نشانه های بیماری آرتروز زانو و روش های درمان
نشانه های بیماری آرتروز زانو و روش های درمان ،راه های درمان بیماری آرتروز،روش های درمان آرتروز،بیماری آرتروز و روش بهبود آن،درباره آرتروز زانو

آکاایران: نشانه های بیماری آرتروز زانو و روش های درمان

آکاایران: نشانه های مریضی آرتروز زانو و روش های درمان 

آرتروز زانو مریضی هست که این روزها تعداد زیادی از افراد مسن را درگیر نموده هست، باید در سنین جوانی از این مریضی پیش گیری نمود. استئوآرتریت یا آرتروز زانو، متعارف ترین نوع استئوآرتریت هست. میلیون ها نفر در سراسر دنیا به استئوآرتریت زانو مبتلا میباشند که یکی از شایع ترین دلایل ناتوانی عضلانی اسکلتی محسوب می شودمدیریت پیروز استئوآرتریت زانو به شناخت نشانه های نخست، تشخیص دقیق و درمان مناسب وابسته است.

نشانه ها و علائم استئوآرتریت زانو

استئوآرتریت زانو به طور معمول با درد مفصلی، سفتی مفصل و دامنه حرکت محدود همراه هست. استئوآرتریت زانو به تدریج و طی یک بازه زمانی چند ساله توسعه می یابد و تا زمانی که نشانه های آن پدیدار نشوند، تقریبا مخفی باقی می ماند. شکایت از احساس درد هنگام پیاده روی، محدودیت در پیاده روی «بعنوان مثال، میزان مسافت»،

احساس درد هنگام برخاستن از حالت نشسته، و هنگام پله نوردی در بین افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو شایع هست. ناتوانی زانو، قفل شدن زانوی تحت تاثیر قرار گرفته یا یک احساس پرش در مفصل از دیگر نشانه های استئوآرتریت زانو میباشند. اغلب می توان شاهد تورم در ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته بود، اما معمولا با گرما یا قرمزی همراه نیست.

درد مرتبط با استئوآرتریت زانو به طور معمول هنگام فعالیت شدیدتر می شود، به ویژه زمانی که از زانو تحت تاثیر قرار گرفته بیش از اندازه بهره گیری میشود. سفتی در زانوی تحت تاثیر قرار گرفته میتواند به واسطه نشستن های طولانی مدت تشدید شود. با پیشرفت استئوآرتریت زانو، نشانه ها به طور معمول شدیدتر می شوند. درد ممکن هست حالت پایدار پیدا کند و فقط در زمان تحمل وزن یا انجام فعالیت بیش از اندازه شکل نگیرد

درد مداوم و شدید به واسطه اختلالات استخوان روی استخوان شکل می گیرد. این شرایط زمانی رخ می دهد که از بین رفتن غضروف به اندازه ای شدید هست که اساسا غضروفی برای پوشش دادن انتهای استخوان ها در مفصل زانو باقی نمانده هست. کریپتوس «یک احساس سایش» و تشدید نشانه ها در شرایط آب و هوای توفانی از دیگر مشخصه های استئوآرتریت زانو میباشند، اگرچه درمورد مورد دوم همچنان بحث وجود دارد.

از بین رفتن غضروف مفصلی که در تصویربرداری پرتو اکس قابل دیدن هست، یک سرنخ تشخیصی مهم مرتبط با استئوآرتریت زانو هست. زوال غضروف در زانو می تواند به واسطه عوامل زیر شکل گرفته باشد:

آسیب دیدگی پیشین زانو

فشار تکراری روی زانو

شکستگی، پارگی رباط، و آسیب منیسک، که هر کدام می توانند بر همترازی زانو و پا تاثیرگذار باشند و هرچه اکثر فرسایش را موجب شوند

استعداد ژنتیکی برای اختلالات غضروف و استئوآرتریت زانو

چاقی و اضافه وزن که استرس و فشار اکثر بر مفصل تحت تاثیر قرار گرفته را موجب میشوند

درمان استئوآرتریت زانو

استئوآرتریت زانو قابل درمان نیست، اما درمان هایی برای کمک به مدیریت نشانه های آن وجود دارند. گزینش های درمانی دارویی و غیر دارویی وجود دارند.داروهای بی نیاز از تجویز دکتر، مثل استامینوفن، میتوانند به کاهش درد کمک کنند. بعضی بیماران مسکن های بهتری را با انتخاب یکی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی «NSAIDs» یا سلبرکس «سلکوکسیب» انتخاب میکنند.

همین طور، داروهای ضد درد شبه مخدر برای بیمارانی که نیاز به مسکنی قوی دارند در دسترس میباشند.جدا از داروهای غذایی، گزینش های درمانی دیگر برای استئوآرتریت زانو شامل تزریق درون مفصلی استروئیدها یا ویسکوساپلیمنت ها می شوند. تزریق استروئید برای تسکین فوری درد و التهاب مورد بهره گیری قرار میگیرد.

ویسکوساپلیمنت ها موادی ژل مثل میباشند که میتوان درون زانوی تحت تاثیر قرار گرفته تزریق کرد تا کارایی آن افزایش یابد. ویسکوساپلیمنت ها ویژگی های نمونه با مایع سینوویال در یک مفصل سالم را ارائه میکنند.

از دیگر انتخاب ها برای مدیریت استئوآرتریت زانو میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

ورزش/ فعالیت جسمانی/ فیزیوتراپی – حرکت و فعالیت برای بهبود و حفظ قدرت و دامنه حرکت زانو ضروری هست.حفظ وزن مناسب یا در صورت اضافه وزن کاهش کیلوهای اضافی – وزن اضافی استرس و فشار بیشتری را روی زانو وارد میکند، از این رو، دقت به وزن در مدیریت استئوآرتریت زانو مهم هست.

بهره گیری از زانوبند – بهره گیری از زانوبند می تواند پشتیبانی، ثبات و تسکین درد را به همراه داشته باشد.داغ یا سرد – بهره گیری از گرما یا سرما «بعنوان مثال بسته های ژل حرارتی یا سرمایی» میتواند به تسکین درد و التهاب کند.کرم های موضعی «بی نیاز از تجویز دکتر» یکی از گزینش های کاهش درد میباشند.عمل جراحی جایگزینی مفصل زانو – آخرین انتخاب بعد از شکست درمان های محافظه کارانه عمل جراحی زانو محسوب می شود.

.

منبع :

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :