پیدایش کرونای اومیکرون و نگرانی از شیوع آن
درباره منشأ سویه جدید آفریقایی کرونا دانشمندان حدس و گمان‌هایی می‌زنند، اما هنوز پاسخ قطعی و روشنی وجود ندارد.فرانسوا بالو، یکی از دانشمندان موسسه ژنتیک در لندن

جهش کرونا در سویه آفریقایی، نگران‌کننده‌ترین تا به امروز است - ایسنا

آکاایران: سازمان جهانی بهداشت (WHO) سویه جدید کروناویروس را «اومیکرون» نام نهاد و در فهرست سویه های نگران‌کننده بیماری کووید -۱۹ طبقه بندی کرد، این سویه جدید از کروناویروس جهش‌های زیادی داشته و شواهد اولیه حاکی از آن است که «اومیکرون» موارد ابتلاء به ویروس را افزایش داده است.  در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, با جهش جدید کرونا به اسم اومیکرون بیشتر آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

در بیانیه سازمان جهانی بهداشت آمده است: «شواهد اولیه حاکی از خطر بالای عفونت است و اینکه تغییرات زیانباری در اپیدمیولوژی کووید۱۹ روی داده است.» اومیکرون، مثل عناوین سویه‌های قبلی کووید ۱۹ (آلفا، بتا، گاما و دلتا) یکی از حروف الفبای یونانی است. این سویه شامل تعداد زیادی جهش در پروتئین اسپایک است که نقش کلیدی در ورود ویروس به سلول‌های بدن دارد. اومیکرون دارای ۵۰ جهش است که بیش از ۳۰ جهش روی پروتئین اسپایک رخ داده است یعنی دو برابر بیشتر از سویه دلتا که در هند شناسایی شد.

پروتئین اسپایک همان‌جایی است که از سوی واکسن‌ها هدف قرار می‌گیرد. پژوهشگران همچنان در حال مطالعه روی اومیکرون هستند. سرایت‌پذیری، کشنده‌تر بودن و همچنین عملکرد واکسن‌ها در برابر این سویه محل نگرانی است. سازمان جهانی بهداشت گفته چندهفته‌ای طول می‌کشد که تأثیر این سویه جدید را دریابند، درحالی‌که متخصصان روی این موضوع کار می‌کنند که میزان انتقال‌پذیری آن را مشخص کنند. باوجودآنکه کمتر از صد نفر به این سویه مبتلا شده‌اند، محققان جهش در آن را به‌قدری بالا می‌دانند که حتی ممکن است واکسن‌ها روی آن اثرگذار نباشد.

اومیکرون از کجا آمده است؟

درباره منشأ سویه جدید آفریقایی کرونا دانشمندان حدس و گمان‌هایی می‌زنند، اما هنوز پاسخ قطعی و روشنی وجود ندارد.فرانسوا بالو، یکی از دانشمندان موسسه ژنتیک در لندن گفت که احتمال دارد ویروس در طول عفونت مزمن یک فرد دچار نقص سیستم ایمنی تکامل‌یافته باشد. او این احتمال را مطرح کرد که می‌تواند آن فرد یک بیمار درمان‌نشده مبتلابه ویروس ایدز باشد.

کرونای اومیکرون؛ هنوز چیزی مشخص نیست

آفریقای جنونی ۸.۲ میلیون فرد مبتلابه اچ‌آی‌وی دارد که بیشترین مورد ابتلایی این بیماری در جهان است. نوع بتا ویروس کرونا، سویه‌ای که سال گذشته در آفریقای جنوبی شناسایی شد، نیز ممکن است در یک فرد آلود به اچ‌آی‌وی تکامل‌یافته باشد.

یک فرد بلژیکی به اومیکرون مبتلا شد

بلژیک اعلام کرد که اولین مورد ابتلا به «اومیکرون» در اروپا را شناسایی کرده است و بیمار، یک فرد واکسینه نشده است که به‌تازگی وارد این کشور شده است. فرانک وندنبروک، وزیر بهداشت بلژیک در یک کنفرانس رسانه‌ای گفت که ابتلای این فرد به سویه «اومیکرون» تأییدشده است.

کرونای اومیکرون؛ هنوز چیزی مشخص نیست

بلژیک همچنین از وضع محدودیت‌های جدیدی برای کاهش تماس‌های اجتماعی با هدف کنترل عفونت‌ها خبر داد؛ مانند تعطیلی زودهنگام بار‌ها و بسته شدن کامل کلوپ‌های شبانه به مدت سه هفته. الکساندر دی کرو، نخست‌وزیر بلژیک در یک کنفرانس خبری گفت: «اکنون با وضعیتی مواجه هستیم که بدتر از دیدگاه بدبینانه‌ای است کارشناسان تنها دو هفتۀ پیش داشتند و فشار بر خدمات بهداشتی در حال افزایش است.»

نگرانی از شیوع اومیکرون در‌های اروپا را بست

در پی تأیید یک مورد سویه جدید کرونا در بلژیک، کمیسیون اروپا گفته کشور‌های اتحادیه اروپا باید ممنوعیت اضطراری پرواز را از کشور‌هایی که سویه جدید ویروس کرونا در آن‌ها مشاهده‌شده، اعمال کنند. پس از انتشار اطلاعیه این سازمان، مقامات اتحادیه اروپا نیز جلسه‌ای اضطراری تشکیل داده و تعلیق سفر‌ها از مبدأ هفت‌کشور آفریقایی را به ۲۷ کشور عضو این اتحادیه توصیه کردند.

یورونیوز نوشت: اریک مامر، سخنگوی کمیسیون اروپا در پیامی توییتری نوشت: «کشور‌های عضو توافق کردند که به‌سرعت محدودیت‌هایی را برای همه سفر‌ها از مبدأ هفت‌کشور بوتسوانا، اسواتینی، لسوتو، موزامبیک، نامیبیا، آفریقای جنوبی و زیمبابوه به مقصد اتحادیه اروپا اعمال کنند.» او همچنین اعلام کرد که اجرای تدابیری مانند انجام تست‌های کووید، قرنطینه و ردیابی تماس‌های مسافران از سوی کشور‌های عضو مهم است.

کرونای اومیکرون؛ هنوز چیزی مشخص نیست

ساجد جاوید، وزیر بهداشت بریتانیا گفته که این سویه هنوز به این کشور نرسیده، اما درعین‌حال شیوع آن یک «نگرانی بین‌المللی» است. او گفته که احتمال زیادی هست که این سویه در کشور‌های دیگر گسترش یابد. مقام‌های آمریکایی به این فهرست موزامبیک و مالاوی را نیز اضافه کرده‌اند.

وضع قرنطینه ۱۰ روزه در ژاپن

ژاپن روز جمعه اعلام کرد که پس از کشف سویه جدید کووید۱۹ در آفریقای جنوبی، برای مسافرانی که از شش کشور واقع در آن منطقه وارد ژاپن می‌شوند، یک دوره قرنطینه ۱۰ روزه در نظر گرفته‌شده است. بر اساس بیانیه دولت، از روز شنبه مسافرانی که از آفریقای جنوبی و کشور‌های همسایه یعنی نامیبیا، لسوتو، اسواتینی، زیمبابوه و بوتسوانا وارد ژاپن می‌شوند، باید بلافاصله پس از ورود، به مراکز تعیین‌شده رفته و برای مدت ۱۰ روز در آنجا اقامت کنند و در دوره قرنطینه نیز دست‌کم سه بار از آن‌ها تست کرونا گرفته خواهد شد.

نوع جدید کووید ۱۹ چگونه رفتار خواهد کرد؟

سازمان بهداشت جهانی در مورد وضعیت آفریقای جنوبی گفته است در هفته‌های اخیر، همزمان با شناسایی نوع B.۱.۱.۵۲۹ موارد ابتلاء به شدت افزایش یافته است و اولین عفونت تأیید شده B.۱.۱.۵۲۹ از نمونه‌ای بود که در ۹ نوامبر ۲۰۲۱ جمع‌آوری شد.

جو فاهلا، وزیر بهداشت آفریقای جنوبی در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: دانشمندان هیچ مدرکی مبنی بر ایجاد بیماری شدید این نوع پیدا نکرده‌اند. تاکنون هیچ مدرک علمی در مورد افزایش تهاجمی نوع B.۱.۱.۵۲۹ گزارش نشده است. هنوز خیلی زود است که بگوییم نوع جدید کووید -۱۹ چگونه رفتار خواهد کرد.

از طرفی یک کارشناس کووید گفته است این فوق‌گونه جدید می‌تواند چنان خطری برای واکسن‌ها ایجاد کند که جهان با یک «همه‌گیری کاملاً جدید» مواجه شود. دیوید نابارو، فرستاده ویژه سازمان بهداشت جهانی، اعلام کرده است این نوع یک تهدید جدی است زیرا گستردگی آن با ۳۲ جهش نشان می‌دهد که ظرفیت بیشتری برای فرار از مصونیت واکسن‌ها دارد.

وی تاکید دارد به نظر می‌رسد، این ویروس ظرفیت بیشتری برای فرار از دیوار دفاعی بدن خواهد داشت که همه ما در نتیجه واکسیناسیون‌هایی دریافت کرده‌ایم و این مورد نگران‌کننده است زیرا بازگشت به عقب و شروع دوباره مقابله با یک بیماری همه گیر جدید را نشان می‌دهد.

چندین کشور به دلیل ظهور سویه جدید محدودیت‌هایی برای سفر اعمال کرده‌اند؛ بریتانیا، آفریقای جنوبی و پنج کشور دیگر (بوتسوانا، لسوتو، اسواتینی، زیمبابوه و نامیبیا) را در فهرست قرمز قرار داده است تا از ورود گونه جدید کووید به این کشور جلوگیری کند.

واکنش شرکت‌های سازنده واکسن به اومیکرون

اصلی‌ترین نگرانی درباره اومیکرون آن است که آیا واکسن‌های موجود در برابر این سویه اثرگذاری لازم را دارند یا نه. آژانس دارویی اروپا که تنظیم‌کننده مقررات تولیدات پزشکی در این اتحادیه است، اعلام کرد هنوز خیلی زود است درباره میزان اثربخشی واکسن‌های ضدکرونا در قبال سویه جدید کشف‌شده در آفریقای جنوبی اظهارنظر کرد.شرکت‌های سازنده واکسن‌های موجود نیز هرکدام اطلاعیه داده و اعلام کرده‌اند که با تحقیق روی سویه اومیکرون واکسن‌های متناسب با این سویه را خواهند ساخت.

 

«اومیکرون» جهش جدید کرونا چیست؟

کارآیی واکسن آسترازنکا در برابر سویه جدید «اومیکرون» کرونا

شرکت آسترازنکا امیدوار است که کوکتل آنتی‌بادی کووید -۱۹ این شرکت در برابر سویه جدید کرونا که در آفریقای جنوبی در حال گسترش است، کارایی خود را حفظ کند همچنین این شرکت بررسی می‌کند که آیا این سویه در برابر واکسن آسترازنکا نیز مقاوم است یا خیر.

شرکت مذکور در بیانیه‌ای اعلام کرد کرده است «ما در مورد B.۱.۱.۵۲۹ مانند هر سویه جدید در حال ظهور تحقیق می‌کنیم تا بیشتر در مورد آن و تاثیرش بر واکسن بدانیم همچنین در حال انجام تحقیقات در بوتسوانا و اسواتینی برای جمع‌آوری داده‌ها هستیم.»

شرکت آسترازنکا در حال آزمایش ترکیب آنتی‌بادی خود AZD۷۴۴۲ در برابر این نوع جدید و امیدوار است که AZD۷۴۴۲ اثربخشی خود را حفظ کند زیرا شامل دو آنتی‌بادی قوی با فعالیت‌های متفاوت و مکمل علیه ویروس است.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که سویه جدید کرونا امیکرون (Omicron) در طبقه‌بندی انواع کرونا ویروس نوعی که با افزایش قابلیت انتقال، عفونت یا مقاومت در برابر واکسن‌ها همراه باشد در گروه سویه‌های نگران‌کننده قرار می‌گیرد.

«این نوع (B.۱.۱.۵۲۹) دارای تعداد زیادی جهش است که برخی از آنها نگران‌کننده هستند. شواهد اولیه حاکی از افزایش خطر ابتلاء به عفونت مجدد با این سویه در مقایسه با سایر سویه‌های نگران‌کننده است.» این سازمان گفته است به نظر می‌رسد تعداد موارد ابتلاء به نوع اومیکرون تقریباً در تمام استان‌های آفریقای جنوبی در حال افزایش است. سازمان بهداشت از کشورها خواسته است که تلاش‌های نظارت و توالی‌یابی را برای درک بهتر انواع سارس-ک وو-۲ در گردش افزایش دهند همچنین از دولت‌ها خواسته است که توالی‌های کامل ژنوم و ابرداده‌های مرتبط را به یک پایگاه داده در دسترس عموم ارسال کنند.

از کشورها خواسته شده است که اولین موارد یا خوشه‌های مرتبط با این سویه را گزارش کنند. تحقیقات میدانی و تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی نیز باید در صورت وجود ظرفیت و با هماهنگی جامعه بین‌المللی انجام شود. این سازمان از مردم درخواست کرد تا اقدامات لازم را برای کاهش خطر ابتلاء به کووید -۱۹ انجام دهند و تمام پروتکل‌ها ازجمله واکسیناسیون را رعایت کنند. نوع B.۱.۱.۵۲۹ اولین بار در ۲۴ نوامبر در آفریقای جنوبی شناسایی شد و سازمان بهداشت جهانی اظهار کرد که وضعیت اپیدمیولوژیک این منطقه با سه پیک مشخص شده است و آخرین آنها عمدتاً نوع دلتا بود.

شرکت فایزر نیز وعده داده است: در صورت مقاوم بودن سویه جدید کروناویروس موسوم به «اُمیکرون» به واکسن‌های موجود، واکسن‌های جدید علیه این سویه ظرف ۱۰۰ روز آماده می‌شود. تولیدکنندگان واکسن اظهار کرده‌اند که در صورت گسترش سویه امیکرون می‌توانند به سرعت واکسن‌های خود را با این سویه تطبیق دهند. شرکت داروسازی مدرنا هم اعلام کرده است که از اوایل سال ۲۰۲۱، استراتژی جامعی را برای پیش‌بینی انواع سویه‌های نگران‌کننده ارائه کرده است.

همچنین شرکت داروسازی نواوکس اعلام کرده است که در حال حاضر فرایند ساخت واکسن کووید-۱۹ بر اساس توالی ژنتیکی شناخته‌شده B.۱.۱.۵۲۹ را آغاز کرده و آن را برای شروع آزمایش‌های و طی کردن مراحل تولید ظرف چند هفته آینده آماده خواهد کرد.

منبع: برترین ها

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :