به نقل از آکاایران: آیا تا به حال با این مشکل روبه رو شده اید که مصرف قرص هایتان را فراموش کنید؟ آیا تاکنون آن قدر تعداد قرص هایتان زیاد شده است که فراموش کنید از هر کدام از آنها باید چند تا بخورید یا هر کدام را چه ساعتی میل کنید؟ اگر دچار این مشکلات بوده اید دیگر چندان نگران نباشید، چون پژوهشگران آمریکایی راه حل جدیدی برای این مشکل پیدا کرده اند. با آکاایران همراه شوید و این مطلب را مطالعه کنید.

یادآور دارو

آکاایران: طی دهه گذشته، پیشرفت های علم پزشکی باعث شده اند که طول عمر افراد بالاتر رود. اگرچه در نگاه اول این افزایش، خوشایند به نظر می رسد اما از طرف دیگر باعث بالا رفتن تعداد افراد مسن و سالخورده در جامعه می شود. این سالخوردگی با بروز بسیاری از بیماری های مزمن نظیر بیماری های قلب و عروق، دیابت، فشارخون، مشکلات پروستات در مردها، سرطان های مختلف و حتی افسردگی همراه است که هر کدام از آنها برای درمان به مصرف یک یا تعداد بیشتری قرص و داروی مختلف نیازمندند.

حالا اگر فردی به چند نوع مختلف از این بیماری ها دچار باشد (که چندان ناشایع هم نیست) ممکن است مجبور شود روزی چند نوبت و هر بار چند عدد داروی مختلف مصرف کند. به طور مثال، یک بیمار دیابتی را در نظر بگیرید. این بیمار مجبور است چند داروی مختلف برای کنترل قندخون خود مصرف کند. درنهایت، این دیابت فرد را مستعد ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، زخم های پا، مشکلات چشمی و یا درگیری کلیوی هم می کند که برای درمان هر یک از آنها هم به مصرف و اضافه شدن تعداد دیگری دارو به فهرست داروهای قبلی نیاز می شود. این حجم و تعداد بالای داروهای مصرفی باعث می شود که بیمار از نظر زمان مصرف داروها، تعداد مصرف آنها و نیز نحوه استفاده دچار سردرگمی بشود. این سردرگمی گاهی به شدت برای بیمار گران تمام می شود چرا که کم یا زیادتر از نیاز مصرف کردن داروها گاهی حتی جان بیمار را نیز در معرض خطر قرار می دهد. به طور مثال، مصرف نکردن داروهای دیابت باعث بالا رفتن شدید قندخون و یا مصرف بیش از حد آن باعث کاهش مرگ آور قند خون می شوند.

درگذشته پزشکان به این بیماران روش های مختلفی را توصیه می کردند. به طور مثال جعبه های کوچکی طراحی شده بود که هر یک از آنها به چند قسمت کوچک تقسیم می شدند. در هر یک از این قسمت ها یک داروی خاص قرار داده می شد و روی آن زمان مصرف و تعداد مصرف قرص نوشته می شد. اگر همین الان به داروخانه های شهر سر بزنید حتما نمونه هایی از این جعبه های کوچک دارویی را پیدا خواهید کرد. این وسایل اگرچه کمک کننده اند اما بدون مشکل هم نیستند. چون اصلا ممکن است بیمار فراموش کند که به سراغ این جعبه برود و با این حساب تمام داروهای خود را فراموش کند.

این مشکلات باعث شدند که پزشکان به برخی بیماران پیشنهاد کنند برای خود پرستار استخدام کنند. این پرستاران یا روزی چند بار به بیمار تلفن می کنند و یا به منزل وی مراجعه می کنند تا داروهای بیمار را به او یادآوری کنند و حتی به منظور جلوگیری از هر گونه اشتباه شخصا آن را به بیمار تحویل می دهند (این کار به ویژه در مورد افراد سالمندی که از نظر بینایی یا حافظه مشکل دارند، ضروری تر به نظر می رسد) اما مشکل اصلی، هزینه های بالای این روش است، به طوری که حتی شاید در کشورهایی مثل کشور ما چندان قابل اجرا نباشد.

روش جدید به وسیله فردی به نام دکتر لری شاسترمن ابداع شده است که چون هم متخصص داخلی و طب سالمندان بوده و هم دکترای داروسازی داشته، با تمام این مشکلات آشنایی کامل داشته است. دستگاه ابداعی این فرد، دستگاهی با نام سیستم یادآوری دارو است که اندازه ای در حد اندازه یک نمایشگر کوچک DVD دارد. این دستگاه مثل یک کامپیوتر بسیار کوچک، درواقع به اندازه یک کف دست است.

این ابزار در حال حاضر تنها در کشور آمریکا وجود دارد و امید می رود که در ماه های آینده به تدریج به دیگر نقاط دنیا هم فرستاده شود. ویژگی مهم دستگاه مزبور این است که حاوی یک برنامه نرم افزاری بسیار انعطاف پذیر است به طوری که می توان الگوهای مختلف برنامه های کامپیوتری را به آن داد. درواقع این کامپیوتر کوچک در موعد مصرف هر قرص با صدای بلند به بیمار اطلاع می دهد و یادآوری می کند که ساعت مصرف قرص فرا رسیده است.  این دستگاه کوچک و جیبی Medicine Box Timer نام گرفته است

آکاایران: این دستگاه که یک ساعت دیجیتالی را روی بدنه خود جا داده است، می تواند از کلیه داروهای کاربران محافظت کند. ساعت دیجیتالی این دستگاه قابل برنامه ریزی است و می تواند با زمان مربوط به مصرف دارو خود را هماهنگ کند. بر این اساس، زمانی که موقع خوردن دارو فرا برسد، این جعبه دیجیتالی موسیقی ملایمی پخش می کند و سیستم لرزاننده آن به کار می افتد. جعبه دیجیتالی نگهدارنده دارو به صورت ۲۴ ساعته و برای هفت روز هفته قابل برنامه ریزی است و با توجه به قیمت ارزانی که دارد، امکان خرید آن برای عموم مردم فراهم می شود.

با این حساب احتمالا فکر می کنید که این دستگاه با یک زنگ اخبار تفاوت خاصی ندارد اما واقعیت چیز دیگری است. این دستگاه طوری طراحی شده است که محفظه ای برای ذخیره قرص ها دارد، به طوری که داروهای مصرفی برای دو هفته متوالی در آن قابل ذخیره است. زمانی که بیمار به داروخانه می رود داروساز داروهای دو هفته را در محفظه دستگاه قرار می دهد. سپس به برنامه نرم افزاری دستگاه دستور می دهد که هر یک از داروها را هر چند ساعت یک بار به بیمار تحویل دهد. با این حساب دیگر بیمار خود اقدام به برداشت و مصرف داروها نمی کند بلکه هر بار باید داروهای مصرفی خود را از دستگاه تحویل بگیرد. به طور مثال، دستگاه هر شش ساعت یک بار یک قرص کاهش فشارخون و هر ۱۲ ساعت یک بار یک قرص دیابت به بیمار تحویل می دهد و دیگر نیاز نیست که بیمار صحت داروهای مصرفی را کنترل کند.

مزایای این دستگاه

مزیت مهم دیگر این دستگاه این است که به بیمار گوشزد می کند که هر یک از داروها را باید به چه روشی مصرف کند. البته این دستورها از قبل به وسیله داروساز داروخانه به دستگاه داده شده است تا در هنگام تحویل هر قرص به بیمار آنها را برای بیمار یادآوری کند. به طور مثال، در برخی موارد داروها باید با حجم زیاد آب یا به همراه غذا مصرف شوند. انجام این دستورات برای پیشگیری از عوارض بسیار با اهمیت هستند اما به کرات از سوی بیماران مورد سهل انگاری قرار می گیرند. دستگاه جدید این قابلیت را دارد که در هنگام تحویل دارو به بیمار شیوه مصرف آن را با صدای بلند به بیمار گوشزد کند.

به طور مثال، به بیمار تاکید می کند که <دارویتان را با آب فراوان میل کنید.> این مسأله باعث می شود که تا حد زیادی از بروز عوارض جلوگیری شود. اگر داروهایی مثل دیگوکسین یا قرص تیروئید مصرف می کنید، حتما گاهی از طرف پزشک به شما توصیه شده است که مثلا روزهای جمعه و دوشنبه قرص تان را مصرف نکنید. بسیاری از مردم فراموش می کنند که چه روزهایی باید قرص را مصرف کنند و چه روزهایی نباید قرص بخورند و کلا در این برنامه ریزی ها مشکل دارند. دستگاه جدید خود قادر است که تمام این برنامه ها و تغییرات را به خاطر بسپارد و مشکل این بیماران را حل کند. به عبارت دیگر، در هنگام برنامه ریزی دستگاه به وسیله داروساز، به دستگاه دستور داده می شود که داروها را در روزهای دوشنبه به بیمار ندهد.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران