به نقل از آکاایران: فلج اطفال یا پولیومیلیت (یا به اختصار پولیو) یک بیماری ویروسی به شدت واگیردار است که عمدتا کودکان کم سن را مبتلا می کند. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد بیماری فلج اطفال مطالعه کنید.

فلج اطفال

آکاایران: فلج اطفال در اثر آلوده شدن با پلیوویروس رخ می دهد. این ویروس یا از طریق تماس مستقیم فرد به فرد و یا از طریق تماس با خلط آلوده دهان یا بینی بیمار و یا از طریق تماس با مدفوع آلوده منتقل می شود. ین ویروس از طریق دهان یا بینی وارد بدن می شود و در حلق و مجرای گوارشی تکثیر می شود و از طریق خون و مایع لنف در تمام بدن پخش می گردد.از زمان ورود ویروس به بدن تا بروز علائم بیماری، 5 تا 35 روز و به طور میانگین 7 تا 14 روز طول می کشد. اما بیشتر افراد علائمی ندارند.

این ویروس از طریق انتشار شخص به شخصی عمدتا از راه دهانی-مدفوعی و به میزان کمتر از طریق یک حامل مشترک (برای مثال آب یا غذای آلوده) سرایت می کند و در روده تکثیر می یابد و بعد از انجا به دستگاه عصبی تهاجم می کند و باعث فلج می شود. اغلب افرادی (۹۰ درصد) که به این ویروس آلوده می شوند، علامتی ندارند یا علائم خفیفی دارند که معمولا مورد توجه قرار نمی گیرد. در دیگر افراد که علائم بیماری شدیدتر است، علائم اولیه شامل تب، خستگی، سردرد، استفراغ، سفتی گردن و درد در اندام ها  است. در درصد کوچکی از مبتلایان به این ویروس، بیماری باعث فلج اندام ها می شود که اغلب دائمی است.

چهار واکسن متفاوت برای پیشگیری از پولیو در اختیار قرار دارد:

- واکسن خوراکی پولیو (OPV)

- واکسن خوراکی مونووالان پولیو (mOPV1& mOPV3)

- واکسن خوراکی دی والان پولیو (bOPV)

- واکسن غیرفعال شده پولیو (IPV)

انواع فلج اطفال

3 نوع عفونت فلج اطفال وجود دارد:

- بیماری تحت بالینی

- عفونت غیر فلج اطفال یا فلج نافرجام

- عفونت فلج اطفال

تشخیص فلج اطفال

- عکس العمل غیرطبیعی

- سفتی پشت

- هنگامی که بیمار به پشت دراز کشیده است، بلند کردن سر و پاهایش مشکل است.

- سفتی و خشکی گردن

- مشکل در خم کردن گردن

- مشکل در بلع و تنفس

واکسن فلج اطفال

دو نوع واکسن جهت پیشگیری از این بیماری وجود دارد:

  • واکسن تزریقی:این واکسن اولین واکسنی بود که بر ضد فلج اطفال تهیه شد. این واکسن از ویروس کشته شده و غیر فعال شده پولیو تهیه شده بود و تزریقی بود.

این واکسن را بنام IPV نیز می شناسند که خلاصه شده Inactivated polio vaccine می باشد.

  • واکسن خوراکی: این واکسن چند سال بعد از واکسن تزریقی تهیه شد و حاوی ویروس زنده ضعیف شده بود. این واکسن را بنام OPV که خلاصه شده oral polio vaccine نیز می نامند.

درمان مشخصی وجود ندارد. در تعداد کمی از بیماری ها پزشک تا این حد در ایجاد بهبودی ناتوان است.اینکه بیمار خواهد توانست قدرت عضلانی خود را به دست آورد یا نه، به میزان آسیب سیستم عصبی بستگی دارد و پزشک در این مورد کار زیادی نمی تواند انجام دهد. داروی ضد ویروسی خاصی بر ضد ویروس پولیو هنوز در دسترس نیست. در صورت فلج عضلات تنفسی، حمایت تنفسی با استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) پیش از آنکه هیپوکسی ایجاد شودلازم است. این حمایت معمولاً وقتی حجم حیاتی (vital capacity) به کمتر از ۵۰ درصد کاهش یابد آغاز می شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران