آکاایران: درباره بیماری آریتمی قلبی و راه های درمان 

همراه با شما هستیم درمورد مریضی آریتمی قلبی که این روزها افراد بسیاری را با خود درگیر نموده هست و عفونت و تب از دلایل اصلی ایجاد آن میباشند. قلب خون و مواد مغذی را به سراسر بدن پمپ می کند. گاهی اوقات میتوانید پمپاژ خون راکه با سرعت یک نواختی انجام میشود، بشنوید یا حتی احساس کنید. قلب خون را با سرعت ثابتی پمپ می کند

دلایل آریتمی قلبی
دلایل مختلفی برای ایجاد آریتمی قلبی وجود دارد که عبارتند از:
عفونت یا تب
استرس روحی یا جسمی
مریضی هایی مثل کم خونی یا مریضی تیروئید
داروها و محرک هایی مثل کافئین، سیگار، الکل،کوکائین و آمفتامین ها
جنسیت

علائم آریتمی قلبی
یک قلب طبیعی 60 تا 100 بار در دقیقه می زند. قلب می تواند هنگام ورزش یا در موقعیت های استرس زا تند تر و در زمان استراحت آرام تر بزند. امکان دارد افراد متوجه اختلال در ضربان قلب خود نشوند، با این حال ممکن هست علائمی را دیدن کنند که عبارتند از:

تپش قلب
احساس ضربه یا لرزه در قفسه سینه
احساس حرکت سریع قلب
احساس ضعف و خستگی
بیهوشی ناگهانی
تنگی نفس
درد قفسه سینه

ممکن هست حالات توضیح داده شده در بالا را تجربه کنید اما مبتلا به آریتمی نباشید. ممکن هست این علائم مربوط به اضطراب، استرس یا دیگر مشکلات باشد.

ضربان قلب چگونه بازرسی می شود؟
در بخش فوقانی و راست قلب گره ای به نام گره سینوسی وجود دارد که نیاز بدن به خون را می سنجد و مثل یک ضربان ساز طبیعی عمل میکند.این گره بازرسی کننده و منبع اصلی هر ضربه می باشد. و می تواند ضربان قلب را باتوجه به موقعیت های گوناگون مثل ورزش، مریضی و احساس شادی افزایش دهد.گره سینوسی امواج الکتریکی به قلب می فرستد، که سبب انقباض بطن ها شده تا در زمان های مشخص ضربان قلب ایجاد شود.

آیا در صورت آریتمی قلبی باید به مراکز درمانی مراجعه کرد؟
 به گزارش پارس ناز امکان دارد افزایش ضربان قلب یا احساس لرزش در قفسه سینه را احساس کنید، اگر این موارد یکبار یا به ندرت و فاقد علائم دیگری اتفاق می افتد مسئله مهمی نیست. با این حال برای رفع نگرانی بهتر هست با یک دکتر مشورت کنید.

در صورت دیدن هریک از این علائم فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید:
تنگی نفس فاقد خاطر
احساس غش یا سبکی سر
احساس ضربان خیلی آهسته یا خیلی تند
درد قفسه سینه با هریک از علائم ذکر شده

درمان آریتمی قلبی
درمان به نوع اختلال وابسته است. ممکن هست دارو یا جراحی مورد نیاز باشد. ممکن هست به جایگذاری یک دفیبریلاتور در قفسه سینه یا شکم نیاز باشد. این دستگاه در صورت بروز مشکل ضربان قلب را به حالت نخست برمی گرداند. همین طور گاهی به عنوان یک ضربان ساز عمل می کند.در پایان باید اشاره کرد به طور منظم به متخصص قلب مراجعه کرده تا از موثر بودن نوع درمان مطمئن شوید.

.

منبع :