درمان گیاهی سنگ کلیه با نوشیدنی های فوق العاده
سنگ کلیه علت های گوناگونی دارد و بسیار دردناک است . افزایش مصرف مایعات به تنهایی می تواند عامل موثری برای از بین بردن سنگ های کلیه باشد. نوشیدنی هایی که حاوی مو

بهترین ماءالشعير برای سنگ كليه

آکاایران: سنگ کلیه زمانی رخ می دهد که مواد معدنی، نمک و اگزالات کلسیم در کلیه ها کریستال شده و رسوبات سختی را ایجاد می کند. حرکت و عبور سنگ کلیه غالبا با درد همراه است. به طور معمول درد از ناحیه پهلو و یا کمر، دقیقا در زیر دنده ها شروع می شود و به سمت ناحیه تحتانی شکم و یا لگن حرکت می کند. در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, می خواهیم به بررسی درمان سنگ کلیه با بهترین نوشیدنی ها بپردازیم. اگر شما هم از درد سنگ کلیه رنج می برید، مطالعه این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

سنگ های کلیه زمانی تشکیل می شوند که مواد شیمیایی خاصی در ادرار رسوب کنند و تشکیل بلور دهند. بلورها رشد می کنند تا تبدیل به حجم ها (سنگ های) بزرگتری شوند که می توانند به دستگاه ادراری راه پیدا کنند. اگر این سنگ ها در جایی گیر بیافتند و جریان ادرار را مسدود کنند، موجب درد می شود.

اکثر سنگ ها زمانی تشکیل می شوند که کلسیم با اگزالات ترکیب شود. سنگ ها همچنین می توانند از اسید اوره، که محصول جانبی سوخت و ساز پروتئین می باشد، تشکیل شوند.

بهترین ماءالشعير برای سنگ كليه

چگونه از ایجاد سنگ کلیه جلوگیری کنیم؟

در اینجا 5 روش برای کمک به جلوگیری از سنگ کلیه وجود دارد:

 مقدار زیادی آب بنوشید: نوشیدن آب زیاد ، مواد موجود در ادرار را که منجر به تشکیل سنگ می شوند، رقیق می کند. سعی کنید مایعات کافی بنوشید تا در روز 2 لیتر ادرار دفع کنید، مقدار مایعات استاندارد 8 لیوان 8 اونسی در روز می باشد. خوردن آب مرکبات ، مانند آب لیمو و آب پرتقال نیز می تواند کمک کند. سیترات موجود در این مرکبات مانع از تشکیل سنگ می شود.

نوشیدن آب در دفع سنگ کلیه

 مصرف سدیم را کاهش دهید: یک رژیم غذایی با سدیم بالا می توانند باعث تشکیل سنگ کلیه شود، چرا که مقدار کلسیم موجود در ادرار را کاهش می دهد. بنابراین، یک رژیم غذایی با سدیم کم برای افراد مستعد سنگ کلیه توصیه می شود. توصیه های امروزی پیشنهاد می دهند که جذب سدیم کلی روزانه را به 2300mg محدود کنیم. اگر سدیم در گذشته منجر به تشکیل سنگ کلیه شده، مصرف پروتئین حیوانی را کاهش دهید. خوردن پروتئین حیوانی بیش از حد، مانند گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ و غذاهای دریایی سطح اسید اوریک را افزایش می دهد و می تواند منجر به سنگ کلیه شود. یک رژیم غذایی با پروتئین بالا سطوح سیترات ادرار را کاهش می دهد و مواد شیمیایی موجود در ادرار از تشکیل سنگ جلوگیری می کند. اگر شما در معرض تشکیل سنگ کلیه قرار دارید، مصرف گوشت روزانه خود را محدود کنید. این کار برای داشتن قلبی سالم نیز مفید است.

 غذاهای غنی از کلسیم بخورید: کلسیم خوراکی به اگزالات موجود در روده های شما متصل می شود و از اینرو مقدار اگزالاتی را که جذب جریان خون می شود کاهش می دهد و سپس از طریق کلیه دفع می شود. این کار غلظت اگزالات در ادرار را کاهش می دهد، بنابراین شانس کمتری برای متصل شدن به کلسیم ادرار دارد. این امر منجر به کاهش خطر تشکیل سنگ کلیه می شود.

 

غذاهای کلسیم دار در دفع سنگ کلیه

 از مصرف غذاهای تشکیل دهنده سنگ خودداری کنید: چغندر، شکلات، اسفناج، ریواس، چای و بیشتر آجیل ها سرشار از اگزالات هستند، ماده ای که می تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه شود. اگر شما از مشکل سنگ کلیه رنج می برید، پزشک شما ممکن است توصیه کند که از خوردن این غذاها اجتناب کنید یا آنها را در مقدار کمتر مصرف کنید.

برای برخی از افراد ، بعضی از غذاها و نوشیدنی های خاص تا جایی که در مقادیر زیاد مصرف نشوند، منجر به تشکیل سنگ کلیه نمی شوند. برخی از تحقیقات نشان می دهند که افرادی که مقدار زیادی  ویتامین  Cبه شکل مکمل مصرف می کنند در خطر تشکیل سنگ کلیه قرار دارند. این امر ممکن است به این دلیل باشد که بدن ویتامین  C را به اگزالات تبدیل می کند.

 هیدراته بمانید. هیدراته ماندن بدن یک نکته کلیدی است.

نوشیدن مقدار زیادی مایعات، یک بخش اساسی در دفع سنگ های کلیه است و از تشکیل سنگ های جدید جلوگیری می کند. نه تنها مایعات، سموم را از بین می برند، بلکه به حرکت سنگها و دفع آنها از طریق مجرای ادراری کمک می کند.

با این حال، آب به تنهایی کافی نیست و افزودن موادی خاص نیز می تواند مفید باشد. حتما پس از مصرف هر داروی طعم دار، بلافاصله یک لیوان آب بخورید. این کار به حرکت دادن این مواد از طریق سیستم ادراری کمک می کند.

درمان گیاهی سنگ کلیه

سنگ کلیه از بیماری های شایعی است که برای درمان و جلوگیری از این بیماری می توان از درمان های گیاهی استفاده کرد.

1. دفع سنگ کلیه با نوشیدن دلستر و آبلیمو

بسیاری از بیماران کلیوی می پندارند که نوشیدن آب به سلامت کلیه های آنها کمک می کند و شروع به نوشیدن آب زیاد می نمایند اما باید بدانید که میزان مصرف آب در افراد سالم در حد هشت لیوان کفایت می کند و نوشیدن آب زیاد در هنگامی که فرد دچار نارسایی کلیه باشد فشار مضاعفی را به کلیه های او وارد می کند و برای کلیه ها مضر است.

پیش از این هم در بخش سلامت نمناک گفتیم که درست است نوشیدن زیاد آب در جا به جایی سنگ کلیه به میزان اندک تاثیر دارد، اما هرگز نمی تواند هسته مرکزی سنگ را بشکند و سنگ را دفع کند.

برای دفع سنگ کلیه نوشیدن مایعات همراه آب لیمو به ویژه نوشیدن دلستر تلخ و آبلیمو بسیار موثر است زیرا مصرف آبلیمو سبب شکستن سنگ کلیه می شود و نوشیدن دلستر تلخ سبب می شود دفع بدنه شکسته شده سنگ و شن در کلیه ها می گردد.

درمان سنگ کلیه

2. دفع سنگ کلیه با عرق خارشتر

نوشیدن نصف لیوان عرق «خار شتر» در وعده های صبح و شب می تواند به از بین رفتن سنگ ایجاد شده کمک زیادی کند.

3. دفع سنگ کلیه با مصرف خربزه

مصرف خربزه کمک زیادی به از بین رفتن سنگ کلیه می کند. خربزه را به همراه دانه های آن در مخلوط کن بریزید و میکس کنید و به صورت مخلوط دو وعده در روز استفاده کنید.

4. دفع سنگ کلیه با مصرف روغن بادام

مصرف روغن بادام تاثیر بسزایی در دفع سنگ کلیه دارد. افراد می توانند با مصرف یک قاشق چای خوری روغن بادام به مدت 10 روز سنگ ایجاد شده را از بین ببرند.

روغن بادام

5. دفع سنگ کلیه با برگ توت فرنگی

برگ توت فرنگی به درمان سنگ کلیه کمک می کند. 40 گرم از برگ توت فرنگی را با یک لیتر آب به مدت 3 تا 4 دقیقه بجوشانند. سپس، این محلول را هر 5 ساعت یک بار بنوشید.

6. دفع سنگ کلیه با آب کرفس

نوشیدن نصف استکان آب کرفس ترکیب شده با عرق بهارنارنج قبل از هر غذا به دفع سنگ کلیه کمک می کند.

7. دفع سنگ کلیه با دانه خرمالو

یکی دیگر از درمان های سنگ کلیه استفاده از دانه بوداده خرمالو است ، اینگونه که دانه خرمالوی بو داده شده را آسیاب کنید و یک قاشق چای خوری از پودر آن در یک لیوان آب جوش به مدت 20 دقیقه دم کنید. خوردن این نوشیدنی به مدت 3 روز برای رفع سنگ کمک کننده است.

هسته خرمالو

8. دفع سنگ کلیه با پنیرک

افراد مبتلا به سنگ کلیه 100 گرم از برگ پنیرک را در یک و نیم لیتر آب بجوشانند و بعد از 2 تا 3 دقیقه جوشیدن، آن را صاف کنند و در یک لیوان بریزند و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون به این نوشیدنی بیافزایند و آن را قبل از هر غذا بنوشند.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :