ابتلا به سنگ کلیه با چاقی
چاقی نیز به نوبه خود عوارض و مضرات مربوط به خود را دارد یکی از این عارضه ها سنگ کلیه به شمار می رود که برای مقابله با آن بهتر است به کاه

آکاایران: ابتلا به سنگ کلیه با چاقی

آکاایران:  

چاقی نیز به نوبه خود عوارض و مضرات مربوط به خود را دارد یکی از این عارضه ها سنگ کلیه به شمار می رود که برای مقابله با آن بهتر است به کاهش وزن خود کمک کنید تا دچار عواقب ناگوار از جمله نارسایی در کلیه تان نشوید سعی کنید از عوامل موثر در بالا رفتن اگزالات در بدنتان مطلع باشید و در صورت تشخیص سنگ کلیه توسط پزشک به دفع آن در بدنتان کمک کنید.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های کلیوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: مصرف بیش از اندازه چای، شکلات کاکائویی و سبزیجات با برگ سبز موجب بالا رفتن اگزالات می شود و بالا بودن اگزالات در ادرار، افراد را در معرض خطر بیشتر ابتلا به سنگ کلیه قرار می دهد.

مژگان مرتضوی با اشاره به اینکه هر ساله دومین پنجشنه ماه مارس را روز جهانی کلیه اعلام می کنند، گفت: برنامه سال جاری با شعار “بیماری های کلیه و چاقی” در استان اصفهان برگزار می شود.

وی هدف از برگزاری این برنامه را آگاه سازی مردم نسبت به نقش کلیه در بدن عنوان کرد و افزود: در صورتی که کلیه مبتلا به نارسایی شود در سایر اعضای بدن نیز ایجاد اختلال می کند.

وی با بیان اینکه از طریق آزمایش کراتینین خون و ادرار می توان نسبت به بیماری کلیه آگاهی یافت، گفت: بالا بودن اگزالات در ادرار، افراد را در معرض خطر بیشتر ابتلا به سنگ کلیه قرار می دهد. مصرف بیش از اندازه چای، شکلات از نوع کاکائویی و سبزیجات با برگ سبز موجب بالا رفتن اگزالات می شود.

مرتضوی با اشاره به اینکه کمبود آب بدن یکی دیگر از علل ابتلا به سنگ کلیه است، گفت: 50 درصد سنگ کلیه با مصرف آب دفع می شود، اما این بدان معنا نیست که آب تنها برای دفع سنگ کلیه مؤثر است زیرا مصرف بیش از اندازه آن نیز برای تمام بیماران کلیوی مفید نیست.

وی با بیان اینکه چاقی، ریسک فاکتور ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد، افزود: سمیناری با امتیاز بازآموزی جهت پزشکان و اساتید نفرولوژی با همکاری خیریه حضرت ابوالفضل (ع) و دانشگاه برگزار می شود. در روز پنجشنبه- 19 اسفند ماه نیز در میدان نقش جهان همایشی مردمی برگزار می شود.

مرتضوی تصریح کرد: برنامه های رادیویی در خصوص ارتباط با کلیه و دیابت، رژیم غذایی کلیه و تأثیر چاقی بر کلیه نیز در هفته و روز جهانی کلیه برگزار می شود.

ایسنا

.

منبع : hidoctor.ir

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :