لرزش دست در میان سالی چه علتی میتواند داشته باشد؟
بروز لرزش در دست‌ها را به دلایل مختلفی ممکن است تجربه کنید. به عنوان مثال عصبی شدن یا شاید اندکی هیجان‌زدگی از دلایل نه چندان جدی لرزش دست‌ها هستند.

گر به‌تازگی متوجه شده‌اید که دست‌های تان می‌لرزند، احتمالا به دنبال دلیل آن می‌گردید. اغلب اوقات مشکل خاصی وجود ندارد، اما گاهی می تواند نگران کننده باشد؛ به ویژه این که لرزش دست ها می تواند از نشانه های شرایطی جدی به نام بیماری پارکینسون باشد.در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, با برخی از دلایل شایع لرزش دست ها بیشتر آشنا می شویم.

Image result for علت اصلی لرزش دست ها

 

لرزش چیست؟

لرزش یک اختلال حرکتی شایع است. انقباض عضلانی غیر ارادی و ریتمیک باعث لرزش می شود. لرزش در دست ها بیشتر دیده می شود ، اما می تواند در بازوها ، سر ، تارهای صوتی ، تنه و پا نیز ایجاد شود. لرزش ها می توانند متناوب باشند ، هر چند وقت یکبار یا ثابت اتفاق می افتد. بعضی مواقع لرزه‌ها به خودی خود بروز می کنند و در بعضی مواقع مسئله اصلی سلامت را نشان می دهد.

دست های لرزان ممکن است به مشکل در نوشتن و نقاشی منجر شود. همچنین ممکن است فرد در نگهداری و استفاده از ابزار و وسایل نظیر کارد و چنگال مشکل داشته باشد.

بیش از 20 نوع لرزش وجود دارد ، اما بیشتر آنها در دو دسته قرار می گیرند:

لرزش در حال استراحت: این حالت در هنگام شل شدن عضلات رخ می دهد ، مانند زمانی که دست ها در دامان استراحت می کنند.

لرزش های عملی: اکثر لرزه‌ها لرزهای عملی هستند. آنها هنگام انقباض عضلات اتفاق می افتند.

در ادامه به علت های اصلی که منجر به لرزش دست ها میشود میپردازیم. با ما همراه باشید.

Image result for علت اصلی لرزش دست ها

مصرف زیاد کافئین

بدون قهوه صبحگاهی نمی‌توانید روزتان را شروع کنید؟ بسیار خب، یک یا دو فنجان بنوشید، سپس آن را کنار بگذارید تا فردا صبح. کافئین یک ماده محرک است و دریافت مقدار زیادی از آن، دست‌های شما را لرزان خواهد کرد. درمان: قهوه تنها مقصر ماجرا نیست. کافئین را می‌توان در دارو‌های سردرد بدون نسخه، شکلات و برخی نوشابه‌های گازدار هم پیدا کرد.

کمبود خواب و خستگی

شما نمی‌توانید به ماشین بنزین نزنید و انتظار داشته باشید کار کند. همچنین نمی‌توانید انتظار داشته باشید که مغز شما بدون خواب به همه مکان‌های مناسب پیام ارسال کند. وقتی چشم‌های تان به اندازه کافی بسته نباشند، باعث می‌شوند مغز شما به اشتباه به لرزاندن دست‌های تان بپردازد! درمان: خوشبختانه با خواب شبانه کافی و استراحت، می‌توانید ثبات را به دست‌های تان برگردانید.

قند خون پایین

اعصاب و عضلات شما با قند خون تغذیه می‌شوند. وقتی آن‌ها به اندازه کافی سیر نشوند، به دست‌های شما می‌گویند که باید بلرزند. قند خون پایین می‌تواند ناشی از دیابت، دارو‌های خاص، مصرف الکل یا دریافت ناکافی غذا باشد. درمان: یک پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا موارد فوق را مدیریت کنید. کنترل دیابت، دریافت غذای کافی و مصرف نکردن الکل به رفع این مشکل کمک می‌کند.

سیگار کشیدن

اگرچه برخی از افراد سیگار می‌کشند، زیرا امیدوارند استرس‌شان را کاهش دهد، اما سیگار کشیدن می‌تواند باعث اضطراب شود. در واقع نیکوتین، داروی اعتیادآور موجود در تنباکو، وارد جریان خون می‌شود و ضربان قلب‌تان را تندتر می‌کند. درمان: با دکتر خود صحبت کنید تا در باره چگونگی ترک دخانیات ایده بگیرید.

۹ دلیل برای اینکه دست هایتان همیشه می‌لرزد

استرس

وقتی موضوعی شما را تحت فشار قرار می‌دهد، مانند سخنرانی کردن یا تماشای یک فیلم ترسناک، اعصاب شما بیش از حد تحریک می‌شود و تحت تأثیر قرار می‌گیرد، دست‌های شما می‌لرزند و قلب شما به سرعت می‌تپد. درمان: وقتی استرس از بین برود، لرزش از بین می‌رود. تکنیک‌های کاهش استرس مانند تنفس عمیق یا تن آسایی را امتحان کنید.

 اختلالات کبدی

لرزش یکی از علایم اختلالات کبدی است، مانند بیماری ویلسون. در این شرایط ژنتیکی، تجمع مس در بدن به کبد و مغزتان آسیب می‌رساند. احساس خستگی می‌کنید و دچار یرقان خواهید شد؛ شرایطی که چشم و پوست تان زردرنگ می‌شود. درمان: پزشکان، بیماری ویلسون را با دارو و تغییر در رژیم غذایی درمان می‌کنند.

تیروئید بیش‌فعال (پُرکاری تیروئید)

دست‌های لرزان ممکن است نشانه پرکاری تیروئید باشد که این مسئله ضربان قلب شما را به‌سرعت بالا می‌برد. همچنین ممکن است متوجه شوید که بدون تلاش در حال لاغر شدن هستید، به نور حساس شده‌اید و در خوابیدن مشکل دارید.

یک آزمایش خون ساده به شما و پزشک‌تان کمک می‌کند که بفهمید چه خبر است. درمان: پرکاری تیروئید با مراجعه به متخصص و مصرف دارو‌های مربوط درمان می‌شود.

بیماری پارکینسون

وقتی این بیماری را دارید، دست‌های شما می‌لرزند، زیرا سلول‌های مغزی که به عضلات شما می‌گویند حرکت کنند، آسیب می‌بینند. این لرزش معمولاً از یک طرف شروع می‌شود، اما با گذشت زمان ممکن است به دست دیگر نیز گسترش یابد. همچنین ممکن است با سرعت کمتری حرکت یا مشاهده کنید که دست و پا‌های تان سفت شده است. درمان: درمان اصلی لرزش پارکینسون، دارو و گاهی جراحی برای کنترل بهتر عضلات است.

مولتیپل اسکلروزیس (ام‌اس)

در این شرایط پوشش روی اعصاب شما که میلین نامیده می‌شود، آسیب می‌بیند. وقتی این اتفاق می‌افتد، ممکن است علایمی داشته باشید که شامل لرزش در دست یا سایر قسمت‌های بدن می‌شود.

۹ دلیل برای اینکه دست هایتان همیشه می‌لرزد

درمان: دارو متداول‌ترین روش برای درمان ام اس است. یک فیزیوتراپیست هم می‌تواند به شما کمک کند. همچنین ویتامین B ۱۲ نقش بسزایی در سالم نگه داشتن سیستم عصبی شما دارد.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :