفوع 
کمر درد شبانه
عدم توانایی اشاره کردن به محل دقیق درد 
کمردرد با سفتی و خشک شدگی صبحگاهی 
 دارای شکستگی باشید 

– بیماری دیسک کمر بیش‌تر در چه افرادی دیده می‌شود؟

بیماری دیسک کمر معمولا از دهه سوم به بعد ایجاد می‌شود، البته در زنان جوان، دیسک جوانی هم دیده می‌شود، ولی بسیار نادر است. قابل ذکر است که دیسک جوانی در مهره‌های کمر ایجاد نمی‌شود و در مهره‌های پشتی (قسمت بالای مهره‌های کمری) در اثر ضربه اتفاق می افتد و با توجه به اینکه در حدود سن۲۰ سالگی پدیده پیر شدن برای دیسک وجود ندارد و به اصطلاح دژنره نشده است و از سن ۲۰ سالگی به بعد کم کم آب دیسک‌ها کم می‌شود و امکان شکننده شدن آنها و ترک‌های موجود بیش‌تر می‌شود. هر چه سن بالاتر رود، احتمال پیدا شدن دیسک زیادتر می‌شود.

 

دیسک کمر

دیسک متورم : با افزایش سن، دیسک بین مهره ای ممکن است مایعات را از دست داده و خشک شود. با این کار، دیسک اسفنجی (که بین قسمتهای استخوانی ستون فقرات قرار دارد) فشرده می شود. این ممکن است به شکستن حلقه بیرونی سخت منجر شود. این به هسته یا داخل حلقه اجازه می دهد تا بیرون برود. به این دیسک متورم گفته می شود.

پارگی یا فتق دیسک : از آنجا که دیسک همچنان در حال خراب شدن است و یا با استرس مداوم روی ستون فقرات، پولیپوس هسته داخلی ممکن است بخاطر پارگی از ناحیه حلقوی خارج شود. قطعات ماده دیسک سپس می توانند روی ریشه های عصبی واقع در پشت فضای دیسک فشار وارد کنند. این می تواند باعث درد، ضعف، بی حسی یا تغییر در احساس شود.

بیشتر فتق دیسک در ستون فقرات کمر تحتانی، به خصوص بین مهره های کمر چهارم و پنجم و بین مهره پنجم کمر و اولین مهره ساکروم رخ می دهد.

 

علت دیسک کمر, علت عود دیسک کمر بعد از عمل جراحی

چه عواملی باعث ایجاد دیسک کمر می شود؟

بیماری دیسک کمر در اثر تغییر در ساختار دیسک عادی ایجاد می شود. بیشتر اوقات ، بیماری دیسک در اثر پیری و خرابی طبیعی که در دیسک رخ می دهد اتفاق می افتد. بعضی اوقات ، صدمات شدید می تواند باعث فتق دیسک شود. آسیب دیدگی ممکن است باعث بدتر شدن دیسک شود.

خطرات بیماری دیسک کمر چیست؟

اگرچه سن شایع ترین خطر است  اما عدم تحرک جسمی می تواند باعث ضعف عضلات کمر و شکم شود ، که ممکن است به طور مناسب از ستون فقرات پشتیبانی نکند. آسیب دیدگی کمر نیز افزایش می یابد وقتی افرادی که به طور طبیعی فعال جسمی نیستند ، در فعالیت های بسیار شدید شرکت می کنند. مشاغلی که به بلند کردن اجسام سنگین و پیچاندن ستون فقرات نیاز دارند نیز می توانند باعث صدمات کمر شوند.

 

علت دیسک کمر, علت عود دیسک کمر بعد از عمل جراحی

علائم بیماری دیسک کمر چیست؟

علائم بیماری دیسک کمر بسته به محل فتق دیسک متفاوت است. اینها رایج ترین علائم بیماری دیسک کمر است:

• درد کمر متناوب یا مداوم: این ممکن است با حرکت ، سرفه ، عطسه ، یا ایستادن برای مدت طولانی بدتر شود

• اسپاسم عضلات پشت : سیاتیک - دردی که از پشت یا باسن شروع می شود و از پایین پا به سمت ماهیچه یا پا حرکت می کند.

• ضعف عضلانی در پاها

• تهی بودن در پا یا پا

• رفلکس ها در زانو یا مچ پا کاهش می یابد

• تغییر در عملکرد مثانه یا روده

 

علائم بیماری دیسک کمر ممکن است مانند سایر شرایط یا مشکلات پزشکی به نظر برسد. 

علت دیسک کمر, علت عود دیسک کمر بعد از عمل جراحی

درمان دیسک کمر :

به طور معمول، درمان محافظه کارانه اولین خط درمانی برای مدیریت بیماری دیسک کمر است. این ممکن است ترکیبی از موارد زیر باشد:

استراحت 

آموزش در مورد حالت مناسب بدن (به منظور کاهش احتمال بدتر شدن درد یا آسیب به دیسک)

فیزیوتراپی ، که ممکن است شامل برنامه های سونوگرافی ، ماساژ و ورزش باشد

کنترل وزن

استفاده از پشتی کمر

 

روشهای پزشکی برای کنترل درد و آرامش عضلات :

در صورت عدم موفقیت این اقدامات ، ممکن است برای برداشتن دیسک فتق نیاز به عمل جراحی داشته باشید. جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. جراح شما بر روی ناحیه ای که دیسک فتق است ، برش را در قسمت تحتانی کمر شما ایجاد می کند برای دستیابی به دیسک ممکن است مقداری استخوان از پشت ستون فقرات برداشته شود. جراح شما قسمت فتق دیسک و هر قطعه شل اضافی را از فضای دیسک خارج می کند.

بعد از عمل ممکن است در حالی که بهبود می یابید برای مدت چند هفته از فعالیت خودداری کنید تا از فتق دیسک دیگر جلوگیری کنید. جراح شما در مورد هر محدودیتی با شما صحبت خواهد کرد.

تاثیر روزه بر دیسک کمر:

اگر بیماری دیگری ندارید مشکلی برای روزه گرفتن نیست اما توصیه میکنم حتما در وعده افطار و به خصوص سحر از مصرف سبزیجات و میوه های تازه غافل نشوید چرا که اب بدن را در طی روز حفظ میکند.مصرف مواد حاوی امگا 3 مانند ماهی و مغزها (گردو ،بادام) نیز به شما توصیه میشود.

ورزش و نرمش برای درمان درد دیسک کمر

ورزش برای دیسک کمر مفیدتر از داروهای مسکن

ورزش برای دیسک کمر در کنار روش های درمانی دیگر بهتر از تجویز داروی مسکن برای بیماران مبتلا به دیسک کمر است. ورزش هایی برای دیسک کمر وجود دارد که به بیماران مبتلا به پارگی و بیرون زدگی دیسک توصیه می شود آنها را انجام دهند.

پیش از شروع ورزش برای دیسک کمر و گردن در نظر داشته باشید که همواره باید با فیزیوتراپیست در مورد مناسب و ایمن بودن آنها مشورت کنید. در مجموع می‌توان گفت که انجام ورزش برای دیسک کمر در صورتی مجاز است که باعث بروز یا تشدید علائم دیسک کمر نشود.

آموزش تصویری ورزش برای دیسک کمر

ورزش برای دیسک کمر - تمرین اول:

تمرین ورزشی برای دیسک کمر,ورزش برای دیسک کمر,ورزش دیسک کمر
آموزش تصویری ورزش برای دیسک کمر

اولین ورزش برای دیسک کمر؛ هر روز صبح به محض بیدار شدن به رو (دمر) دراز بکشید. با قرار گرفتن در این حالت، کمر گودی بیشتر، یا در اصطلاح پزشکی لوردوز بیشتری، می‌یابد. افزایش یافتن قوس کمر با به داخل راندن پشت دیسک موجب می‌شود که بخش مرکزی دیسک (نوکلئوس پولپوزوس) به سمت جلو و جایگاه اصلی خود حرکت کند. این ورزش برای دیسک کمر یکی از حرکات اصلاحی است که می توان برای درمان دیسک کمر انجام داد.

ورزش برای دیسک کمر - تمرین دوم:

ورزش برای دیسک کمر, ورزشهایی برای دیسک کمر, ورزش دیسک کمر

این ورزش برای دیسک کمر را می‌توان هر دو ساعت یک‌بار انجام دهید

دومین ورزش برای دیسک کمر؛روی شکم دراز بکشید. روی آرنج‌ها تکیه کنید و در حالت نیم‌خیر قرار بگیرید. چنانچه قرار گرفتن در این حالت برایتان دشوار است، به حالت دمر برگردید. این حالت را 1 تا 2 ثانیه حفظ کنید، این نوع ورزش برای دیسک کمر را 6 تا 8 بار تکرار کنید.

این ورزش برای دیسک کمر را ضمناً می‌توانید هر دو ساعت یک‌بار در طول روز انجام دهید.

ورزش برای دیسک کمر - تمرین سوم:

ورزش برای دیسک کمر،اموزش تصویری ورزش برای دیسک کمر,حرکت ورزشی برای دیسک کمر

این ورزش برای دیسک کمر را 6 تا 8 بار در روز تکرار کنید

سومین ورزش برای دیسک کمر؛ برای انجام ایم ورزش دیسک کمر، باید صاف بایستید و دست‌ها را پشت مفصل ران به گونه‌ای قرار دهید که نوک انگشتان رو به سمت پایین باشد. دست‌ها را آنقدر روی لگن فشار دهید تا کمر قوس پیدا کند. عضله‌های کمر را به کار نگیرید. این حالت را 1 تا 2 ثانیه حفظ کنید. این نوع ورزش برای دیسک کمر را 6 تا 8 بار تکرار کنید.

ضمناً می‌توانید این ورزش برای دیسک کمر را هر دو ساعت یک‌بار در طول روز انجام دهید. این حرکت برای بیرون زدگی دیسک ستون فقرات مفید می باشد و یک ورزش دیسک گردن نیز به شمار می آید. البته لازم به یادآوری است که حرکات اصلاحی و ورزش برای دیسک کمر و گردن فقط باید با صلاح دید فیزیوتراپیست انجام شود.

ورزش برای دیسک کمر - تمرین چهارم: