به نقل از آکاایران: اگرچه سرطان بیضه مخصوص آقایان است ،اما خانم ها هم باید در باره آن بدانند چون ممکن است همسر یا پسر آنها در خطر باشند. پس با ما همراه شوید و این مطالب را مطالعه کنید.

سرطان بیضه

آکاایران: مثل تمام سرطان ها، در اینجا هم رشد غیرطبیعی سلول های بیضه را داریم که باعث ایجاد بدخیمی در بیضه می شود. تومورهای بیضه نسبتا غیرشایع هستند و فقط 1 تا2درصد تومورهای بدخیم مردان را تشکیل می دهند. با اینکه این تومورها شیوع زیادی ندارند، ولی به علت گرفتار کردن مردان جوان اهمیت پیدا می کنند. به طوری که تومور بیضه در مردان در سنین 25 تا 34 سالگی، شایع ترین تومور است. سرطان بیضه در سمت راست کمی شایع تر از سمت چپ است و در 1 تا2درصد موارد دوطرفه است.

سرطان بیضه رشد سرطانی سلول های بیضه می باشد که به صورت یک توده سفت اغلب بدون درد در بیضه خود را نشان می دهد. در میان مواد مخدر قدیمی، حشیش بیشترین تاثیر را در ابتلا به سرطان دارد، ولی باز هم به پای مواد مخدر جدید نمی رسد. موضوعی که همه را نگران کرده این است که نوجوانان و جوانانی که در سنین اولیه جوانی بوده و بیشتر در معرض این بیماری هستند، مواد مخدر جدید را بر انواع قدیمی آن ترجیح می دهند. مهم ترین چیزی که این بیماری را خطرناک می کند بدون درد بودن علائم اولیه آن است، از این نظر سرطان بیضه شبیه ترین بیماری به سرطان سینه است. بیشتر نشانه های اولیه ابتلا به این سرطان، تورم و غیر عادی شدن ظاهر بیضه هاست و خود فرد با معاینه فردی زودتر از سایرین می تواند پی به نشانه های آن ببرد.

 بین یک تا دو درصد سرطان های مردانه و حدود سه و نیم درصد تومورهای ارولوژی را سرطان بیضه تشکیل می دهد. این نوع سرطان بین مردان بین 15 تا 35 سال رایج تر است.متخصصان به آقایان جوان توصیه می کنند که هر نوع برآمدگی در این نواحی را جدی گرفته و برای بررسی های دقیق تر به پزشک متخصص مراجعه کنند. بهتر است آقایان بعد از حمام، خود را معاینه کنند تا از وجود هر نوع تغییر غیرعادی مطمئن شوند.

البته خیال تان راحت باشد. وجود هر نوع برآمدگی احتمالی نشان دهنده سرطان نیست، اما بهتر است به پزشک مراجعه کنید. تمام سرطان ها اگر به موقع و زودهنگام تشخیص داده شوند، شانس بیشتری برای مقابله و درمان دارند.

آکاایران: تومور سلول های بینابینی به ندرت در بیضه ها ایجاد می شوند اما هنگامی که به وجود می آیند گاهی تا صد برابر مقدار طبیعی تستوسترون ترشح می کنند. هنگامی که این قبیل تومورها در کودکان بوجود می آید موجب رشد سریع استخوان ها و عضلات می شود اما همچنین موجب زود جوش خوردن زودرس اپیفیزها می گردند به طوری که قد نهایی فرد کمتری از مقداری خواهد بود که در غیر این صورت به وجود می آمد. بدیهی است این قبیل تومورهای سلول های بینابینی موجب رشد و تکامل بیش از اندازهٔ اندام های جنسی و صفات ثانویهٔ جنسی می گردند. در مرد بالغ تشخیص این گونه تومورها مشکل است زیرا صفات جنسی مردانه از قبل وجود دارند. با این وجود با آزمایش ادرار می توان این تومورها را تشخیص داد.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران