به نقل از آکاایران: ملانوما یکی از تومورهای بدخیم پوستی است که با این نوع سرطان، دلایل ایجاد آن و راه های پیشگیری از آن آشنا شوید و باید توجه داشت این بیماری به موقع درمان شود چون خطر تهاجمی دور دست برای این نوع سرطان بالا است. با ما همراه شوید و این مطلب را مطالعه کنید.

ملانوما

آکاایران: ملانوما به تومور با منشا سلولهای ملانین دار گویند. این تومور بدخیم اصولاً یک تومور پوستی است. درمان آن در مراحل اولیه جراحی و برداشتن ضایعه است. بروز ملانوما با تابش طولانی مدت نور آفتاب مرتبط است. در سال ۲۰۰۷ نزدیک به ۶۰٬۰۰۰ نفر در ایالات متحده آمریکا مبتلا به ملانوما شدند.

 ملانوما یکی از تومورهای بدخیم پوستی است که در اثر تغییر در ملانوسیت ها ( سلول های رنگدانه ای پوست) ایجاد می شود. وی گفت: این تومورها ممکن است در زمینه یک پوست به طور کامل سالم و یاحتی در بستر ناخن ایجاد شده و یا در زمینه یک خال قبلی خود را نشان می دهد. بنابر این بعضی از انواع خال ها با شرایط خاص ممکن است به سمت ایجاد ملانوم پیشرفت کند. انتظاری بیان کرد: ملانوما علاوه بر پوست، به صورت اولیه ممکن است در مخاط دهان و چشم نیز ایجاد گردند.

ملانوم جدی ترین نوع از انواع سرطان پوست می باشد . سالیانه حدود ۵۳۶۰۰ نفر در ایالات متحده آمریکا متوجه درگیری با این نوع سرطان می شوند . در بعضی از مناطق ، بخصوص مناطق و کشورهای غربی ، ملانوم هر سال شایعتر می شود . بعنوان مثال ، در ایالات متحده درصد ابتلا به ملانوم در طی سی سال گذشته حدوداً دو برابر شده است .

پوست روشن، چشمان سبزیا آبی، موی بور یاقرمز، زندگی در ارتفاعات بالا، کارمداور زیر آفتاب، ضایعات آفتاب سوختگی به شکل تاول، سابقه خانوادگی مثبت، تماس با مواد سرطان زا نظیر آرسنیک، وجود بعضی از انواع خال های مادرزادی و ضعف سیستم ایمنی از مهمترین عوامل خطرزا برای ایجاد ملانوم هستند. از نظر علامت شناسی این سرطان به طور کامل شبیه یک خال است، بنابراین هر گونه خال مشکوک باید توسط پزشک مورد معاینه قرار بگیرد البته در موارد کمی ممکن است ملانوم بدون رنگ نیز مشاهده شود که تشخیص بیماری را دشوار تر میسازد.

پوست بزرگ ترین عضو بدن است که وظایف متعددی را بر عهده دارد. سرطان پوست یکی از مشکلات پوستی است که متاسفانه در سال های اخیر روند رو به گسترشی داشته است. در سرطان پوست سلول های بدخیم که از بافت پوست نشأت می گیرند به طور نامنظم و فزاینده ای تکثیر و به طریقی از سیستم ایمنی و دفاعی بدن عبور می کنند بدون این که موجب عکس العمل تدافعی و تهاجمی در سیستم ایمنی بدن شوند.

علل و عوامل افزایش دهنده خطر :

دلایل اصلی ملانوم کاملاً مشخص نیستند . اما عوامل زیر بعنوان افزایش دهنده خطر بحساب می آیند :

  • تعداد فراوان خالهای پوست ( بیش از ۵۰ عدد )
  • افراد سفید پوست بور : شاید بدلیل اینکه پوست این افراد تحت تأثیر نور آفتاب مورد تخریب قرار می گیرند .
  • سابقه شخصی ملانوم قبلی یا سایر سرطانهای پوست
  • سابقه خانوادگی ملانوم
  • آفتاب سوختگی شدید در طی سنین کودکی و نوجوانی
  • اشعه درمانی با نورماوراء بنفش
  • مشاغل یا فعالیتهایی که با تماس زیاد با آفتاب در ارتباطند .

درمان ملانوم به وسعت ضایعه ، سن بیمار و سایر فاکتورها ارتباط دارد . بهرحال مهمترین قسمت درمان برداشتن ضایعه و غدد لنفاوی مجاور ( در صورت گسترس تومور به آنها ) می باشد . در درمان می توان در صورت صلاحدید پزشک از رادیوتراپی و شیمی درمانی استفاده نمود . بهرحال بیماران مبتلا به ملانوم باید حتی پس از درمان تحت معاینات منظم قرار گیرند چرا که احتمال عود ملانوم بسیار بالاست .

گردآوری: بخش سلامت آکاایران