زبان پاک کن چیست و چه فوایدی دارد؟
ممکن است تعجب کنید که چرا باید زبان را تمیز کرد باید بگوییم که فقط مسواک زدن دندان ها و استفاده از نخ دندان تضمینی برای رعایت بهداشت دهان و دندان شما نیست.

Image result for زبان پاک کن

آکاایران: زبان پاک کن وسیله تمیز کردن روی زبان است و استفاده از آن به عنوان مکمل مسواک ، خمیردندان و نخ دندان توصیه می شود. این وسیله علاوه بر کاهش بوی دهان به رفع بد مزگی دهان نیز کمک می کند. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا,در مورد زبان تمیز کن بیشتر صحبت می کنیم و اهمیت آن را برای بهداشت دهان به شما خواهیم گفت.با ما همراه باشید.

زبان پاک کن چیست ؟

زبان پاک کن یک قطعه فلزی مسطح، نازک و دراز است که مثل U خم شده است. از آنجاکه دهان، دروازه اصلی بین ذهن/جسم و محیط اطراف است، سلامتی این راه ارتباطی نقشی مهم در حفظ سلامت عمومی دارد. استفاده از زبان پاک کن، بعنوان یک تمرین بهداشتی برای دهان، باکتری، باقی مانده های غذا، قارچ، سموم و سلول های مرده را از سطح زبان می زداید.

Image result for زبان پاک کن

این تمرین باستانی کمک می کند تا ارگانهای داخلی از طریق ارتباطات انرژتیکی با بقیه بدن تحریک شوند، گوارش از طریق افزایش قدرت چشایی بهبود یابد و بدن از طریق از بین رفتن آما(سموم باقی مانده در ذهن-بدن) و باکتری های دهان، پاکیزه شود. علاوه بر این، وضوح ذهن بیشتر می شود چراکه سنگینی و آمای سر کم می شود. با پاک کردن لایه روی زبان و تحریک زبان، کیفیت سنگینی و سستی دوشای کافا نیز در فیزیولوژی شما متعادل می شود.

 

زبان آینه تمام ارگانهای بدن است و بنابر این یک نگاه روزانه به زبان قبل از پاک کردن آن، به شما کلیدی در خصوص سلامتی عمومی تان می دهد. در آیورودا، مشاهده دقیق زبان، روشی مفید است تا سلامتی عمومی بدن را ارزیابی کنیم. وقتی زبان خود را آزمایش می کنید، فرصتی برای آگاهی فردی دارید. می توانید تأثیر انتخاب هایتان در روزها، ماه ها و سال های مختلف؛ را روی سلامتی خود ببینید. اگر غشای روی زبان ضخیم باشد، یعنی در بدن سم وجود دارد. با توجه به این نکته فرصت دارید تا بیشتر آگاه شده و انتخاب های غذایی سالم تری را انجام دهید.

اثرگذاری زبان تمیز کن

تمرین بهداشت مناسب دهان و دندان، کافی نیست، بلکه طبق نظریه دندانپزشکان، باید از این وسیله هم استفاده کنید تا احتمال برداشتن باکتری ها از داخل دهان 30 درصد افزایش پیدا کند. این ابزار معمولاً به نرمی، زبان شما را تمیز می کنند و ارزان هستند و به راحتی می توانید آن ها را از داروخانه و سوپر مارکت تهیه کنید. استفاده از این وسیله همراه با یک بهداشت دهانی مناسب و منظم، نه تنها به جلوگیری از بدبویی دهان کمک می کند، بلکه بسیاری از بیماری ها و عفونت ها ازجمله بیماری پریودنتال را از شما دور خواهد کرد.

زبان تمیز کن  

چگونه از زبان پاک کن استفاده کنیم ؟

اگر می خواهید زبان پاک کن را جزء روتین بهداشتی خود قرار دهید، بعد از مسواک زدن از آن استفاده کنید.

البته می توانید هر زمان از روز که خواستید آن را به کار بگیرید. اما بسیار مهم است که هنگام صبح این کار را انجام دهید زیرا شب ها جرم زیادی داخل دهان شما باقی می ماند.

در حالت ایده آل این کار را جلوی آینه انجام دهید تا بتوانید زبان خود را بهتر ببینید و به همه بخش های آن دسترسی داشته باشید.

سعی کنید که کل سطح زبان را با این وسیله تمیز کنید. بهتر است که از انتها شروع کنید.

بهتر است که حرکات این دستگاه به سمت بیرون از زبان باشد تا همه ی باکتری ها به سمت نوک زبان بیایند.

سه الی چهار بار این حرکت را تکرار کنید تا زبان به طور کامل تمیز شود.

استفاده زبان پاک کن

سایر فواید زبان پاک کن

 

 

• از بین رفتن تنفس بدبو
 تنفس بدبو تأثیر منفی روی زندگی اشخاص، روابط و اعتماد به نفس آنها دارد. از آنجا که بیشتر بوی بد دهان به دلیل باکتری های تجمع یافته در انتهای زبان است(جاییکه با مسواک به سختی قابل دسترسی است)، مطالعات کلینیکی نشان داده اند که پاک کردن زبان به طور چشمگیری باکتری های دهان را از شکاف های تمامی نقاط زبان کاهش می دهد و از بین می برد.

بوی بد دهان

• تجربه ای متفاوت از طعم غذا
گوارش صحیح با درک مزه ها و ایجاد بزاق شروع می شود. اگر شما ماده سمی روی زبان را پاک نکنید، نمی توانید مزه غذاها را درک کنید. این می تواند منجر به درک مزه ها به طور اشتباه و یا ناتوانایی در فهم مزه غذاها شود. با افزایش قدرت شما در درک مزه غذاها، نه تنها حجم غذای شما کاهش می یابد، بلکه دیگر به غذای خود شکر، نمک یا ادویه زیادی اضافه نمی کنید تا به غذای خود طعم بدهید. بسیاری از مواد مغذی در غذای شما در ابتدا توسط ذهن- بدن و با کمک دریافت کننده های زبان تفسیر می شوند. این ارتباط بین غذا و بدن با از بین بردن هر گونه پوششی که با این ارتباط مداخله می کند، بهبود می یابد. همچنین، بسیاری از گیاهان تاثیر سودمندشان از ارتباط ابتدایی با گیرنده های زبان است؛ بنابراین، شما به یک زبان تمیز نیاز دارید تا این اطلاعات سالم را دریافت کنید.

زیبایی زبان

• بهبود سیستم ایمنی بدن
زبان شما اولین ابزار دفاعی در سیستم ایمنی بدن است. زبان پاک کن از دوباره جذب شدن سموم توسط بدن جلوگیری می کند و در نتیجه عملکرد سیستم ایمنی را به طور کلی افزایش می دهد.

 

• افزایش سلامتی دندان ها
این تمرین بهداشتی دهان، سلامتی کلی دندان و لثه را افزایش می دهد و باکتری ها و سمومی که باعث مشکلات دهانی، ایجاد پلاک، پوسیدگی دندان ها، عفونت لثه و از بین رفتن آن ها می شوند را از بین می برد.
تحقیقات روی دندان نشان داده اند که از نظر از بین بردن سموم و باکتری ها از دهان، زبان پاک کن از مسواک مفیدتر است. اگرچه استفاده از مسواک و نخ دندان، باقیمانده های غذایی را پاک می کنند ولی باکتری را حقیقتا از بین نمی برند. تقریبا نیمی از باکتری های دهان روی زبان و در شیارهای آن زندگی می کنند. زبان پاک کن این سموم روی زبان را جمع میکند(که رنگ آن می تواند روشن، سفید، زرد یا سبز باشد) و آنها را از بدن بیرون می برد.

 

• بهبود سلامتی گوارشی
اعتقاد آیورودا این است که گوارش صحیح، پایه سلامتی است. از آنجا که گوارش با مزه آغاز می شود، مهم است که هر سمی که ممکن است مانعی در راه کارکرد خوب دستگاه گوارش باشد، از بین برود. پاک کردن زبان، تولید بزاق دهان را فعال می کند و آگنی(آتش گوارش) را فعال می کند تا به گوارش در طول روز کمک کند.

 

نکات مهم :

  • قبل و بعد از استفاده از این وسیله، حتما دهان خود را آب بکشید.
  • حتماً بعد از استفاده، این وسیله را شستشو دهید تا بقایای غذایی از روی این وسیله پاک شوند.
  • بهتر است که بعد از استفاده از زبان پاک کن، حتماً از شوینده استفاده کنید.

آیا هیچ اثر و عوارض جانبی بعد از استفاده از زبان پاک کن وجود دارد ؟

تنها نگرانی ؛ تحریک رفلاکس معده و ایجاد حالت تهوع است. برای جلوگیری از این اتفاق، بیش از حد زبان پاک کن را به عقب زبان نبرید.

بیش از حد خشن رفتار نکنید زیرا احتمال بریدگی زبان وجود دارد.

مراقب باشید که وسیله شما کاملاً یکدست باشد و هیچ زدگی نداشته باشد تا به زبان آسیبی وارد نکند.

در هیچ حالتی نباید به زبان فشار وارد کنید پس این کار را کاملاً ملایم انجام دهید.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :