علت و راه درمان ضربان قلب بالا
وقتی که قلب انسان از حالت نرمال خودش بیشتر تپش کند در اصطلاح گفته می شود که ضربان قلب بالا است تند شدن ناگهانی ضربان قلب تاکی کاردی به دلایل م

آکاایران: علت و راه درمان ضربان قلب بالا

آکاایران: وقتی که قلب انسان از حالت نرمال خودش بیشتر تپش کند در اصطلاح گفته می شود که ضربان قلب بالا است. تند شدن ناگهانی ضربان قلب (تاکی کاردی) به دلایل مختلفی ممکن است به وقوع بپیوندد.

تند شدن غیرطبیعی ضربان قلب عبارت است از تندی ضربان قلب به نحوی که قلب بسیار سریع تر از حالت طبیعی می زند بدون این که فرد فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری زیادی داشته باشد. این تندی ضربان قلب بین 150 تا 300 ضربان در دقیقه است . فردی که بیماری قلبی ندارد ممکن است با ورزش ضربان قلب را به 160 بار دقیقه یا بیشتر برساند که البته این طبیعی است و مشکلی محسوب نمی شود. انواع تند شدن غیرطبیعی ضربان قلب عبارتند از فیبریلاسیون دهلیزی ، تند ضربانی سینوسی ، تند ضربانی فوق بطنی ، و تند ضربانی بطنی .

در یک فرد مبتلا به تاکی کاردی بطنی مجموعه ای از انقباضات بطنی از نقطه ای در درون بطن ها منشا می گیرند و ضربان قلب از ۱۰۰ ضربان در دقیقه به ۲۵۰ ضربان در دقیقه افزایش می یابد. نگرانی اصلی ناشی از این نوع تاکی کاردی قلبی این است که این نوع آریتمی ممکن است با پمپاژ خون توسط قلب تداخل کند. در این حالت فرد به سرگیجه و سنکوپ دچار می گردد. تاکی کاردی بطنی ممکن است بدون هیچگونه هشداری به فیبریلاسیون بطنی تبدیل گردد که یک بیماری کشنده  است.

علایم شایع تند شدن ضربان قلب :
♦ تپش قلب . نبض بین 180-100 بار در دقیقه می زند که بسیار سریع تر از حالت طبیعی است .
♦ غش کردن یا احساس نزدیک بودن مرگ
♦ درد قفسه سینه
♦ سرفه ناخودآگاه
♦ تنگی نفس

دلایل تندی ضربان قلب:
♦ عفونت ریوی مثل سینه پهلو یا ذات الریه
♦ عفونت خونی که می تواند منجر به تب شود.
♦ کم خونی
♦ پایین بودن فشار خون
♦ کم آبی بدن
♦ مصرف الکل یا مواد کافئین دار مثل قهوه
♦ داروهای ضد اشتها
♦ اختلالات غده تیروئید
♦ اختلالات قلبی مثل بی نظمی ضربان قلب (آریتمی)

پیشگیری از تندی ضربان قلب:
♦ سیگار نکشید.
♦ حتی المقدور استرس زندگی خود را کم کنید.
♦ از دکونژستان ها؛ داروهای کم کننده اشتها؛ قهوه زیاد؛ کولا و سایر محرک ها با یا بدون کافئین ؛ و آمفتامین ها پرهیز کنید.

در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان دچار یک حمله تند ضربانی نامنظم قلب شده اید که در عرض 5-4 دقیقه برطرف نشده است .
اگر تنگی نفس رخ دهد.
اگر درد قفسه سینه به وجود آید.

درمان تندی ضربان قلب:
بررسی های تشخیصی ممکن است شامل نوار قلب ، و استفاده از دستگاه هولتر (نوار قلب 24 ساعته ) باشند.
بستری کردن بیمار، در صورتی که حمله تندضربانی ، علی رغم درمان ، ادامه یابد.
ندرتاً استفاده از شوک الکتریکی کنترل شده

گاهی با اقدامات زیر می توان ضربان قلب را کاهش داد:
نگاه داشتن نفس به طور کوتاه مدت
نیشگون گرفتن از پوست بازو به قدری که باعث درد شود.
زدن آب سرد به صورت ، فرو بردن سر در آب سرد به مدت کوتاه ، یا دوش سرد به طوری که آب سرد روی سر بریزد.
در بینی و دهان خود را بگیرید و سعی کنید به ملایمت هوا را از بینی خارج کنید به طوری که احساس کنید پرده های گوش به سمت بیرون حرکت می کنند.
ناحیه کاروتید گردن را ماساژ دهید، البته منوط به این که روش انجام بدون خطر این تکنیک را فرا گرفته باشید ( از پزشک یا سایر پرسنل پزشکی در این زمینه کمک بخواهید).

داروهایی که ممکن است توسط پزشک تجویز شود:
– بازدارنده های ACE: این داروها به باز کردن و گشاد شدن رگ های خونی کمک می کند. فشارخون تان را پایین آورده و جریان خون را به کلیه ها و سراسر بدن تنظیم می کند.

– داروهای ضد اضطراب: اگر بالا رفتن ضربان قلب تان به خاطر اضطراب باشد، پزشک ممکن است داروهای ضد اضطراب برای شما تجویز کند. این داروها به آرام کردن شما کمک می کند. این داروها را حتما باید در صورت احساس اضطراب مصرف کنید. اگر این داروها علائم شما را تخفیف نداد، حتما موضوع را با پزشک تان در میان بگذارید.

– داروهای Beta- blocker: این داروها برای کاهش ضربان قلب و تقویت گردش خون در سراسر بدن مورد استفاده قرار می گیرند. در صورت نامنظم بودن ضربان قلب یا بالا رفتن فشارخون این دارو برای شما تجویز می شود.

– بلاکرهای شبکه ای کلسیم: این داروها برای درمان دردهای سینه، فشار خون بالا یا نامنظم بودن ضربان قلب تجویز می شود. این داروها ضربان قلب را کند می کنند.

– دیگوکسین (Digoxin): این دارو که دیجیتالیس نیز نامیده می شود، با کند کردن ضربان قلب و کارآمدتر کردن ضربان های قلب، کار می کند. این دارو گردش خود را در سراسر بدن بهبود می بخشد.

– داروهای ادرارآور یا دیورتیک: این داروها با وادار کردن شما به ادرار کردن و دفع آب اضافی بدن، از نارسایی قلبی جلوگیری می کند.

منبع :

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :