خیلی از شما عزیزان همیشه میخچه را با زگیل  اشتباه می گرفتید و البته حق با شما بوده ، سایت سلامت آکا برای این که از این به بعد به راحتی این دو رو از هم به راحتی تشخیص بدهید مطلبی را آماده کرده که  بسیار میتونه برای شما عزیزان مفید باشه ، تفاوت میخچه ، زگیل و پینه در چیست ؟ تشخیص پینه از میخچه و زگیل مهم است چون از نظر ظاهری شبیه هم هستند اما پینه ها شبیه میخچه اند اما کناره های منظم و دایره ای شکل میخچه و هسته مرکزی آن را ندارند. پینه معمولا وسیله ای دفاعی برای حفاظت نسج نرم و حساس زیر پوست است...

میخچه

در میخچه، موقع فشار به برجستگی، درد عارض می شود در حالی که پینه درد ندارد. زگیل ها هم درد ندارند اما بیشتر متعدد هستند و به تدریج بر تعداد آنها افزوده می شود و در نواحی ای که تحت فشار نیست هم دیده می شود چون عامل زگیل ویروس است نه فشار و به همین علت می تواند در همان محل یا نواحی دیگر پوست هم ظاهر شود. شایع ترین محل بروز پینه، کف دست و پاست اما در هر جایی که فشار و اصطکاک طولانی ایجاد شود، به وجود می آید.

زگیل تناسلی در زنان

میخچه پا 

کلا به دلایلی که پوست تحت فشار مدام و مستمر قرارمی گیرد، طبق مکانیسم دفاعی، لایه های سطحی خود را ضخیم می کند تا بتواند از صدمه های فشاروارده به طبقات زیرین پوست و اعضای حیاتی جلوگیری کند. در واقع پینه یک نوع واکنش جبرانی پوست به فشار مدام است.

خانم ها اغلب به علت پوشیدن کفش پاشنه بلند در پشت پاشنه یا به علت پوشیدن کفش های نامناسب در زیر پاشنه پا دچار پینه پا می شوند. پینه در خانم های چاقی هم که کفش بدون پاشنه به پا می کنند نیز شایع است. افراد دیابت ی مبتلا به اختلال حس عصبی نیز مستعد این اختلال هستند که اغلب همراه با زخم است. آسان ترین راه از بین بردن پاشنه زبر، صاف کردن و تمیزکردن آن پس از گرم شدن پا با آب گرم در حمام است. نواحی ناصاف و خشن را به ملایمت با برس نرم یا سنگ پا بسابید و تمیز کنید. این کار باعث از بین رفتن سلول های مرده و پینه پا می شود. پینه پس از خیس شدن و مالش با سنگ پا نازک خواهد شد.

زگیل تناسلی مردان

درمان میخچه پا 

پس از حمام، کرم نرم کننده یا پماد به ناحیه بمالید. پوشاندن نواحی ای که روی آنها کرم زده شده و چرب با پوشش پلاستیک یا گذاشتن کفی کمک بیشتری می کند.

شروع درمان باید با از بین بردن اصطکاک و فشار توأم باشد. مدل کفش باید عوض شود. پینه ناحیه آرنج اغلب در شاغلان بعضی از حرف دیده می شود. از طرفی عادت بد جویدن انگشتان در کودکان می تواند باعث بروز پینه در انگشتان شود. پینه دست و آرنج اغلب در نواحی تحت اصطکاک دیده می شود. در این مورد نیز درمان باید شامل مراقبت و کاهش اصطکاک و مصرف کرم های مخصوص است. در پینه پیشانی بعد از درمان های فوق و صاف شدن پوست، برای از بین بردن تیرگی پینه باید  کرم های ضدلک مناسب با توجه به رنگ پوست اصلی بیمار همراه با کرم ضدآفتاب تجویز شود. اگر پینه دردناک باشد، حتما باید تحت نظر پزشک درمان شود زیرا پینه دچار عفونت یا فرد دچار میخچه می شود که بعد از کاهش فشار مستمر، درمان آن فقط جراحی است.

زگیل آلت تناسلی

درمان زگیل پا

زگیل

درمان میخچه پا


منبع:سیمرغ
ویرایش و تلخیص:آکاایران