به نقل از آکاایران: ماساژ درمانی عبارتست از دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن. این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدما ت و سرعت بهبود ناراحتیهای حاد و مزمن کمک می کند. امروز این حرکات به کمک برخی دستکاه های ماساژ برقی انجام می شود که در ادامه مطالبی در مورد آنها مطالعه می کنید.

ماساژور

آکاایران: ماساژاین روزها محبوبیت بسیاری پیدا کرده ومقصود و اهداف کسانی که برای انجام این کارمراجعه می کنند، با هم فرق دارد؛ از بین بردن خستگی گرفته تا آرام دهنده دردها و از بین بردن گرفتگی های عضلانی و…
به همین علت، هم مراکزی که ماساژ انجام می دهند روز به روز بیشتر می شود و هم وسایل و تکنولوژی هایی زیادی برای این کار به بازار وارد شده اند؛ چه به صورت صندلی ماساژ و چه دستگاه های ماساژور دستی. اما ماساژ برای همه مناسب نیست و فقط برای افراد کاملا سالم مناسب است. حتی اگر این کار به وسیله افراد نابلد انجام شود، ممکن است مضر باشد.

تاریخچه این درمان به حدود ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد . در متن کتاب امپراطور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین) برای درمان فلج و تب و لرز به ورزش، ماساژ پوست و عضلات و نیز تمرینات بر روی دست و پا توصیه شده است. بقراط در حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد ضرورت استفاده از مالش را به عنوان یک درمان بخصوص در درمان آسیبهای ورزشی و جنگی ، به پزشکان گوشزد کرد. اسناد قدیمی دال بر استفاده ژاپنیها و نیز سایر تمدنها نظیر مصر، روم و عرب از ماساژ درمانی موجود است.

1. ماساژور و بیماری قلبی عروقی: دستگاه های ماساژ، مخصوصا ماساژورهای دستی و برقی، از تکنیک های ضربه ای استفاده می کنند بنابراین می توانند بیماری افرادی که دچار مشکلات زمینه ای هستند، تشدید کنند، مخصوصا در بیماران مبتلا به بیماری های قلبی-عروقی، افرادی که در قلبشان پیس میکر کار گذاشته شده، افراد دچار پوکی استخوان، بیماران دچار عفونت مزمن ریوی، افراد دچار مشکلات انسداد ریوی (مانند آمفیزم)، سرطان، افراد مبتلا به دیسک و درگیری رشته های عصبی مثل سیاتیک یا اعصاب گردنی، ممکن است استفاده از این دستگاه ها باعث تشدید بیماری شود.

2.ماساژ و ممنوعیت برای بچه ها: این دستگاه ها برای بچه ها مخصوصا بچه های زیر 10 سال هم مضرند زیرا باعث آسیب صفحه رشد استخوانی آنها می شوند و رشد استخوانی شان را مختل می کنند.

3. ماساژ سالمندان و پوکی استخوان: سالمندان، به خصوص خانم های سالمند نیز که بسیار مستعد پوکی استخوان هستند، اصلا نباید از این ماساژدهنده های برقی استفاده کنند چون باعث بروز عارضه می شود.

4. ماساژ و فشارخون بالا: این دستگاه ها می تواند باعث افزایش فشارخون افراد دچار فشارخون بالا یا فشارخون متغیر هم شود.

5. ماساژ و آمبولی ریه: به کار بردن دستگاه های ماساژور در نواحی گردن در سالمندان می تواند آمبولی ریوی و لخته ایجاد کند که همراه با خونریزی مغزی است.

6. ماساژ و خطر برای جنین: اگر خانم بارداری از ماساژدهنده برقی استفاده کند، ممکن است باعث آمبولی و کنده شدن لخته شود که هم برای خودش و هم جنین بسیار خطرناک است.

7.صندلی ماساژ و مشکل ستون فقرات: این صندلی ها اگرچه ممکن است برای همه افراد عارضه ایجاد نکند اما منفعت چشمگیری هم از لحاظ جسمی ندارد. البته برای افرادی که دچار پوکی استخوان ناحیه ستون فقرات هستند می تواند بسیارمضر باشد و به خصوص برای سالمندان استفاده از این صندلی ها را به هیچ وجه توصیه نمی کنیم.

8. تخت ماساژ و هزینه برای هیچ: تخت های ماساژ پیشرفته ای وجود دارد که زیرنظر پزشکان و کارشناسان کنترل می شود و امکان ماساژ را ایجاد می کند اما این تخت ها هم بهتر از ماساژ دستی نیستند.

9. ماساژ فقط دستی: اگر کسی به هر دلیل احساس می کند به ماساژ نیاز دارد یا تمایل دارد این کار را انجام دهد، باید با مشورت پزشک و در نظر گرفتن احتیاط های لازم به فکر یک ماساژدهنده با تجربه و کاردان باشد نه وسایل الکترونیکی.

موارد احتیاط در ماساژدرمانی چیست؟

- در صورتیکه مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، فلبیت، ترومبوز، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب کنید.

- روی زخمهای باز یا سوختگی یا موضع جراحت قبلی ماساژ انجام ندهید. در کوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را بمدت ۲۴ ساعت به تأخیر بیاندازید.

- در صورت ابتلا به یک بیماری مزمن، مانند آرتریت، سرطان یا بیماری قلبی ، قبل از انجام ماساژ با پزشک خود مشورت نمایید.

- در صورتیکه باردار هستید به ماساژ درمانگر خود اطلاع دهید ، زیرا ماساژ برخی نواحی، باعث زایمان زودرس می شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران