بین حس بویایی و چشایی با کرونا چه ارتباطی وجود دارد؟
حس بویایی,حس چشایی,از بین رفتن حسهای بویایی و چشایی,از بین رفتن حس چشایی,از بین رفتن حس بویایی در کرونا,مبتلایان کرونا,علائم کرونا,کرونا ویروس,علائم کرونا ویروس

شیوع اختلال بویایی با کرونا مرتبط است؟

آکاآپ: محققان دانشکده پزشکی هاروارد در تحقیقات خود بر روی کرونا دریافتند که این ویروس قادر است به سلول‌های کلیدی در بینی حمله کند و باعث شود تا علائم غیر معمولی بیماری کووید-19 بروز کند و برخی بیماران حس بویایی و چشایی خود را از دست دهند.گفتنی است که تا به امروز، پزشکان در سراسر جهان موارد خاصی را گزارش کرده‌اند که برخی از بیماران به صورت ناگهانی و غیر قابل توصیف، حس چشایی و بویایی خود را از دست داده‌اند.برای مطالعه جزییات بیشتر از این علائم و رابطه آنها با کرونا در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

 

آیا کرونا حس بویایی و چشایی را از بین می‌برد؟- اخبار اجتماعی ...

از زمان شیوع بیماری در کشور گروهی از متخصصان گوش، حلق و بینی که با بیماران دارای مشکلات بویایی و چشایی مواجه شدند، شیوع بالای اختلالات بویایی را نقطه قابل تأمل در علائم عنوان کرده‌اند. در این میان برخی از آنها معتقدند با توجه به مقالات معتبر منتشر شده، یکی از ویژگی‌های ویروس کرونا این است که به بافت عصبی علاقه دارد و می‌تواند آن را درگیر کند که این اتفاق می‌تواند از راه مخاط بویایی اتفاق بیفتد.

همچنین یکی از فرضیه‌های مطرح در این زمینه امکان درگیری بافت بویایی در بینی با ویروس و به وجود آمدن اختلال بویایی است. میزان اهمیت این موضوع و شدن خطرناک بودن آن همچنان در هالهای از ابهام قرار دارد.

احتمال تأثیر کرونا بر بویایی

به طور کلی برخی ویروس‌ها علاقه خاصی به مخاط بویایی دارند و آن را تحت تأثیر قرار می‌دهند و مشاهده شده است برخی بیماران می‌گویند که بعد از یک سرماخوردگی ساده، بویایی خود را از دست داده‌اند. در نتیجه این تئوری اثبات شده که برخی ویروس‌ها باعث تخریب مخاط بویایی می‌شوند و امکان دارد ویروس کرونا هم این کار را انجام بدهد، اما همچنان تأیید آن با گذشت زمان مشخص می‌شود. این موضوع هنوز اثبات نشده و نمی‌توان گفت اختلالات بویایی ناشی از بیماری «کووید-۱۹» است. متخصصان در کل کشور به این موضوع حساس شده‌اند و در حال جمع آوری اطلاعات هستند.

در موارد خفیف تا متوسط مبتلایان به ویروس کرونا ، از بین رفتن حس بویایی و در نتیجه چشایی، یکی از غیرمعمول ترین علائم اولیه بیماری Covid-19 است.

آنوسمی، که اساساً به معنای از بین رفتن حس بویایی است ، علامتی است که تعدادی از بیماران مبتلا به کرونا ویروس دارند. این ممکن است با از بین رفتن حس چشایی و از بین رفتن اشتها مرتبط باشد ، ما مطمئن نیستیم، اما این به وضوح چیزی است که باید مراقب آن باشیم. گاهی اوقات این علائم ،علائم اصلی نیستند. 

در حالی که تب ، سرفه و تنگی نفس علائم اصلی Covid-19 است ، با بررسی های اخیر از موارد خفیف تر در کره جنوبی مشخص شد که در 30٪ بیماران عمده ترین علامت بروز از بین رفتن بویایی است. در آلمان ، بیش از دو در سه مورد تأیید شده دچار آنوسمی شدند.

به کسانی که علائم نگران کننده دارند (که ممکن است کروناویروس باشد یا نباشد) به آنها توصیه می شود که در خانه بمانند و علائم خود را تحت نظر بگیرند و از مراجعه بی مورد به بیمارستانها و کلینیک ها خودداری کنند.

 

آیا آزمایشی برای تست حس بویایی و چشایی در خانه وجود دارد؟

تست حس بویایی و چشایی کرونا

"تست آب‌نبات ژله‌ای"

استیون مونگر ، مدیر مرکز بویایی و  چشایی در دانشگاه فلوریدا گفت: "شما یک آب‌نبات ژله‌ای را با یک دست بگیرید و با دست دیگر بینی خود را محکم بگیرید، آب‌نبات را داخل دهان بگذارید و آن را بجوید. حالا بگویید این یک آب‌نبات ژله‌ای با چه طعمی است. اگر طعم ژله‌ به علاوه شیرینی آب‌نبات را بدست آورید می دانید که حس چشایی دارید. 

سپس ، در حالی که هنوز در حال جویدن آب‌نبات ژله‌ای هستید ، ناگهان بینی خود را رها کنید. اگر حس بویایی دارید ، ناگهان همه بوها را دریافت خواهید کرد. بنابراین اگر بتوانید از شیرینی و ترشی به طعم کامل بروید و بدانید که طعم آن چیست ، بنابراین حس بوی شما احتمالاً خوب است.

اما اگر آب‌نبات ژله‌ای در دسترس نداشته باشید چه کنید؟ شما می توانید از غذاهای دیگری نیز استفاده کنید.

اگر شما می توانید ماده خاص دیگری را که باعث تحریک اعصاب دیگر نشود ، تشخیص دهید حس بویایی شما خوب است (مانند تشخیص بوی قهوه یا بوی پوست پرتقال)

اما شما باید مراقب باشید ، زیرا همیشه شما از حس بویایی استفاده نمی کنید ، به عنوان مثال ، آمونیاک یا محلول های تمیز کننده ، آنها عصب سه قلو را تحریک می کنند و بنابراین مردم فکر خواهند کرد من می توانم بوی آنها را تشخیص بدهم اما نه ، این درست نیست. آنها در واقع بو نمی دهند ، آنها از عصب سه قلو استفاده می کنند.

از دست دادن بویایی و چشایی در کرونا, نشانه های جدید ویروس کرونا

افرادی که دچار مشکلات بویایی یا چشایی شدند تصور کنند که شاید به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند  

اقداماتی که هنگام از دست دادن حس بویایی و چشایی باید انجام دهید:

اگر فکر می کنید حس بویایی خود را از دست داده اید (و دلیل پزشکی دیگری برای آن ندارید) ، متخصصان می گویند که این علامت را جدی بگیرید. در این مرحله با اطمینان می توان آن را در همان مقوله مثلاً تب قرار دهیم، بدیهی است که علل مختلفی می تواند باعث ایجاد تب شود. اما اگر حس بویایی خود را سریع از دست دادید می توانید با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد اقدامات عملی که باید انجام دهید صحبت کنید.

توصیه می‌کنیم افرادی که طی هفته‌های گذشته دچار مشکلات بویایی یا چشایی شدند این تصور را داشته باشند که شاید به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و بهتر است دستورات مربوط به بهداشت فردی را رعایت کنند تا این بیماری را به دیگران منتقل نکنند و در واقع باید خود را ایزوله کنند.

توصیه ما این است كه شما باید حدود 14 روز خودتان را جدا كنید و قرنطینه كنید و ویروس کرونا را در افراد دیگر پخش نکنید. اگر مجبور هستید بیرون بروید ، یک ماسک بزنید تا ویروس را به دیگران منتقل نکنید.

اگر از بین رفتن حس بویایی و چشایی را تجربه می کنید ، مواظب باشید زیرا خطرات زیادی وجود دارد از جمله عدم تشخیص نشت گاز یا شیر فاسد یا غذای مسموم.

از بین رفتن حس بویایی می تواند در ادامه بیماری و به همراه سایر علائم شایع تر بروز کند.

 

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :