چرا بعضی مردان به اوج لذت جنسی نمیرسند؟+علل و درمان
آنورگاسمی، عدم توانایی در رسیدن به ارگاسم حین رابطه جنسی است. آنورگاسمی بیشتر در میان مردان شایع است و در مردان جوان‌تر به ندرت دیده می‌شود.

دلایلی که باعث اختلال ارگاسم یا آنورگاسمی در مردان می شود / راه درمان | فانیگما

آکاایران: آنورگاسمیا در مردان ناتوانی مداوم مرد در ارگاسم حتی پس از تحریک جنسی کافی محسوب می شود. آنورگاسمیا یا سندرم کوگلان هر دو جنس را تحت تأثیر قرار می دهد. اما شیوع آن در زنان بیشتر است. شیوع ارگاسم تاخیر یا غایب در مردان حدود 8٪ تخمین زده می شود. بعلاوه، این وضعیت در مردان جوان کمتر است. بررسی ها نشان داده شده است که احتمال بروز آن با افزایش سن بیشتر می شود. آنورگازمی مرد می تواند برای کسانی که آن را تجربه می کنند ناراحت کننده باشد. خصوصاً اینکه اغلب همراه با تاخیر در انزال اتفاق میفتد.

این شرایط را نباید با اختلال نعوظ (ناتوانی در رسیدن به نعوظ) یا میل جنسی کم (عدم تمایل جنسی) اشتباه گرفت. اگرچه این شرایط ممکن است وجود داشته باشد. دلایل بی شماری برای آنورگاسمیا در مردان وجود دارد. از مشکلات فیزیولوژیکی موجود در بدو تولد تا عوارض جانبی از جراحی یا داروها گرفته تا مسائل روانشناختی می توانند در بروز این شرایط تاثیر داشته باشند. هنگامی که علت آنورگاسمیا مشخص شد، می توان یک روش درمانی برای کمک به یک مرد در بازیابی عملکرد طبیعی و رضایت بخش جنسی ایجاد کرد

علل روحی و روانی آنورگاسمی

وضعیت روحی و روانی نقش مهم و غیرقابل انکار در عارضه‌ی آنورگاسمی در مردان دارد. اضطراب در عملکرد جنسی نیز در میان سایر علت‌های ممکن، معمول‌ترین دلیل عدم توانایی مردان در رسیدن به اوج لذت جنسی است.

اضطراب در عملکرد جنسی می‌تواند هم مردان و هم زنان را دچار کند، اما با اختلال نعوظ که عارضه‌ای متداول‌تر در مردان سنین بالاست، تشدید می‌شود. از طرفی دیگر، اختلال در عملکرد جنسی نیز می‌تواند منجر به اختلال نعوظ شود، چون استرس حین رابطه جنسی را به شدت افزایش می‌دهد.

سایر علت‌های روانی آنورگاسمی اولیه شامل طرز فکر منفی درباره روابط جنسی (که اغلب ریشه در دوران کودکی دارد)، سابقه‌ی سوء استفاده جنسی در دوران کودکی، و یا فوبیا‌هایی مانند هَف فوبیا (ترس از لمس شدن) یا کویتوفوبیا (ترس از رابطه جنسی) می‌شود.

در مورد آنورگاسمی ثانویه، علت‌های روانی گاهی می‌توانند به صورت موقعیتی تعریف شوند. آنورگاسمی موقعیتی، یعنی اینکه با یک پارتنر به اوج لذت جنسی می‌رسید، اما با پارتنری دیگر قادر به رسیدن به ارگاسم نیستید، یا اینکه فقط تحت شرایط خاصی به اوج لذت جنسی می‌رسید، که این موارد درد سرساز نیستند یا مشکل خاصی محسوب نمی‌شوند مگر اینکه خللی در رابطه‌تان ایجاد کنند یا مرتبط با بیش فعالی جنسی باشند.

سایر علت‌های روانی آنورگاسمی ثانویه شامل افسردگی، اندوه، خستگی مزمن، یک تجربه‌ی جنسی ناخوشایند، کشمکش‌های زناشویی و استرس ناشی از تلاش برای تصور فعال است می‌شود.

چرا بعضی از مرد‌ها نمی‌توانند به اوج لذت جنسی برسند

علل فیزیکی آنورگاسمی

برخی از پزشکان و کارشناسان، آنورگاسمی مردانه را یک عارضه‌ی کاملا روحی و روانی می‌دانند، اما فاکتور‌های فیزیکی نیز وجود دارند که می‌توانند منجر به اختلال ارگاسم بشوند. علل اولیه آن‌هایی هستند که با آن‌ها متولد می‌شوید که البته با بالا رفتن سن خودشان را به طور کامل نشان می‌دهند. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • فقدان مادرزادی رفلکس bulbocavernosus که در آن اسفنکتر مقعد در هنگام انزال منقبض می‌شود.
 • مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)
 • دیابت نوع اول، خصوصا نوروپاتی دیابتی

علل ثانویه می‌توانند شامل موارد زیر بشوند:

 • مصرف مشروبات الکلی
 • دارو‌های ضد افسردگی
 • سندرم کواد equine
 • عوارض جراحی دستگاه تناسلی
 • اختلالات غدد درون ریز که بر تعادل هورمونی اثر می‌گذارد.
 • تستوسترون کم
 • سوء مصرف مواد افیونی مانند هروئین
 • ترومای لگن مانند آسیب‌های کشاله ران یا پرینه
 • پرتو درمانی پروستات
 • برداشتن غده پروستات
 • آسیب نخاعی
 • دیابت نوع دوم
 • فشار خون بالا (بدون درمان)

چرا بعضی از مرد‌ها نمی‌توانند به اوج لذت جنسی برسند

تشخیص آنورگاسمیا در مردان

تشخيص دقيق علت زمينه اي آنورگاسمي در مردان براي درمان ضروري است. اگر با این مشکل روبرو هستید، مراجعه به پزشک مراقبت های اولیه می تواند این روند را شروع کند.

پزشک  یک معاینه بدنی کامل انجام می دهد و سابقه پزشکی شما را بررسی می کند. این ممکن است شامل ارزیابی تمام داروهایی باشد که در گذشته یا مصرف کرده اید. بسته به ارزیابی اولیه پزشک ممکن است آزمایشات بیشتری را سفارش داده و یا شما را به متخصص ارجاع دهند.

 تشخیص علت ناتوانی جنسی آنورگاسمی مردان به آزمایشات جانبی دیگری نیاز دارد که عبارتند از:

 • آزمایش خون برای ارزیابی عملکرد غدد درون ریز و اندازه گیری سطح هورمون هایی مانند تستوسترون، هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) و پرولاکتین، هورمونی که بر سطح تستوسترون تأثیر می گذارد.
 • سنجش سنجی، که حساسیت آلت تناسلی مرد را اندازه گیری می کند مانند کاهش یا از دست دادن احساس در آلت تناسلی مرد گاهی از عوارض جانبی دیابت است.
 • آزمایش قوس رفلکس ساکروم برای بررسی شاخه های حرکتی و حسی عصب پودندال (که حسی از دستگاه تناسلی خارجی و پوست اطراف مقعد و پرینه را به همراه دارد) و ریشه های عصب.

مسائل روانشناختی که ممکن است مورد توجه قرار گیرند شامل وضعیت رابطه و رضایت و دلایل احتمالی استرس است که می تواند در عملکرد جنسی تداخل ایجاد کند.

درمان اختلال ارگاسم

اگر متوجه شدید که نمی‌توانید به اوج لذت جنسی برسید، با پزشک خود صحبت کنید یا به یک متخصص ارولوژی که ممکن است بتواند علل فیزیولوژیکی مشکل‌تان را شناسایی کند مراجعه نمایید. ضمنا شاید به یک روانشناس یا روانپزشک نیز نیاز داشته باشید تا عوامل هیجانی یا روانی دخیل در اختلال ارگاسم‌تان را تشخیص بدهد.

درمان عارضه با کمک یافته‌های تشخیصی تعیین می‌شوند:

۱. اگر مشکل، عدم تعادل هورمونی باشد احتمالا درمان جایگزین تستوسترون برای‌تان در نظر گرفته می‌شود یا برای ارزیابی‌های بیشتر به یک متخصص غدد ارجاع داده می‌شوید.

۲. اگر پزشک تشخیص دهد مشکل شما ناشی از مصرف دارو یا الکل است، تغییری در داروهای‌تان ایجاد کرده و توصیه می‌کند الکل را ترک کنید.

چرا بعضی از مرد‌ها نمی‌توانند به اوج لذت جنسی برسند

۳. اختلالات خلقی مانند افسردگی و اضطراب به روان درمانی و دارو درمانی نیاز دارند (البته برای به حداقل رساندن عوارض جنسی درمان دارویی، باید دارو و میزان آن با احتیاط تجویز شود). روان درمانی نیز می‌تواند به غلبه بر اضطراب در عملکرد جنسی کمک کند و یا با شناسایی تروما‌های مربوط به حال یا گذشته (چه جنسی و چه غیرجنسی) مشکل را برطرف نماید.

۴. زوج درمانی نیز برای رفع مشکلات در رابطه زناشویی مفید است.

۵. با کمک سکس تراپی می‌توان مشکلات جنسی بخصوصی را که در توانایی رسیدن به ارگاسم اختلال ایجاد می‌کنند مستقیما شناسایی و رفع کرد.

۶. در برخی موارد ممکن است درمان امکانپذیر نباشد، خصوصا اگر تحت عمل پروستاتکتومی رادیکال قرار گرفته باشید یا تجربه‌ی ترومای شدید لگن را داشته باشید و یا به بیماری ام اس پیشرفته مبتلا باشید.

در عوض، درمان مبتنی بر تقویت لذت جنسی و افزایش صمیمیت جنسی بدون ارگاسم خواهد بود. یک روانشناس یا پزشک می‌تواند به شما کمک کند بیماری‌تان را بپذیرید و یک سبک زندگی سالم جنسی در پیش بگیرید و گرفتار تردید و احساس عدم اطمینان نشوید.

چرا بعضی از مرد‌ها نمی‌توانند به اوج لذت جنسی برسند

 

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :