10درمان خانگی عفونت دندان در قرنطینه خانگی
درمان خانگی عفونت دندان و گوش,درمان خانگی عفونت دندان کودکان,درمان خانگی عفونت دندان درد,درمان خانگی عفونت دندان,درمان خانگی عفونت دندان عصب کشی شده,درمان خانگی

آکاآپ: عفونت دندان که به آن دندان آبسه نیز میگویند، یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف دندانی که دچار عفونت و تورم شده است، به کار می رود. هنگامی که پوسیدگی دندان اتفاق می افتد، باکتری در دندان ها، لثه ها و مغز استخوان ایجاد بی نظمی می کند، که پالپ و آب را احاطه کرده و موجب تورم و ایجاد آبسه می شود.

از بین بردن عفونت دندان یا همان آبسه از راه طبیعی و با درمان های خانگی مبتنی بر طب سنتی ایرانی گاه بسیار بهتر از مصرف آنتی بیوتیک‌ها نتیجه می دهد. درمان عفونت دندان بهتر است از راه و روش طبیعی باشد تا عوارضی برای بخش های دیگر بدن به خصوص بخش های داخلی بدن نداشته باشد. از قدیم شنیده ایم که موادی مثل سیر و نمک و گیاهان دارویی برای درمان عفونت دندان وآبسه لثه توصیه شده است.

علل شایع عفونت دندان چیست؟

تاثیر بهداشت دهان در عفونت دندان:

اگر دندان هایتان را به درستی تمیز نکنید. پلاک غذا روی دندان، یک محیط مطلوب برای رشد باکتری ها را تشکیل می دهد.

عفونت دندان به علت پوسیدگی دندان:

افرادی که دچار پوسیدگی دندان هستند، دچار عفونت دندان می شوند. هنگام پوسیدگی، باکتری ها در دندان ها، لثه ها و پالپ تجمع میکنند و موجب آبسه می شوند.

ترومای دندان دلیل عفونت دندان:

هنگامی که یک دندان می شکند، مینای دندان آسیب پذیر و شکننده می شود، باکتری ها می توانند در حفره های که باعث پوسیدگی دندان می شوند، دخالت کنند از این رو، عفونت می تواند به ریشه دندان گسترش یابد.

 

درمان عفونت دندان با روش‌های خانگی

در حالی کـه دندان درد و تورم نشانه هاي‌ رایج عفونت دندان هستند شـما ممکن اسـت این علائم را نداشته باشید و بـه این معنی اسـت کـه کیست پر از چرک در جای دیگری کـه قابل مشاهده نیست در حال تشکیل شدن اسـت.

اگر علائمی نداشته باشید دندان پزشک از طریق آزمایش اشعه ایکس عفونت دندان را بررسی میکند کـه معولا یک معاینه معمول اسـت. همچنین ممکن اسـت بـه دندان ضربه وارد کند تا بررسی کند کـه آیا درد وجوددارد یا خیر.

اگر دندان پزشک نتواند عفونت دندان را تشخیص دهد شـما را بـه یک متخصص ریشه معرفی خواهد کرد این متخصص بـه طور قطع عفونت شـما را تشخیص خواهد داد و ان را درمان خواهد کرد.

توجه داشته باشید کـه عفونت دندان «Abscessed Tooth» باید توسط معاینه و درمان شود، و  روش هاي‌ خانگی میتواند ناراحتی ناشی از عفونت را کاهش دهد. در ادامه بـه چند روش برای درمان خانگی عفونت دندان اشاره کرده ایم:

 

1. درمان عفونت دندان با آب نمک

از بهترین درمان هاي‌ خانگی برای عفونت دندان آب نمک اسـت! دهان خودرا با آب نمک، برای تسکین موقتی عفونت دندان شستشو دهید. آب نمک همچنین در التیام زخم موثر بوده و سلامت لثه ها را نیز التیام می بخشد.

روش درمان:

نصق قاشق چایخوری نمک را در نصف فنجان آب گرم حل کرده و دهان خودرا با ان شستشو دهید. سعی کنید حداقل 2 دقیقه ان را در داخل دهان خود نگه دارید. اینکار را بـه مدت سه بار در روز تکرار کنید.

 

2. درمان عفونت دندان با جوش شیرین

جوش شیرین یک گزینه مقرون بـه صرفه برای درمان عفونت دندان شـما اسـت. جوش شیرین برای پلاک هاي‌ دهان عالی اسـت و همچنین دارای خواص ضد باکتری اسـت.

روش درمان:

نصف قاشق غذاخوری جوش شیرین را در نصف فنجان آب و نمک حل کنید سپس محلول را بـه مدت 5 دقیقه در دهان خود قرار دهید و اینکار را بـه مدت دو بار در روز تکرار کنید.

 

3. درمان عفونت دندان با روغن پونه کوهی

روغن زیتون یک درمان طبیعی اسـت کـه می‌توانید ان را از داروخانه تهیه کنید. روغن زیتون یک ضد باکتری و آنتی اکسیدان اسـت و میتواند بـه کاهش تورم و درد ناشی از عفونت دندان کمک کند.

روش درمان:

چند قطره روغن خالص را بـه یک توپ پنبه اضافه کنید. دو تا سه دقیقه روغن را در منطقه عفونی نگه دارید. اینکار را سه بار در روز تکرار کنید.

 

4. درمان عفونت دندان با کمپرس سرد

کمپرس سرد باعث کاهش درد و تورم میشود. برای کاهش درد دندان و درمان عفونت دندان از کمپرس سرد استفاده کنید.

روش درمان:

برای این منظور قطعات یخ را دریک حوله خشک قرار دهید سپس کمپرس را بـه مدت 15 دقیقه روی گونه خود و نزدیک منطقه آسیب دیده قرار دهید اینکار را می‌توانید بـه مدت چندین بار در روز انجام دهید.

 

5. درمان عفونت دندان با چای شنبلیله

شنبلیله را می‌توان درر همه ی سوپرمارکت ها پیدا کرد! شنبلیله دارای خواص ضد باکتری و سابقه طولانی در استفاده بـه عنوان یک درمان خانگی برای التیام زخم و کاهش التهاب و عفونت دندان اسـت.

روش درمان:

برای استفاده از این روش یک قاشق چای شنبلیله را بـه آبی کـه در حال جوشیدن در قابلمه اسـت اضافه کنید سپس اجازه دهید محلول خنک شود. با استفاده از یک توپ پنبه، مقدار کمی از ان را بـه منطقه آسیب دیده اعمال کنید اینکار را سه بار در روز تکرار کنید.

 

6. درمان عفونت دندان با روغن میخک

روغن میخک از زمان هاي‌ قدیم بـه عنوان یک درمان طبیعی دندان درد استفاده میشود و دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی اسـت.

روش درمان:

برای درمان عفونت دندان با قرار دادن چند قطره روغن میخک روی یک توپ پنبه، ان را مستقیما بـه منطقه آسیب دیده اعمال کنید. ممکن اسـت بخواهید این روغن قوی رابا روغنی مانند جوجوبا رقیق کنید. شـما همچنین می‌توانید با افزودن چند قطره روغن میخک داخل آب دهانشویه بسازید.

 

7. درمان عفونت دندان با روغن آویشن

روغن آویشن یکیدیگر از روغن هاي‌ قوی و طبیعی اسـت کـه میتواند انگل ها را از بین ببرد و مبارزه با باکتریها و کاهش تورمنیز موثر اسـت.

روش درمان:

روغن آویشن را میتوان با یک توپ پنبه مستقیم بـه منطقه آسیب دیده اعمال کرد.

شـما همچنین میتوانید با افزودن چند قطره روغن آویشن داخل آب دهانشویه بسازید

برای درمان عفونت دندان، روغن آویشن را میتوان تا سه بار در روز استفاده کرد.

 

8. درمان عفونت دندان با آب اکسیژنه

هیدروژن پراکسید یک درمان عالی برای مبارزه با عفونت باکتریایی اسـت همچنین میتواند باعث کاهش پلاک و خون ریزی لثه شود.

روش درمان:

برای استفاده از این روش 3 درصد از هیدروژن پراکسید رابا آب مخلوط کنید.

دهان خودرا با محلول شستشو داده و مراقب باشید کـه بـه هیچ وجه ان را نبلعید.

هیدروژن پراکسید می‌تواند چند بار در روز استفاده شود.

 

9. شستشوی دهان با روغن

شست و شوی دهان با روغن یک روش قدیمی اسـت کـه بـه از بین بردن باکتری هاي‌ مضر و ضد عفونی کردن دهان کمک میکند و سبب التیام بهداشت دهان و دندان میشود. مطالعات محدود نشان میدهد کـه شست و شوی دهان با روغن یک درمان خوب برای خون ریزی لثه، رفع بوی بد دهان و کاهش باکتریها اسـت.

روش درمان:

روغن هاي‌ خوب برای کشیدن روغن عبارتند از روغن نارگیل ؛ روغن کنجد و روغن زیتون. کشیدن روغن در صبح و با معده خالی توصیه میشود. برای استفاده از این روش یک قاشق روغن را در دهان خود و بـه مدت 20 دقیقه نگه دارید و مراقب باشید کـه روغن را نبلعید.

 

10. درمان عفونت دندان با سیر

سیر یکیدیگر از درمان هاي‌ طبیعی و مفید بیماری ها اسـت، از جمله این کـه درد را مدیریت کرده و قاتل بیماری ها نیز اسـت.

روش درمان عفونت دندان :

برای استفاده از این روش با استفاده از سیر خرد شده خمیری درست کنید. خمیر را روی منطقه عفونی اعمال کنید. اینکار میتواند چندین بار در روز تکرار شود.

 

در اخر مراقبت از دهان و دندان را جدی بگیرید و همیشه هر 6 ماه یکبار جهت معاینه دندان ها به دندانپزشک مراجعه نمایید و به دنداندهای خود رسیدگی نمایید

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :