اگر این نشانه را دارید احتمالا به بیماری قلبی مبتلا هستید
افرادی که ممکن است دچار مشکلات قلبی شده باشند اغلب علائمی را از خود نشان می‌دهند که اغلب به دلیل عدم خون‌رسانی صحیح ویا بر اثر عامل ایجاد کننده بیماری قلبی است.

16 زنگ خطر بیماری قلبی که هرگز نباید نادیده بگیرید • دیجی‌کالا مگ

آکاایران: یکی از خطرناک‌ترین انواع بیماری‌ها، بیماری‌های قلبی است؛ زیرا قلب از ارگان‌های حیاتی بدن است که خون‌رسانی به تمام اندام‌ها را بر عهده دارد و توسط این خون‌رسانی، مواد غذایی واکسیژن را به بافت‌ها رسانده و مواد دفعی و دی‌اکسید کربن را از آن‌ها دور می‌کند. همچنین گردش خون صحیح، که در نتیجه کارکرد درست قلب ایجاد می‌شود، به جابه‌جایی موادی همچون هورمون‌ها ویا سلول‌ها در خون کمک می‌کند. از آن‌جایی که مشکلات قلبی می‌توانند بر روی سلامت کل بدن تاثیر بگذارند، به همین دلیل باید با علائم ایجاد آن‌ها برای تشخیص مشکلات قلبی آشنا باشید.

اغلب افراد تصور می‌کنند بارزترین نشانه ابتلا به بیماری‌ قلبی احساس درد در قفسه سینه است. اگر چه درد در قفسه سینه از نشانه‌های ابتلا به بیماری‌ قلبی است، اما برخی دیگر از نشانه‌های معمولی هم از نشانه‌های پنهان ابتلا به بیماری قلبی و سکته هستند.

علائم مشکل قلبی

طبق این مقاله از مجله کوروش اگر این چند نشانه که در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, را دارید احتمالا به بیماری قلبی مبتلا هستید و برای به تعویق انداختن و پیشگیری علائم سکته قلبی خاموش در مردان و زنان هر چه زودتر باید به پزشک مراجعه کنید.

ناراحتی قفسه سینه

این مورد رایج ترین نشانه وجود مشکل قلبی است. اگر شریان مسدود شده داشته باشید یا دچار سکته قلبی شوید، ممکن است در قفسه سینه خود احساس درد، گرفتگی یا فشار بکنید.

طبق گفته چمبرز، مدیر آزمایشگاه کاتترگذاری قلب در انستیتوی قلب و عروق ایالت پن در هرشی، توصیف افراد از این درد متفاوت است. بعضی از افراد معتقدند این درد مثل این است که فیلی روی آنها نشسته است و بعضی دیگر درد را سوزشی توصیف می کنند.

این احساس معمولاً بیش از چند دقیقه طول می کشد. همچنین ممکن است هنگام استراحت یا حین فعالیت بدنی اتفاق بیفتد. چمبرز معتقد است اگر درد مختصر است یا هنگام لمس و فشار بیشتر می شود، مشکل از قلب نیست. با این وجود باید توسط پزشک قلب و عروق معاینه شوید. اگر علائم شدید هستند و پس از چند دقیقه برطرف نشدند، باید با اورژانس یا ۱۱۵ تماس بگیرید.

همچنین به خاطر داشته باشید که مشکلات قلبی، حتی حمله قلبی، لزوما با درد قفسه سینه همراه نیست. این مورد به ویژه در میان زنان بسیار شایع است.

سرگیجه

علائم سکته قلبی؛ ۱۲ نشانه ساده اما مرگبار

سرگیجه یکی دیگر از علائم مهم ابتلا به بیماری قلبی و از جمله دلایل و علائم سکته قلبی خاموش در مردان و زنان باشد. البته سرگیجه ممکن است به علل مختلف در شما بروز پیدا کند که یکی از دلایل آن می‌تواند ابتلا به بیماری‌های قلبی باشد. اما از جمله اقدامات اولیه سکته قلبی این است که قبل از وقع سکته علائم را شناسایی و درمان کنید. در این مورد هم عموما علت اصلی سرگیجه این است که خون کافی به مغز نمی‌رسد و به همین دلیل علت سرگیجه ممکن است ریتم نامنظم قلب و تضعیف عضله قلب باشد به خصوص اگر این حالت با احساس لرزش و نبض تند قلب باشد.

مشکلات جنسی

شاید باورتان نشود، اما در برخی موارد بی‌میلی‌های جنسی در زنان و مردان یکی از علائم بیماری قلبی است و فرد ریسک بالاتری برای ابتلا به سکته قلبی یا حمله قلبی را دارد. اختلال نعوظ در مردان ممکن است به دلیل اشکال در سیستم گردش خون به خاطر فشار خون بالا یا کلسترول بیش از حد باشد. اخلال در جریان گردش خون میل جنسی را در زنان هم کاهش می‌دهد.

تغییرات رنگ پوست

علائم سکته قلبی؛ ۱۲ نشانه ساده اما مرگبار

انگشتان آبی یا خاکستری رنگ ممکن است به علت گردش خونی باشد که فاقد اکسیژن لازم است. این مسئله به خاطر نقص در عملکرد قلب و انسداد رگ‌های خونی رخ می‌دهد. در این صورت حتی امکان خونریزی در پوست دست و پا هم وجود دارد. تغییرات رنگ پوست از جمله علائم بیماری قلبی است.

خونریزی لثه

علائم سکته قلبی؛ ۱۲ نشانه ساده اما مرگبار

اگر چه هنوز ارتباط میان خونریزی لثه و ابتلا به بیماری‌های قلبی به صورت واضح مشخص نیست، اما مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد ورم کردن لثه‌ها یا خونریزی آن‌ها ممکن است منجر به التهاب قلب شوند. یک نظریه در این مورد می‌گوید که باکتری‌ها از لثه وارد جریان خون می‌شوند و سبب ایجاد التهاب در قلب می‌شوند. بیماری‌های لثه که منجر به از دست دادن دندان می‌شوند حتی خطر بروز سکته قلبی را هم افزایش می‌دهند.

لکه‌های تیره روی پوست

علائم سکته قلبی؛ ۱۲ نشانه ساده اما مرگبار

پیدا شدن لکه‌های تیره ضخیم در نقاطی مثل گردن، زیر بغل و کشاله ران معمولا زمانی رخ می‌دهد که بدن شما با هورمون انسولین مشکل داشته باشد. در حقیقت زمانی که بدن شما نسبت به هورمون انسولین مقاومت نشان دهد و مبتلا به دیابت نوع ۲ و سندرم متابولیک مبتلا باشید بهتر است برای کنترل قند خون و نیز چکاپ قلب به پزشک متخصص مراجعه کنید. این موارد ممکن است علائم بیماری قلبی باشند.

اشکال در تنفس

اشکال در تنفس و نفس‌های کوتاه و منقطع ممکن است از جمله علائم بیماری قلبی، نارسایی قلبی، ریتم غیر طبیعی قلب و یا حمله قلبی باشد. اگر بعد از برخی کار‌ها مثل ورزش کردن یا پیاده‌روی سبک یا حتی در حالتی که دراز کشیده‌اید در تنفس دچار مشکل می‌شوید و البته پیش از این به این صورت نبوده‌اید بهتر است به پزشک متخصص قلب مراجعه کنید، چون این امر ممکن است یکی از نشانه‌های مهم ابتلا به بیماری‌های قلبی باشد.

اگر در قفسه سینه خود هم در این موارد احساس درد می‌کنید حتما به اورژانس مراجعه کنید، چون ممکن است از علائم اولیه سکته قلبی شدید باشد.

آپنه خواب یا قطع تنفس در خواب

علائم سکته قلبی؛ ۱۲ نشانه ساده اما مرگبار

«آپنه خواب» یا در واقع همان توقف تنفس در خواب در اثر انسداد راه هوایی در حلق و بینی در زمان خواب ایجاد می‌شود و گاهی ممکن است بیش از ۱۰ ثانیه طول بکشد از جمله اختلالاتی است که باید بسیار جدی گرفته شود، چون یکی از علائم بیماری قلبی است. آپنه خواب در مواردی می‌تواند مرگبار باشد و به همین دلیل حتما در صورت مشاهده این علامت باید پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. در حقیقت زمانی که دارید خروپف می‌کنید و این خروپف با توقف تنفس شما شکسته می‌شود و ممکن است اکسیژن کافی به مغز شما نرسد. آپنه خواب خطر ابتلا به فشار خون بالا، سکته مغزی و ریتم‌های غیر طبیعی قلب می‌شود. آپنه خواب قابل درمان است و به عنوان یکی از نشانه‌های مهم ابتلا به بیماری‌های قلبی و علائم سکته قلبی خاموش بهتر است جدی گرفته شود.

بثورات جلدی زرد و نارنجی رنگ

راش پوستی و یا بثورات جلدی چیست؟ + درمان | کلینیک پوست پدیا

ممکن است بر روی پوست خود، در اطراف انگشتان، در پا ویا دست، بثورات جلدی مشاهده کنید که به رنگ زرد ویا نارنجی هستند. این علامت، مربوط به افزایش تری‌گلیسیرید در خون است که به‌صورت ظاهری بروز می‌کند. تری‌گلیسیرید یا همان چربی بالا، یکی از ریسک فاکتورهای بیماری‌های قلبی محسوب می‌شود؛ زیرا چربی و کلسترول می‌تواند در دیواره عروق رسوب کند و سبب تنگ شدن رگ خونی شود و در نتیجه آن لخته خونی ایجاد شود و در نهایت به سکته قلبی ویا سکته مغزی منجر شود. در مراحل ابتدایی بالا رفتن کلسترول نیز، به دلیل تنگ شدن عروق، قلب با فشار بیشتری عمل پمپاژ را انجام می‌دهد تا فشار خون حفظ شود و همین موضوع سبب ایجاد مشکلات قلبی می‌شود.

قدرت بدنی ضعیف

می‌دانستید قدرت دستان شما به معنای قدرت قلب شماست؟ تحقیقات نشان می‌دهند هر چه قدرت دست شما برای فشار دادن بیشتر باشد احتمال ابتلا شما به بیماری‌های قلبی کمتر است. اگر قدرت دست شما برای فشار دادن اشیاء کم است ممکن است یکی از علائم مهم بیماری قلبی باشد. با این‌همه بهبود این عمکلرد نمی‌تواند نشانه سلامت قلب شما باشد و بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

نقاط تیره زیر ناخن

علائم سکته قلبی؛ ۱۲ نشانه ساده اما مرگبار

اگر بدون دلیل و بدون این‌که ناخن‌های‌تان به جایی برخورد کرده باشند و یا به آن‌ها ضربه وارد شده باشد زیر ناخن‌های‌تان نشانه خون‌مردگی باشد ممکن است دچار عفونت در قلب یا دریچه‌های آن باشید. ابتلا به دیابت هم ممکن است موجب این مورد شود. افرادی که دچار این نشانه هستند ۲ تا چهار برابر بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته قلبی هستند. این تیرگی ناخن می‌تواند از جمله علائم سکته قلبی خفیف هم باشد.

تورم در قسمت پایین پا‌ها

ورم پا در اثر تجمع خون در پا و 10 درمان خانگی ادم پا - کلینیک تخصصی سلامت  پای امید تهران

تورم در پا‌ها زمانی که زیاد می‌نشینید، زیاد سر پا می‌ایستید یا در دوران بارداری امری محتمل است. در مواردی غیر از این ممکن است دلیل این امر نارسایی قلبی و گردش ضعیف خون باشد. تورم پا‌های شما ممکن است به خاطر یک لخته خون باشد که گردش خون را از اندام‌های پایین بدن به سمت قلب متوقف می‌کند.

اگر تورم پا‌ها به صورت ناگهانی رخ دهد حتما با پزشک خود مشورت کنید، چون ممکن است دلیل این امر ابتلا به بیماری‌های قلبی و از جمله علائم قبل از وقوع سکته قلبی در مردان و زنان و حتی جوانان باشد.

خستگی بیش از حد

ممکن است در هنگام انجام فعالیت‌های عادی روزانه و پس از یک خواب راحت و نسبتا طولانی شبانه، احساس خستگی بیش از حدی داشته باشید که یکی از راه‌های تشخیص مشکلات قلبی است و حتما باید برای پیدا کردن دلیل آن به پزشک مراجعه کنید. البته این علامت نیز اختصاصی نیست و ممکن است به دلایل مختلفی، از جمله استرس بیش از حد ویا مصرف انواعی از دارو و... ایجاد شود؛ با این‌حال بهتر است علت این خستگی بیش از حد پیدا شود تا دلیل آن هرچه زودتر رفع گردد.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :