علتهای سر درد و راهکارهای بهبود آن - همه چیز در باره میگرن و سردرد
سردرد صبحگاهی,سردرد شدید,سردرد تنشی,سردرد در بارداری,سردرد,سردرد یک طرفه,سردرد خوشه ای,سردرد پشت سر,سردرد میگرنی,میگرن چشمی,میگرن عصبی,میگرن کلاسیک,میگرن در بار

علتهای سر درد و راهکارهای بهبود آن
 

آکاایران : یکی از عارضه های شایعی که بیشتر آدمها با آن دست و پنجه نرم کرده اند سردرد است، عارضه ای که به دلایل مختلفی در هر فرد به وجود می آید که شاید از آن بی اطلاع باشیم . در صورتی که می توان با رعایت کردن نکاتی بسیار ساده از این عارضه رهایی یافت. اگر میخواهید بیشتر درباره علتهای سردرد و راهکارهای بهبود آن بدانید ما را در این مقاله از بخش سلامت آکاایران همراهی کنید.


علتهای سردرد و راهکارهای بهبود آن


تا به حال چندبار اتفاق افتاده که بی دلیل، بدون اینکه دچار آبریزش بینی، تب، سرفه و دیگر علامت های سرماخوردگی یا زکام شده باشید، سردرد امان تان را بریده باشد؟ سردردی که معمولا از ناحیه بالای ابروها شروع شده و بعد از درگیرکردن تمام یا قسمتی از سر، به گردن می رسد و شدت آن به حدی است که می خواهیم سر از تن جدا کنیم و راحت بشویم!

این نوع سردرد، شباهت هایی با سردرد میگرنی و سردرد ناشی از سرماخوردگی دارد. اما این سردرد ناشی از هیچ کدام از اینها نیست. پس علت آن چیست؟ درمان دارویی راه رهایی از آن است یا می توان با رعایت نکات تغذیه ای، از شر این درد امان بر خلاص شد؟ جواب همه سوال هایتان در همین صفحه است.

برخلاف سردرد میگرنی یا سردرد ناشی از ابتلا به بیماری هایی مانند سرماخوردگی و... سردرد ناشی از عصبانیت، اضطراب و استرس، بدون پیش آگاهی قبلی شروع می شود. نیازی نیست برای شروع این سردرد، چندلحظه قبل عصبانی شده و یا همین حالا روی مساله ای که دغدغه ماست، تمرکز کنیم.

سردرد بی خبر و بدون هیچ پیش آگاهی ای می آید. این سردرد معمولا از ناحیه بالای پیشانی شروع و بعد از درگیرکردن سر، به سمت گردن منشعب شده و به این ترتیب همه ناحیه سر و گردن را درگیر می کند. گاهی حالتی از گیجی و منگی نیز همراه آن است.

گاهی سردرد به حدی پیشرفت می کند که اصطلاحا بیمار می خواهد سر از بدنش جدا کند! این سردرد، نوعی از انواع بیماری های «روان تنی» است. این سردرد گاهی همراه با کمی بی حسی برخی از اعضای نزدیک به سر مانند دست یا انتشار درد به کتف و دست ها هم دیده می شود. این علامت ها شبیه سردرد میگرنی است، اما با این تفاوت که بی حسی در آن دیده نشده و از طرفی همان طور که اشاره شد، بدون پیش آگهی است. اما در سردرد میگرنی، معمولا نیم ساعت قبل از شروع سردرد، پیش آگهی ها آغاز می شوند.

شروع قرص

به نقل از آکاایران : طبیعی است که شیرجه به سمت جعبه داروها و مصرف انواع مسکن ها، اولین راه چاره برای درمان سردرد است. گاهی هم با ادامه سردرد، بدون اینکه بیمار از علت واقعی سردردش آگاه باشد، دست به مصرف داروهای آرامبخش می زند. با این تجویزها معمولا مشکل برطرف می شود. اما این، یکی از راه های رفع مشکل است.

با تغذیه مناسب می توان بدون عارضه جانبی، مانند اعتیاد به مصرف دارو، به ویژه داروهای آرامبخش، مشکل را برطرف کرد.

سردرد,سردرد پشت سر,سردرد شدید

همه چیز درباره سردرد

 
غذاهای محرک

دید وقتی حوصله و اعصاب نداریم، هر صدایی، حتی صدای موسیقی ملایم، می شود سوهان روح! فرض کنید در این شرایط یک نفر برای رفع مشکل عصبی ما، موسیقی جیغ و پرسروصدایی بگذارد و بگوید: «اینو گوش بده، انگار جای تو داره جیغ می کشه. این طوری حالت خوب می شه». حس تان نسبت به این تجویز چیست؟

مصرف برخی خوراکی ها در شاریطی که دچار سردرد ناشی از اضطراب، استراس و عصبانیت می شویم نیز حکم شنیدن موسیقی پرسروصدای جیغ مانند را دارد! این خوراکی های جیغ را بشناسیم.

* لبنیات پرچرب: از آنجا که گاهی سردردهای عصبی، به سردردهای میگرنی شباهت دارند، بنابراین خوردن لبنیات پرچرب در این شرایط، باعث تشدید علائم می شود. دلیل آن هم تجمع اسیدهای آمینه در رگ ها به دلیل کند شدن هضم و جذب آنهاست. با تجمع اسیدهای آمینه در رگ های خونی، به ویژه رگ های خونی مرتبط به سیستم عصبی، سردرد تشدید می شود.

* کافئینی ها: خوردن چای و قهوه باعث رفع خستگی و درمان سردرد ناشی از خستگی می شود. اما درباره سردرد ناشی از خوردن قهوه که می تواند مانند محرک عمل کرده و باعث تنگ شدن عروق مغز و کاهش خونرسانی به مغز شود. خوردن چای کمرنگ تا حدی تاثیر مثبت دارد. اما قهوه، نسکافه، قهوه ترک، نشوابه های کافئین دار همگی محرک بوده و سردرد را تشدید می کنند.

* افزودنی ها: مصرف مواد غذایی حاوی افزودنی های خوراکی، حتی آنهایی که روی برچسب آنها نوشته شده «حاوی افزودنی های مجاز خوراکی»، محرک بوده و سردرد را تشدید می کنند. افزودنی هایی مثل «سدیم گلوتامات» (MSG) به طور خاص باعث تشدید علائم می شوند. خوردن مواد غذایی حاوی این افزودنی برای افراد مبتلا به میگرن هم مناسب نیست.

* غذاهای آماده: کنسروها، نوشابه های گازدار، انواع تنقلات شور یا شیرین، محصولات فرآوری شده مانند انواع سوسیس و کالباس و.. همگی مشکل ساز هستند. این خوراکی های فراوری شده افزودنی های دیگری مانند نمک، نیترات و نیتریت، ادویه و... نیز هستند که همگی محرک بوده و سردرد را تشدید می کنند.

دوستان مهربان

خوردن بعضی از خوراکی ها و نوشیدنی ها دقیقا دوای درد است. حتما دیده اید وقتی کسی عصبانی است، اولین نوشیدنی که دستش می دهند، آب است. خوردن بعضی از خوراکی ها و یا نوشیدن بعضی از نوشیدنی ها مثل همین آب، باعث تخفیف علائم می شود.

* شربت آبلیمو: نوشیدن شربت آبلیمو، همین نوشیدنی سنتی و ساده خودمان، باعث تخفیف علائم سردرد می شود. دلیل آن نیز تاثیر مثبت ویتامین C موجود در لیموی تازه است. بنابراین وقتی دچار سردرد عصبی شدید، یک لیوان شربت آبلیموی خنک نوشن جان کنید.

در شرایطی که به هر دلیل اضطراب و استرس دارید، می توانید تا شش فنجان کوچک آبلیمو در فواصل زمانی مختلف نوش جان کنید.

* آب خنک: بی آبی و کم آبی خود یکی از عوامل ایجاد سردرد است. اگر در طول روز بدن به اندازه کافی آب دریافت نکند، دچار کم آبی شده و همین، زمینه ساز بروز سردرد است.

 

سردرد,سردرد پشت سر,سردرد شدید

درمان سردرد

 
دلیل آن ینز بروز مشکل در جریان طبیعی خون و تاثیر منفی بر اکسیژن رسانی به سلول ها و بافت ها به ویژه سلول های مغز است. این مسایل باعث ایجاد سردرد می شوند.

بنابراین باید به اندازه کافی در طول روز، به ویژه زمانی که به سردرد عصبی دچار شده اید، آب بنوشید. اگر آبی که می نوشید خنک باشد، اثر آن بیشتر است.

* به منیزیم پناه ببریم: مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم، باعث جلوگیری از ابتلا به سردرد و دروصرت درگیری با سردرد عصبی، باعث درمان آن می شود. نیاز روزانه منیزیم در زنان 270 میلی گرم و در مردان 300 میلی گرم است که این نیاز در زمان ابتلا به سردرد عصبی افزایش می یابد. مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم، باعث تسریع در روند گردش خون به ویژه خونرسانی به سلول های مغز می شود. انواغ غلات و حبوبات، سبزی های پهن برگ مانند اسفناج، خانواده کلم ها به ویژه کلم بروکلی، سیب زمینی آب پز یا به صورت پورژه، سرشار از منیزیم هستند.

خوردن غلات آماده با شیر بدون چربی یا غلات پخته برای شام یا ناهار، منیزیم لازم بریا بدن را تامین می کند. انواع آجیل های خام نیز سرشار از منیزیم هستند.

بنابراین بهتر است زمانی که عصبی هستیم، به جای حرص خوردن، کمی کلم بروکلی یا یک مشت آجیل خام، مثلا بسته خام نوشن جان کنیم.

* آبمیوه: نوشیدن آبمیوه طبیعی، به ویژه انواع حاوی ویتامین C بسیار مفید است. وجود این ویتامین باعث تسریع در گردش خون و کاهش علائم ناشی از سردرد عصبی می شود. آب هویج، پرتقال، لیموترش و شیرین و... بهترین دارو برای رفع سردرد هستند.

* آب پزها: زمانی که سردرد داریم بهتر است غذاهای سبک مصرف کنیم. بهترین غذا برای این طور مواقع، خوردن سبزیجات آب پز است. آماده کردن یک بشقاب سبیزیجات آب پز مانند کلم بروکلی، اسفناج، شلغم، سیب زمینی آب پز با پوست، ذرت، هویج، نخودفرنگی و...، هم باعث آرامش اعصاب ما با تمرکز روی مساله ای دیگر می شود و هم غذای سبک و سالمی را برای وعده ناهار یا شام تدارک دیده ایم که با خوردن آن آرام می شویم.


منبع:سلامت نیوز
ویرایش و تلخیص:آکاایران

غبار روی صفحه نمایشگر رایانه عامل سردرد  آکا

غبار روی صفحه نمایشگر رایانه عامل سردرد آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مقالات پزشکی و بهداشتی,غبار روی صفحه نمایشگر رایانه عامل سردرد آکاایران,صفحه نمایشگر بهتر,بخش با بیان اینکه نمایشگرهایی که بطور,اشاره به اینکه عواملی که کیفیت تصویر را کاهش,بازتاب نوری مدام حالت های
چگونه از سردرد پیشگیری کنیم ؟

چگونه از سردرد پیشگیری کنیم ؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
جلوگیری از سردرد,راههای جلوگیری از سردرد,پیشگیری از سردرد,راههای پیشگیری از سردرد,پیشگیری سر درد,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
کفش‌های پاشنه بلند باعث سردرد می شوند

کفش‌های پاشنه بلند باعث سردرد می شوند

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کفشهای پاشنه بلند زنانه,کفش پاشنه بلند,کفشهای پاشنه بلند دخترانه,کفشهای پاشنه بلند جدید,کفش پاشنه بلند,کفش پاشنه بلند دخترانه,کفش پاشنه بلند زنانه,کفشهای پاشنه بلند مردانه,کفشهای پاشنه بلند مجلسی,کفش
سردرد میگرنی چگونه است؟

سردرد میگرنی چگونه است؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سردرد میگرنی,سردرد میگرنی درمان,سردرد میگرنی در بارداری,سردرد میگرنی در کودکان,سردرد میگرنی و درمان,سردرد های میگرنی,علائم سردرد میگرنی,سردردهای میگرنی در بارداری,سردرد میگرنی چیست,سردرد میگرنی,مقالات
درمان سردرد بدون دارو

درمان سردرد بدون دارو

زمان مطالعه : 1 دقیقه
درمان سردرد بدون دارو,درمان سردرد بدون مصرف دارو,درمان سردرد بدون استفاده از دارو,راه های درمان سردرد بدون دارو,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
8 سردرد خطرناک -

8 سردرد خطرناک -

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سردردهای خطرناک,سردرد خطرناک,سردرد خطرناک,سردردهای خطرناک کودکان,سردرد خطرناک در کودکان,سردردهای خطرناک در کودکان,سردردهای خطرناک کدامند,8 سردرد خطرناک,هشت سردرد خطرناک,خطرناکترین سردرد,مقالات پزشکی و
5 دلیل عجیب سردرد -

5 دلیل عجیب سردرد -

زمان مطالعه : 1 دقیقه
5 دلیل عجیب سردرد,دلایل عجیب سردرد,سردرد,سردرد سینوسی,سردرد پشت سر,سردرد در بارداری,سردرد خوشه ای,سردرد میگرنی,سردرد عصبی,سردرد شدید,سردرد بعد از خواب,سردرد صبحگاهی,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پز
سردرد را طبیعی تسکین دهید

سردرد را طبیعی تسکین دهید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سردرد,سردرد شدید,سردرد صبحگاهی,سردرد سینوسی,سردرد عصبی,سردرد خوشه ای,سردرد در بارداری,سردرد بعد از خواب,سردرد پشت سر,سردرد میگرنی,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
این افراد بیشتر دچار سردرد می شوند

این افراد بیشتر دچار سردرد می شوند

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سردرد در بارداری,سردرد پشت سر,سردرد شدید,سردرد,سردرد سینوسی,سردرد عصبی,سردرد صبحگاهی,سردرد تنشی,سردرد میگرنی,سردرد خوشه ای,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه
سردرد ( میگرنی  چشمی  عصبی )

سردرد ( میگرنی چشمی عصبی )

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سردرد خوشه ای,سردرد میگرنی,سردرد در بارداری,سردرد پشت سر,سردرد سینوسی,سردرد شدید,سردرد,سردرد صبحگاهی,سردرد تنشی,سردرد عصبی,میگرن شکمی,میگرن فیلم,میگرن کلاسیک,میگرن چیست,میگرن و درمان آن,مایگرنت هلپ,می
شکلات و قهوه در بروز سردرد موثر است

شکلات و قهوه در بروز سردرد موثر است

زمان مطالعه : 1 دقیقه
نمایشگاه شکلات و قهوه در تهران,کیک شکلات و قهوه,نمایشگاه شکلات و قهوه برج میلاد,جشنواره شکلات و قهوه,شیرینی شکلات و قهوه,نمایشگاه شکلات و قهوه,موس شکلات و قهوه,نمایشگاه شکلات و قهوه,شکلات و قهوه,دسر ش
سردرد نشانه چیست؟

سردرد نشانه چیست؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سردرد شدید نشانه چیست؟,سردرد در خواب نشانه چیست,سردرد نشانه چیست,سردرد مداوم نشانه چیست,سردرد در بارداری نشانه چیست,سردرد نشانه چیست,سردرد نشانه ی چیست,سردرد صبحگاهی نشانه چیست,سردرد و حالت تهوع نشانه
سردرد، مشکل همیشگی کارمندان

سردرد، مشکل همیشگی کارمندان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سردرد شدید,سردرد پشت سر,سردرد میگرنی,سردرد,سردرد سینوسی,سردرد خوشه ای,سردرد در بارداری,سردرد تنشی,سردرد صبحگاهی,سردرد عصبی,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
چرا سردرد می گیریم؟

چرا سردرد می گیریم؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
چرا سردرد می گیریم؟,,علت سردرد شدید,علت سردرد,علت سردرد چیست,علت سردرد بعد از مشروب,علت سردرد مداوم,علت سردرد صبحگاهی چیست؟,علت سردرد در خواب,علت سردرد پشت سر,علت سردردهای صبحگاهی,علت سردرد و سرگیجه,م
رابطه سردرد و مفصل فکی

رابطه سردرد و مفصل فکی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
رابطه سردرد و مفصل فکی,درمان درد مفصل فکی,مفصل فکی گیجگاهی,درمان مفصل فکی,درد مفصل فکی,درد مفصل فکی گیجگاهی,سندرم مفصل فکی گیجگاهی,مفصل فکی صدغی,التهاب مفصل فکی گیجگاهی,مفصل فکی,مقالات پزشکی و بهداشتی
صفحه 1 از 18
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :