استفاده درست و صحیح از الکل های ضد عفونی
روش استفاده صحیح از مواد ضد عفونی و اشتباهاتی که نباید زیاد مرتکب آن شوید را در ادامه این مقاله از آکا مطالعه خواهید کرد. را در آکاایران بخوانید

ژل و صابون آنتی باکتریال مفیدند یا مضر؟

آکاایران: "دست ها را بشویید"، "ماسک بزنید" و " ضد عفونی کنید" از جمله عباراتی است که از همان روزهای آغازین اسفند با شیوع کرونا در کشور و شاید هم ماه های قبل از آن برای پیشگیری از ابتلا مکرر به گوش می رسید.

اکثر قریب به اتفاق مردم، دست ها را مداوم با صابون می شویند، همه جا ماسک می زنند و به وسایل مشکوک به آلودگی، محلول های ضدعفونی کننده الکلی اسپری می کنند. کار درست هم همین است، دانشمندان با آزمایش ها و مطالعات فراوان تقریبا مطمئن اند که مواد بر پایه الکل ویروس را می کشد البته برای اینکه اثرپذیری ضدعفونی کننده ها را به بالاترین حد برسانید، بسیار مهم است که استانداردهای مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها را رعایت کنید. مثلاً یکی از آن ها این است که این ضدعفونی کننده ها حداقل 60 درصد الکل داشته باشند و منقضی نشده باشند و همچنین باید مراقب باشید تا اشتباهات عنوان شده در ادامه این مقااله از مجموعه مقالات آکا, را مرتکب نشوید .

در خانه ژل ضد عفونی کننده درست کنید | بهداشت نیوز

اشتباهات استفاده از ضدعفونی کننده های دست 

1. کم استفاده کردن از ضدعفونی کننده دست

طبق اطلاعات موجود از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها مقدار مناسب استفاده از ضدعفونی کننده دست باید به قدری باشد که کل سطح دست را پوشش دهد. استفاده نکردن از این ماده به اندازه کافی روی کف دست یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که افراد مرتکب می شوند. استفاده از این محصولات باید به اندازه ای باشد که حتما دو طرف انگشتان دست، لابلای انگشتان و بیرونش را هم به این محصول آغشته کنید.

2. استفاده بیش از حد از ضد عفونی کننده دست

ضد عفونی کننده های دست نه تنها باکتری های بد را از بین می برند، بلکه ممکن است باکتری های خوب را نیز تخریب کنند و باعث حساسیت پوست و همچنین باعث خشکی پوست شوند. میزان خشک کنندگی آن ها بیشتر از آب و صابون است. پس نباید بیش از حد از آن استفاده کنید و بعد از استفاده حتما کرم مرطوب کننده بزنید.

3. منتظر نماندن برای خشک شدن ماده ضدعفونی کننده

زمانی که ضدعفونی کننده را روی دست می زنید، باید منتظر باشید تا خشک شود . قبل از خشک شدن هنوز باکتری ها روی دست شما غیر فعال نشدند و ویروس ها زنده هستند. باید دست هایتان را به مدت 20 ثانیه به یکدیگر بمالید تا احساس کنید این ماده کاملا خشک شده است. اگر این کار را انجام ندهید، ماده ضدعفونی کننده با لمس هر نقطه از سطوح از روی پوست دست برداشته می شود و نمی تواند موثر واقع شود.

4. فقط به ضد عفونی کننده دست اکتفا می کنید

همان طور که پیش تر هم گفتیم، ضدعفونی کننده دست یک جایگزین مناسب برای آب و صابون است. شستن دست ها قطعاً موثر ترین راه برای از بین بردن جرم ها و آلودگی هاست زیرا می تواند چربی و هرگونه آلودگی دست که بر اثر خوردن غذا، بازی کردن یا هر کار دیگری به وجود آمده است را از بین ببرد که ضدعفونی کننده ها قادر به انجامش نیستند. پس هرگز نباید ضدعفونی کننده ها را جایگزین آب و صابون و شوینده های دست کنید.

ضدعفونی کننده های دست

5. ضدعفونی کننده دست را به صورت کامل جایگزین شستشوی دستها کرده اید

شستن دست ها به مدت 20 ثانیه بهترین راه مبارزه با جرم ها و آلودگی هاست. استفاده نامناسب از ضدعفونی کننده دست، زمانی است که آن را جایگزین آب و صابون کنید. ضدعفونی کننده دست نباید بدون استفاده از آب و صابون به دست ها زده شود مگر اینکه آب در دسترس نباشد. هیچ چیز بهتر از آب و صابون دست های شما را تمیز نمی کند، پس آن را فراموش نکنید.

6. استفاده به روش غلط

یکی دیگر از اشتباهاتی که افراد هنگام استفاده از ضدعفونی کننده دست انجام می دهند، این است که به طور کامل دست خود را به این ماده ضدعفونی کننده آغشته نمی کنند، بلکه فقط روی کف دست و پشت دست را آغشته می کنند. پس هرگز نباید بین انگشتان، زیر ناخن ها و قسمت های دیگر را فراموش کنید. دقیقا همان طوری که دست های خود را با آب و صابون می شویید.

اشتباهات ضدعفونی کردن دست

7. استفاده از ضدعفونی کننده با غلظت پایین

ضدعفونی کننده دست حداقل باید 60 درصد الکل داشته باشد. غلظت بیشتر الکل، تاثیرپذیری آن را افزایش می دهد. پس نباید از ضد عفونی ای استفاده کنید که غلظت خیلی کمی دارد.

8. دسترسی کودکان به این ماده

افرادی که از ضد عفونی کننده دست استفاده می کنند، مخصوصاً از انواع معطر، باید آن را دور از دسترس کودکان نگه دارند زیرا ممکن است کودکان آن را بنوشند و مسموم شوند.

ضدعفونی دست ها

9. لمس کردن بطری

بطری ضدعفونی کننده ممکن است توسط صدها نفر لمس شده باشد و بنابراین دیواره آن پر از میکروب و باکتری است. پس بهترین راه این است که از مشت دست خود استفاده کنید و به آرامی آن را فشار دهید تا از آن بیرون بزند. پس هرگز بدنه بطری را لمس نکنید.

10. تهیه ضدعفونی کننده دست توسط خودتان

از آن جایی که این روزها ماده ضدعفونی کننده خواهان زیادی دارد و ممکن است کمتر یافت شود، پس ممکن است به این فکر بیفتید که خودتان آن را درست کنید. متخصصان اصلاً با این مورد موافق نیستند زیرا ممکن است به راحتی در ساخت آن دچار اشتباه شوید و به اندازه کافی ماده را برای کشتن جرم ها و آلودگی ها قدرتمند نسازید. اشتباهات هنگام استفاده از این مواد ممکن است عاملی برای بیماری ها و حتی مرگ افراد نیز باشد.

ضدعفونی کننده دست

11. خریدن بیش از حد

گاهی اوقات افراد مقدار زیادی از یک محصول را می خرند زیرا احساس می کنند در روزهای آینده دیگر نمی توانند آن را تهیه کنند. در مورد ضدعفونی کننده نباید این کار را انجام دهید زیرا همه به آن نیاز دارند.

**پس ضدعفونی کننده ها زمانی می توانند موثر واقع شوند و از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کنند که تمام استانداردها را رعایت کنید.

منبع: نمناک

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :