آسیب در عضله قلب - تعریف آنزیمهای قلبی
آنزیم های قلبی پروتئین های آزاد قلب در جریان خون هستند که در هنگام حمله قلبی یا شرایط دیگر باعث آسیب به عضله قلب یعنی میوکارد میشود. آزمایش خون ..

آکاایران: آسیب در عضله قلب

,قلب , بیماری قلبی , درمان بیماری قلبی

آکاایران:  فشار به قلب

آنزیم های قلبی پروتئین های آزاد قلب در جریان خون هستند که در هنگام حمله قلبی یا شرایط دیگر باعث آسیب به عضله قلب یعنی میوکارد میشود. آزمایش خون اندازه گیری سطح این آنزیم ها را مشخص میکند و به پزشکان کمک می کند که چه مدت پیش، حمله قلبی رخ داده است. تمام بافت های عضلانی آنزیم های خاص به هنگام آسیب دیدگی مشخص میشود، به طوری که ترکیبی از آنزیم های موجود در خون را نشان میدهد.

آزمایش خون به منظور بررسی آنزیم های (پروتئینهای) قلبی، (که گاهی اوقات آنها را شاخص های قلبی نیز می نامند، چرا که آسیب به عضله قلب را نشان می دهند)، روش مناسبی برای تعیین بسیار زودهنگام آسیب های وارده به قلب در اثر حمله قلبی می باشد. اگر دچار درد قفسه سینه می باشید، پزشکتان ممکن است این آزمایش ها را برایتان درخواست کند تا ببیند که آیا آسیبی به قلبتان وارد آمده است یا خیر؟ اگر به علت وجود نشانه های هشداردهنده حمله قلبی ، شما به بخش اورژانس مراجعه نمایید، پزشک با استفاده از این روش، احتمال وجود حمله قلبی در شما را بررسی می نماید.
مقادیر اندکی از آنزیم های قلبی درخون افراد سالم یافت می شوند. با اینحال، عضله قلب غنی از این آنزیم ها بوده و در اثر آسیب عضله قلبی ناشی ازحمله قلبی، در مقادیر بسیار زیادی در خون نشت می کنند. آنزیم های قلبی ممکن است در شروع حمله قلبی (یعنی قبل از اینکه حتی شما متوجه شویدکه دچار حمله قلبی شده اید) و قبل ازآسیب بیشتر بافت قلبی، وارد جریان خون شوند.
آنزیمی که معمولاً برای تایید وجود آسیب در عضله قلب اندازه گیری می شود ، کراتین کیناز (CK) می باشد. انواع مختلف CK در عضلات قلبی و در عضلات اسکلتی یافت می شوند. آن نوع آنزیمی که دقیق ترین شاخص آسیب قلبی می باشد، فرمی از CK معروف به CK-MB می باشد. سطح CK-MB یافت شده در خون در حدود ۶ ساعت بعد از شروع یک حمله قلبی افزایش می یابد و بعد از حدود ۱۸ ساعت به اوج خود می رسد. اگر دارای علایمی نظیر درد می باشید، بررسی این شاخص ها تعیین می نماید که آیا در شما حمله قلبی رخ داده است یا خیر؟
سایر نشانگرهای قلبی به نام تروپونین ها (شامل تروپونین I و تروپونین T) در انقباض عضله قلب نقش دارند و شاخص های بسیار حساسی نسبت به آسیب عضله قلب می باشند. وجود آنها در خون بیمار ممکن است نشان دهنده آسیب بسیار ملایمی به قلب باشد و البته این چیزی است که کراتین کیناز قادر به نشان دادن آن نمی باشد. تروپونین ها به آرامی ۴ ساعت پس از شروع حمله قلبی شروع به افزایش می کنند و ممکن است تا دو هفته در خون فرد به حالت افزایش یافته باقی بمانند.
میوگلوبین شاخصی است که کماکان از آن برای تشخیص آسیب قلبی استفاده می شود. این نشانگر نسبت به یک نوع از CK کمتر اختصاصی است ولی در عین حال دارای مزایایی هم می باشد از جمله اینکه جزء اولین شاخص هایی است که بعد از حمله قلبی، یعنی تنها ۲ ساعت پس از شروع حمله قلبی افزایش می یابند. لذا از آزمایش میوگلوبین می توان برای تشخیص حمله قلبی در فردی که از درد قفسه سینه رنج می برد، استفاده نمود.

منبع-http://php.rhc.ac.ir

منبع :

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :