معرفی و شناخت ویروس کرونا انگلیسی
نوع جدید این ویروس در اواسط آذر ماه در انگلیس کشف و باعث شد که سایر کشور‌ها محدودیت‌هایی را در زمینه حمل و نقل به این کشور اعمال کنند

 

علائم کرونای انگلیسی چیست؟

گونه‌ جدیدی از ویروس کرونا با سرعت انتقال سریع‌تر در انگلیس کشف شده که در حال انتشار در نقاط دیگر جهان است . این ویروس که جهش یافته ی ویروس کووید ۱۹ میباشد به نام کرونا انگیسی کشف و VUI-202012/01 نام دارد. برای شناخت بیشتر و پرسش به سوالاتی که ذهن شما را درگیر خود کرده در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

گونه جدید کروناویروس VUI-۲۰۲۰۱۲/۰۱ (the first “Variant Under Investigation” in December ۲۰۲۰) نامگذاری شده است. ۱۷ موتاسیون دارد که مهم‌ترین آن N۵۰۱Y در پروتئین spike است.

ویروس از پروتئین spike برای ارتباط با گیرنده ACE۲ بدن انسان و ورود به سلول‌ها استفاده می‌کند. موتاسیون در این پروتئین می‌تواند موجب افزایش قابلیت عفونت‌زایی و پخش ویروس شود.

اما این گونه چگونه شناسایی شد. کنسرسیوم Covid-۱۹ Genomics UK (COG-UK) که به‌صورت تصادفی ماده ژنتیکی نمونه‌های COVID-۱۹ را توالی‌یابی می‌کند، این گونه را شناسایی کرده است. شناسایی اولین مورد در اواخر سپتامبر بوده است.

ویژگی‌های کرونای جدید جهش‌یافته:

از گونه‌های قبلی واگیردارتر است.

دو برابر عفونی‌تر است.

سرعت انتشارش ۷۰ درصد بیشتر است.

به سرعت جایگزین گونه قبلی می‌شود.

آزمایشش هفته‌ها یا شاید ماه‌ها طول می‌کشد.

آنتی‌بادی نجات‌یافتگان تأثیر کمتری روی آن دارد.

اولین مورد کرونای انگلیسی

اولین نمونه این ویروس جهش یافته در مرد سالمندی با ضعف سیستم ایمنی و در شهر کمبریج کشور انگلستان مشاهده شد که متأسفانه با وجود درمان‌های مداخله‌ای نتیجه این حمله ویروسی منجر به مرگ این بیمار شد که بعد از بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد ویروس کرونای موجود در بدن این فرد از نوع جدیدی است.

تفاوت‌های کرونای چینی و کرونای انگلیسی

آنچه تا به امروز اثبات شده قدرت سرایت پذیری بالای ویروس کرونا جهش یافته است، علیرضا جهانبخش متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص دیگر جنبه‌های ویروس کرونای جهش یافته می‌گوید: این ویروس با تغییرات ژنتیکی که پیدا کرده رفتارهای متفاوتی در بحث بیماری‌زایی و سرعت انتقال بیماری از خود بروز داده است و قدرت چسبندگی بیشتری به سلول‌های تنفسی پیدا کرده و از طرفی قدرت ورود این ویروس به سلول‌های تنفسی هم افزایش پیدا کرده است.

جهانبخش ادامه می‌دهد: تغییرات صورت گرفته در ویروس کرونا موجب شده تا بیماری‌زایی این نوع ویروس جدید در کودکان بیشتر باشد در حالی که کرونای فعلی که در همه دنیا همه گیر شده، کمتر کودکان را درگیر می‌کرد و در صورت درگیری هم قدرت ایجاد علائم شدید را نداشت، اما ویروس کرونای انگلیسی قدرت بیماری‌زایی بیشتری در کودکان پیدا کرده است.

همچنین علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ویروس کرونای انگلیسی را جوان‌کش دانست تا مشخص شود ویروسی که تا به حال به کشورهای زیادی نیز سرایت پیدا کرده است خطر جدی برای جوانان و سنین پایین دارد.

 

واریانت چگونه شناسایی شد؟

این توسط کنسرسیوم (Covid-19 Genomics UK (COG-UKانتخاب شد ، که توالی ژنتیکی تصادفی نمونه های مثبت covid-19 را در سراسر انگلستان انجام می دهد. این کنسرسیوم مشارکت چهار آژانس بهداشت عمومی انگلستان و همچنین موسسه Wellcome Sanger و 12 موسسه دانشگاهی است.

از زمان تأسیس در آوریل سال 2020 ، کنسرسیوم 140000 ژنوم ویروس را از افراد آلوده به covid-19 توالی داده است. از این داده ها برای ردیابی شیوع ، شناسایی ویروس های مختلف و انتشار گزارش هفتگی استفاده می کند.

 

ویروس کرونای جدید چقدر رایج است؟

از 13 دسامبر ، 1108 مورد با این نوع در انگلیس در تقریبا 60 مقام محلی مختلف شناسایی شده است ، اگرچه تعداد واقعی بسیار بیشتر خواهد بود. این موارد عمدتا در جنوب شرقی انگلستان بود ، اما اخیراً گزارش هایی از مناطق دیگر نیز مواردی گزارش شده است.

هیچ اطلاعاتی وجود ندارد كه نشان دهد این محصول از خارج از كشور وارد شده است ، بنابراین به احتمال زیاد در انگلستان بوجود آمده است.

 

آیا کرونای انگلیسی با سرعت بیشتری گسترش می یابد؟

محققان انگلیسی اظهار داشتند که نوع جدید قابلیت سرایت بیشتری نسبت به نسخه پیشین دارد. همین موضوع باعث ایجاد موجی از نگرانی در کشور‌های مختلف شده است. با این حال، تحقیقات جدید علمی نشان می‌دهد دلیل زیادی برای نگرانی درباره این موضوع وجود ندارد.

SARS-CoV-2 یک ویروس RNA است و جهش ها به طور طبیعی با تکثیر ویروس بوجود می آیند. هزاران جهش در حال حاضر بوجود آمده است ، اما فقط یک اقلیت بسیار کوچک مهم هستند و ویروس را به طرز قابل توجهی تغییر می دهند.

جهش ها انتظار می رود و بخشی طبیعی از تکامل هستند. هزاران جهش در حال حاضر بوجود آمده است و اکثریت قریب به اتفاق آنها تاثیری بر روی ویروس ندارند اما می توانند به عنوان بارکدی برای کنترل شیوع بیماری مفید باشند.

 

آیا نوع جدید ویروس کرونا خطرناک تر است؟

ما هنوز نمی دانیم جهش هایی که باعث آلوده شدن ویروس ها می شوند لزوماً خطرناک تر نمی شوند. تعدادی از انواع مختلف قبلاً در انگلیس شناسایی شده است. به عنوان مثال ، اعتقاد بر این است که نوع D614G توانایی انتقال ویروس را افزایش داده است و در حال حاضر رایج ترین نوع در انگلیس است ، اگرچه به نظر نمی رسد بیماری شدیدتری داشته باشد.

کرونای فعلی که در همه دنیا همه گیر شده، کمتر کودکان را درگیر می‌کرد و در صورت درگیری هم قدرت ایجاد علائم شدید را نداشت، اما ویروس کرونای انگلیسی قدرت بیماری زایی بیشتری در کودکان پیدا کرده است.

علائم ویروس کرونای جدید چیست,ویروس کرونای انگلیسی جدید

آیا هنوز واکسن موثر است؟

نوع جدید جهش هایی در پروتئین سنبله دارد که سه واکسن پیشرو هدف قرار می دهند. با این حال ، واکسن ها آنتی بادی علیه بسیاری از مناطق در پروتئین سنبله تولید می کنند ، بنابراین بعید به نظر می رسد که یک تغییر تنها باعث کاهش اثر واکسن شود.

با گذشت زمان ، با جهش های بیشتر ، ممکن است نیاز به تغییر واکسن باشد. این اتفاق در مورد آنفلوانزای فصلی رخ می دهد که هر ساله جهش می یابد و واکسن نیز متناسب با آن تنظیم می شود. ویروس SARS-CoV-2 به سرعت ویروس آنفولانزا جهش نمی کند و واکسن هایی که تاکنون در آزمایشات موثر بوده اند ، انواع مختلفی هستند که در صورت لزوم به راحتی قابل اصلاح هستند.

 

راههای پیشگیری از ویروس کرونا:

یادآوری اصول اساسی برای کاهش خطر کلی انتقال عفونتهای حاد تنفسی 

اجتناب از تماس نزدیک با افرادی که از عفونتهای حاد تنفسی رنج می برند.

 شستن مکرر دست ، به ویژه پس از تماس مستقیم با افراد بیمار یا محیط آنها.

 افرادی که علائم عفونت حاد تنفسی دارند باید آداب سرفه را رعایت کنند (فاصله را حفظ کنید ، سرفه ها و عطسه ها را با دستمال بپوشانید و دست ها را بشویید).

 در مراکز مراقبت های بهداشتی ، اقدامات استاندارد پیشگیری و کنترل عفونت را در بیمارستان ها ، به ویژه در بخش های اورژانس افزایش دهید.  

 استفاده از ماسک به صورت مناسب و اطمینان از تهویه مناسب محیط.

 

سازمان بهداشت جهانی اقدامات بهداشتی را که در بالا ذکر شده برای همه مسافران  انگلستان ، توصیه می کند. در صورت بروز علائمی که منجر به بیماری حاد تنفسی در هنگام مسافرت یا پس از آن شود ، به مسافران توصیه می شود که به دنبال مراقبت پزشکی باشند و سابقه سفر خود را با پزشک خود در میان بگذارند.

مقامات بهداشتی باید با بخشهای مسافرتی ، حمل و نقل و جهانگردی همکاری کنند تا از طریق کلینیک های بهداشت مسافرتی ، آژانسهای مسافرتی ، اپراتورهای حمل و نقل و در مبادی ورودی ، اطلاعاتی در اختیار مسافران قرار دهند تا خطر کلی عفونتهای حاد تنفسی را کاهش دهند.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :