به نقل از آکاایران: راشیتیسم یا نرمی استخوان یک بیماری مربوط به رشد استخوان ها است که در نوزادان و کودکان دیده می شود. در این بیماری استخوانهای کودکان به دلایلی نرم باقی می مانند . این بیماری موجب خمیدگی و رشد ناقص استخوان ها و افزایش ریسک شکستن آن ها می شود. علت اصلی بیماری راشیتیسم کمبود ویتامین دی است، ولی کمبود کلسیم نیز در آن نقش دارد.

بیماری راشیتیسم

آکاایران: راشیتیسم، نرمی و ضعیف شدن استخوان در کودکان است که بر اثر کمبود شدید و طولانی مدت ویتامین D رخ می دهد. ویتامین D ، جذب کلسیم و فسفر را افزایش می دهد و کمبود آن، امکان حفظ کلسیم و فسفر را در استخوان ها دشوار می کند که این امر باعث بروز بیماری می شود. به نوشته سایت«Mayo Clinic» ، راشیتیسم بر اثر کمبود ویتامین Dیا کلسیم ایجاد می شود و با افزودن این دو ماده مغذی به برنامه غذایی می توان مشکل استخوانی کودک را برطرف کرد. نوعی از راشیتیسم که بر اثر اختلال ژنتیکی به وجود می آید، به درمان طولانی مدت نیاز دارد.

ویتامین دی برای جذب کلسیم در روده ضروری است. در صورت کمبود این ویتامین، کلسیم جذب نمی شود و در این صورت استخوان ها و دندان ها دچار نقص می شوند. در صورت وخیم بودن این وضعیت، ماهیچه ها نیز دچار ضعف می شوند.

غذاهایی که سرشار از ویتامین دی هستند عبارت هستند از کره، تخم مرغ، روغن کبد ماهی، مارگارین، شیر، آب میوه و ماهی های چرب چون تون، شاه ماهی و ماهی آزاد. یکی از علل نادر راشیتیسم یک بیماری ارثی است که به الل غالبی که بر روی کروموزوم ایکس قرار دارد مربوط می شود و موجب اختلال در بازجذب فسفات و متابولیسم ویتامین دی می شود.

علایم بیماری راشیتیسم:
▪ نرمی یا درد استخوان
▪ نقص در رشد دندان ها و پوسیدگی زودرس
▪ احساس درد در ناحیه لگن، ستون مهره ها و پاها
▪ ضعف عضله
▪ افزایش احتمال شکستگی استخوان ها
کمبود کلسیم در خون
▪ پرانتزی شدن پاها
▪ انحنای غیرعادی ستون فقرات
▪ ضخیم شدن مچ دست و قوزک پا
▪ برجستگی در قسمت استخوان سینه. برای جذب کلسیم و فسفر از مواد غذایی این ویتامین دو منبع دارد، نور خورشید و مواد غذایی از جمله ماهی های چرب، زرده تخم مرغ، شیر، کره، آب میوه و...

درمان راشیتیسم عبارت است از استفاده از رژیم غذایی مناسب و سرشار از ویتامین دی و فسفات ها. جذب ویتامین دی از طریق خورشید، و مصرف روغن کبد ماهی از راه های دیگر درمان و همچنین جلوگیری از ابتلا به راشیتیسم است. استفاده از قرص های ویتامین دی۳ نیز برای معالجهٔ راشیتیسم مورد استفاده قرار می گیرند.

درمان این بیماری با تجویز کلسیم و ویتامین D است. معمولا چند ماه طول می کشد تا وضعیت بیمار به حد طبیعی برسد. بسیاری از تغییر شکل های اندام مانند پای پرانتزی با درمان دارویی خود به خود خوب می شوند. در حالات شدید تغییر شکل استخوان ها ممکن است برای درمان، به جراحی نیاز باشد. با این حال بعضی تغییر شکل های استخوانی که در لگن یا قفسه ی سینه به وجود می آید و یا مشکلات قدی که برای بیمار به وجود آمده ممکن است برای همیشه برای وی باقی بمانند.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران