سروتونین و منابع آن + مواد مورد نیاز برای افزایش سروتونین
سروتونين چيست,سندرم سروتونین چیست,سروتونین چیست ویکی پدیا,سروتونین چیست؟,سروتونین مغز چیست,سروتونین چيست,هورمون سروتونین چیست,قرص سروتونین چیست,سروتونين چیست,سن

عوارض و نشانه های کمبود هورمون سروتونین در بدن - نوروسافاری | دانش ...

آیا احساس بی حالی می کنید؟ آیا شما از یک حالت افسردگی رنج می برید؟ اگر این چنین است سعی کنید این غذاهای را برای متعادل کردن هورمون های تولید شده در بدنتان بخورید تا احساس خوبی داشته باشید. انواع مختلفی از غذاها وجود دارد که به لطف کیفیت مواد مغذی آنها سطح سروتونین را افزایش می دهند و باعث افزایش حس خوب عاطفی می شود اگر چه عوامل متعددی در فعالیت این انتقال دهنده عصبی مداخله می کنند، ولی روش‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کنند میزان این ماده را در بدن خود افزایش بدهید. وقتی سروتونین به‌مقدار کافی در مغز ترشح بشود، شادتر خواهید بود و احساس بهتری را تجربه خواهید کرد. پس با ما همراه باشید تا از مواردی بگوییم که به ترشح بیشتر سروتونین کمک می‌کند:

 

سروتونین بر تمام اجزای بدنتان تاثیر می گذارد، از احساسات تان گرفته تا موتور مهارت هایتان. سروتونین به عنوان تثبیت کننده خلق و خوی طبیعی در نظر گرفته می شود. ماده ای شیمیایی است که به خوابیدن، خوردن و هضم کمک می کند.

سروتونین همچنین کمک می کند به:

  • - کاهش افسردگی
    - تنظیم اضطراب
    - التیام زخم ها
    - حالت تهوع
    - حفظ سلامت استخوان ها

علائم کمبود سروتونین در بدن

به دلیل اینکه سروتونین در فرآیندهای مختلفی در بدن انسان دخیل است، زمانی که سطح آن در بدن پایین بیاید، با علائم مختلفی پدیدار می شود ، اگر می خواهید بیشتر درباره علائمی که سطح پایین سرتونین را بوجود می آورد، بدانید، به خواندن این مقاله ادامه دهید:

حس دلواپسی :

افرادی که دارای سطح پایینی از سراتونین هستند، معمولا از اضطراب و دلواپسی رنج می برند، که در بسیاری از موارد با افسردگی همراه است.همچنین، سطح پایین سروتونین می تواند باعث این موارد شود:اختلال دلواپسی و اضطراب عمومی ؛ اختلال وسواس فکری اجباری(OCD) ، این علائم معمولا هنگامی که شما دارو مصرف می کنید یا به نوعی رژیم غذایی خود را عادت دادید تا بتوانید سروتونین خود را بازگردانید، کاهش می یابند یا ناپدید میشوند.

مشکلات گوارشی :

سروتونین، تنها با فرآیندهای گوارش مرتبط نیست:در واقع، 95٪ از آن در روده شما وجود دارد به همین دلیل، داشتن مقدار بیش از حد کم این هورمون می تواند به طور مستقیم بر سیستم گوارش شما تاثیر بگذارد، حتی تا حد ابتلا به سندرم روده. هنگامی که سطح سروتونین را افزایش می دهید، وضعیت شما به حالت عادی برمی گردد.

حساسیت بالای عاطفی :

همانطور که اکثر افراد اطلاع دارند، این هورمون به طور مستقیم به ثبات احساس و عاطفی مربوط است وجود سطح پایین سروتونین ،باعث افزایش حساسیت احساسی و عاطفی فرد شود. ممکن است، فرد به نقطه ای برسد که از هر نظر و انتقادی یا کوچکترین وقایع احساسی واکنش خیلی پر رنگ تری به نسبت معمول داشته باشد.

خستگی :

علاوه بر این، زمانی که سطح سروتونین پایین تراز حدی که باید، باشد، است، شروع به تاثیرگذاری روی فعالیت های روزانه شما می کند که منجر به خستگی می شود ؛ برای افرادی که از سروتونین پایین رنج می برند، این احساسات، شایع و عمومی هستند:بی حالی ، خستگی، بی تفاوتی ، فقدان انرژی ، فقدان انگیزه.

میل جنسی :

بالا بودن بیش از حد و یا پایین بودن بیش از حد سروتونین می تواند به طور مستقیم بر میل جنسی شما تاثیر بگذارد به این دلیل است که بدن شما به طور طبیعی توسط احساسات، تمایل و هیجان جذب می شود. هنگامی که هورمون مهمی مانند سروتونین را حذف یا زیاد می کنید، همه چیز تحت تاثیر آن قرار می گیرند.

مشکل به خواب رفتن و بی خوابی:

علاوه بر این، کسری این هورمون، در شب می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند، مانند:

مشکل در خوابیدن

مشکل به خواب عمیق رفتن

مشکل ثبات در خوابیدن

کابوس های پایدار

بی خوابی

ناتوانی در استراحت و آرامش داشتن

اینها به این دلیل هستند ،که سروتونین بخشی از ساعت بیولوژیکی شما است، که فاکتوری برای کمک به استراحت و خوابیدن در شب است.

حساسیت به سر و صداها :

هنگامی که شما از سطوح پایین سروتونین رنج می برید، حساسیت به سروصداها بسیار معمول و رایج است ؛ به این علت ، که مقدار بسیار بالا ، حتی بی صدا ترین و آرام ترین صداها، اغراق آمیز و بسیار بلندتر به نظر می رسند.

کمبود سروتونین باعث نوسانات خلقی دائمی می شود

تغییرات شدید خلق و خوی :

وقتی سطح سروتونین را پایین می آورید، رنج بردن از نوسانات خلقی دائمی نیز رایج و معمول است به این دلیل است که ،سروتونین مسئول ثبات حالات روحی و خلق و خوی شماست.به همین دلیل است که دیدن تغییرات چشمگیر در یک شخص در طول زمان کوتاه، بسیار شایع است.

 

سروتونین چیست,افزایش ترشح سروتونین در مغز,علائم کمبود سروتونین در بدن

مواد مورد نیاز برای افزایش سروتونین

مصرف بیشتر منیزیم

منیزیم در افزایش ترشح سروتونین بسیار مهم است. بیشتر افراد با کمبود مواد معدنی نظیر منیزیم در بدن خود مواجه هستند. این ماده فقط باعث افزایش سروتونین نمی‌شود بلکه به ایجاد تعادل در فشار خود و بهبود عملکرد اعصاب نیز کمک می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از بیماران به کمک مصرف این ماده‌ی معدنی، از افسردگی رهایی یافته‌اند. برای اضافه کردن منیزیم به رژیم غذایی‌تان می‌توانید از منابع منیزیم همچون سبزیجات با رنگ سبز تیره، ماهی، موز و حبوبات استفاده کنید.

 

مصرف ویتامین C

شاید نقش ویتامین C مانند ویتامین B در افزایش سروتونین مطرح نباشد اما ویتامین C تا حد زیادی به افزایش روحیه و بهبود خلق‌وخو کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که ویتامین C خواصی ضدافسردگی دارد.

برخی دیگر از تحقیقات نشان می‌دهد، افرادی که در طول تنها ۱ هفته ویتامین C بیشتری مصرف کرده بودند، تغییراتی محسوس در خلق‌وخو پیدا کرده بودند.

مصرف ویتامین C به افزایش ترشح سایر مواد شادی‌آور در بدن نیز کمک می‌کند. مثلا با استفاده از این ویتامین می‌توان میزان دوپامین و اپی‌نفرین را افزایش داد. ویتامین C در سبزیجات با برگ‌های سبز تیره، گوجه فرنگی، پرتقال و فلفل دلمه‌ای به وفور یافت می‌شود.

ویتامین D

سروتونین به شدت وابسته به ویتامین دی است و تحقیقات نشان داده که قرارگرفتن هرچه بیشتر در معرض نور خورشید، می تواند سنتز سروتونین را افزایش دهد.

امگا 3 

به عقیده‌ی متخصصان حوزه‌ی تغذیه، امگا 3 ها می‌توانند روی عملکرد سروتونین مغز تأثیر بگذارند. در برخی افراد میزان کم سروتونین با کمبود امگا 3 در ارتباط است. توجه داشته باشید که علاوه بر ماهی‌های چرب مواد غذایی دیگری مانند روغن گردو، دانه‌ی کتان و روغن دانه‌ی کتان سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 می‌باشند.

مصرف بیشتر ویتامین B

همه‌ی انواع ویتامین B برای سلامتی مفید هستند و باعث حفظ تناسب اندام می‌شوند اما برای افزایش ترشح میزان سروتونین، ویتامین B6 و ویتامین B12 غوغا می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف ویتامین B، به درمان افسردگیِ کهن‌سالان نیز کمک می‌کند.

به‌طور متوسط، بیشتر افراد در روز ۵۰ تا ۱۰۰ گرم ویتامین B دریافت می‌کنند. اما اگر از میزان مطلوبیت این ماده در بدن مطمئن نیستید، می‌توانید با مراجعه به پزشک و آزمایشگاه دریابید که کمبود ویتامین B دارید یا خیر.

 

سروتونین چیست,افزایش ترشح سروتونین در مغز,علائم کمبود سروتونین در بدن

خوراکی های منبع سروتونین را بشناسید

ماهی های چرب

پروتئین ها و اسیدهای چرب ضروری در این نوع ماهی ها، منجر به افزایش سروتونین در بدن می شوند. علاوه بر این، مصرف این ماهی ها سطوح التهاب را در بدن کاهش می دهند. ماهی سالمون، ماهی ساردین، ماهی تن و ... سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.

گوشت

اولویت باید به گوشت بدون چربی مانند مرغ، بوقلمون یا خرگوش اخصاص یابد که حاوی تریپتوفان و ویتامین های B هستند.

تخم‌مرغ

تخم مرغ تا حدود زیادی سطح تریپتوفان پلاسمای خون را بالا می‌برد. در مصرف تخم‌مرغ، زرده را کنار نگذارید زیرا سرشار از تریپتوفان، تیروسین، بیوتین، اسیدهای چرب امگا ۳، کولین و… است. تخم‌مرغ حاوی خواص بسیاری ازجمله خواص آنتی‌اکسیدانی است.

زردچوبه

معروف به خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی اش، زردچوبه یک "ضد افسردگی" واقعا طبیعی است ، مواد مغذی آن از فرایندهایی که مسئول هورمونهای شادی هستند حمایت می کند، مثل:سروتونین و اندورفین ؛ پس از این، فعالیت آنزیم مونوآمین اکسید از را که موجب عدم تعادل احساسی می شود را مسدود می کند.

کالری کم دانه های آفتابگردان

دانه های آفتابگردان دارای کالری کمی هستند و حاوی اسیدهای چرب ضروری. این خواص علاوه بر قدرت ایجاد حس سیر شدن، به معنی این هستند که آنها یک غذای بسیار سالم هستند. اول از همه، آنها حاوی مقادیر قابل توجهی از منیزیم و روی هستند. اینها مواد معدنی ای هستند که به تعادل هورمونهای سلامتی و شادی حمایت می کنند. به علاوه، اسیدهای چرب سالم آنها سلامت قلبی عروقی و متابولیسم را بهبود می بخشد.

محصولات لبنی

شیر و مشتقات آن منجر به بهبود خلق و خو می شوند چون سطح کورتیزول یا همان هورمون استرس را در بدن کاهش داده و بر افسردگی نیز غلبه می کنند. علاوه بر این، لبنیات منابع مفیدی از اسیدهای آمینه ضروری برای افزایش سطح سروتونین هستند.

حبوبات

برخی حبوبات مانند سویا، لوبیا، و عدس تریپتوفان بیشتری در اختیار شما قرار می دهند.

موز

علاوه بر این که سرشار از پتاسیم و کربوهیدرات است، یک منبع غنی از تریپتوفان نیز محسوب می شود و یکی از غذاهای محبوب برای افزایش سطح سروتونین است.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :