تکنیک های سلامتی دهان و دندان در سالمندی
در کهنسالی و پیری رعایت نکات سلامتی و بهداشتی یکی از ضروری ترین و مهمترین کارهاست زیرا قوای بدنی تحلیل و کاهش می باید و باید با رعایت نکات بهداشتی و تکنیک های

آکاایران: تکنیک های سلامتی دهان و دندان در سالمندی

آکاایران: در کهنسالی و پیری رعایت نکات سلامتی و بهداشتی یکی از ضروری ترین و مهمترین کارهاست زیرا قوای بدنی تحلیل و کاهش می باید و باید با رعایت نکات بهداشتی و تکنیک های سلامتی از سلامتی بدن محافظت ویژه ای نمود.

استفاده از آب نمک چندین بار در روز و مصرف حداقل ۶ تا ۸ لیوان آب و مایعات ساده و خودداری از مصرف خودسرانه دارو از راهکارهای برطرف کردن خشکی دهان است. خودداری از استعمال دخانیات و مصرف میوه و سبزیجات بیشتر و در نهایت مشورت با پزشک از دیگر عوامل موثر در برطرف کردن خشکی دهان می باشد.

افراد سالمند در معرض خطر بیماری های مزمن دهان از جمله عفونت های دندانی، پوسیدگی، ناراحتی لثه، ضایعات مخاطی خوش خیم و سرطان های دهان هستند. عوارضی همچون خشکی دهان، برفک و بیماری های قارچی، ضایعات التهابی مربوط به دندان های مصنوعی و شقاق گوشه لب، دهان و خشکی دهان که در پی مصرف داروهای خاص ایجاد می شود از اختلالات شایع دهان در سالمندی است.

همراه با افزایش سن، شکل و ساختار دندان ها تغییر پیدا کرده، زردشدگی یا تیره تر شدن دندان ها به علت تغییر در ضخامت و ترکیب عاج زیرین اتفاق می افتد. سایش ها و فرسایش های ایجاد شده نیز می تواند در تغییر شکل دندان ها موثر باشد.

وضعیت اقتصادی نامناسب، فقدان بیمه، زمین گیر شدن یا نگهداری سالمند در خانه سالمندان و ناتوانی فیزیکی مانند بیماری های مفاصل از موانع برخورداری از بهداشت دهانی خوب می باشد.

استفاده از دهان شویه های فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی و کاهش اختلالات شایع دهان در سالمندی موثر است. نوشیدن آب، مرطوب نگه داشتن دهان و استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک نیز می تواند در این زمینه موثر باشد.

منبع :

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :