مسموم، مسمومیت، مسموم شدن، مسمومیت غذایی، مسمومیت دارویی، درمان مسمومیت، پیشگیری از مسمومیت
مسمومیت الکلی,مسمومیت غذایی,مسمومیت با وایتکس,مسمومیت با متانول,مسمومیت دارویی,مسمومیت شیر,مسمومیت,مسمومیت با قرص برنج,مسمومیت با مونوکسید کربن,مسمومیت حاملگی,م

تغذیه بعد از مسمومیت غذایی

مصرف مواد غذایی آلوده به عوامل بیماری زا مانند ( باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها ) می تواند به مسمومیت های غذایی منجر شود مسمومیت غذایی بر اساس میزان سم درگیر و سلامت فرد می تواند خفیف تا شدید باشد. سیکلوسپورین، اشریشیا کلی، لیستریا و سالمونلا برخی از عوامل بیماری زا هستند که اغلب با مسمومیت غذایی در ارتباط هستند.

 

علائم مسمومیت غذایی ( استفراغ، اسهال، تهوع، سردرد و درد شکمی ) معمولاً 1 - 3 روز بعد از خوردن غذای آلوده شروع می شود به همین ترتیب، مسمومیت غذایی به طور قابل توجهی می تواند روی سلامت شما تاثیر بگذارد و مشاوره تغذیه ای در مسمومیت با مواد غذایی بسیار مهم است. در اینجا چند دستورالعمل مهم در مورد خوردن و اجتناب از خوردن پس از مسمومیت غذایی ارائه می شود.

  
مواد غذایی که پس از مسمومیت باید بخورید
مایعات - یکی از بزرگترین نگرانی پس از مسمومیت غذایی از دست دادن مایعات سریع در اثر استفراغ و اسهال است لذا جایگزینی مایعات قطعاً مورد نیاز است سعی کنید از مصرف غذاها یا آشامیدنی های که می تواند وضعیت شما را بدتر کند اجتناب کنید مکیدن تراشه های یخ می تواند زمانی که شما در حال تجربه شرایط استفراغ شدید هستید مانع از دست دادن آب بدن شود هنگامی که استفراغ برطرف شد به تدریج مصرف نوشیدنی های روشن مانند نوشیدنی های ( الکترولیت، آب سیب و آب ) جایگزین کنید از خوردن نوشابه های که سبب تحریک دیواره معده و محصولات لبنی که سبب تشدید اسهال می شود اجتناب کنید.

 

مسمومیت غذایی, تغذیه سالم, درمان مسمومیت

 

مواد غذایی بارات - BRAT مخفف موز، سیب، برنج و نان تست است این غذاها دارای حداقل پتانسیل تحریک کننده معده و به غلبه بر اسهال کمک می کند. رژیم غذایی BRAT اساسا سبب آرام شدن معده و بیماری های اسهالی را کاهش می دهد. و مواد غذایی مانند چربی ها و قندها که می تواند سبب ناراحتی معده شود. نوشیدن مقدار زیادی از مایع با رژیم غذایی BRAT می تواند در rehydrating و به بهبود سریع کمک کند.


مکمل ها - مصرف طرفدار پروبیوتیک مانند ( لاکتوباسیلوس بولگاریکوس و لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس) که به حفظ فلور باکتریایی نرمال ( باکتری های خوب انسان دوستانه ) در روده کمک می کند. در مسافرت به جایی که در آن آب و مواد غذایی ممکن است آلوده باشد استفاده از پروبیوتیک ها قبل و بعد از سفر می تواند به حفظ سلامت روده کمک کند.


حتی زمانی که هیچ مطالعه علمی، خواص ضد میکروبی سرکه سیب را اثبات نکرده است هنوز هم در عمل به عنوان یک درمان سنتی خانگی استفاده می شود. اضافه کردن 2 قاشق چایخوری آن را با یک فنجان آب گرم مخلوط  کرده و آن را چند بار در روز بنوشید.


گیاهان داروئی - تعدادی گیاهان به طور سنتی برای مسمومیت غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال تحقیقات در این زمینه مورد نیاز است لیست زیر برخی گیاهان که در مورد مسمومیت های غذایی استفاده می شود.


شیر خار یعنی بوته خار اغلب برای اختلالات کبدی استفاده می شود و به طور گسترده ای در درمان مسمومیت با قارچ Amanita در اروپا استفاده می شود. مطالعات نشان می دهد که در 48 ساعت از مصرف قارچ Amanita، درمان موثر را می توان با دارویی میکروگرم بر میلیلیتر، که اتفاق می افتد به جزء اصلی فعال خار نهاد.


مطالعات در حیوانات نشان داده که ترکیبی از داروهای گیاهی چینی و ژاپنی (به طور عمده برای لیستریا استفاده می شود) و می تواند نتایج مطلوب موثر در مورد مسمومیت غذایی بدهد. این ترکیبات فعال شامل کلاه بره (lateriflora Scutellaria)، ریشه گل صد تومانی (Paeonia officinalis )، شیرین بیان (Glycyrrhiza glabra)، ریشه زنجبیل ( Zingiber officinale )، ریشه گون (membranaceus  Astragalus )، پوست درخت دارچین چینی (aromaticum Cinnamomum) و جینسنگ آسیایی ( Panax ginseng ) می باشد.

 

در مسمومیت غذایی از خوردن غذاهای زیر اجتناب کنید

 

مسمومیت غذایی, تغذیه سالم, درمان مسمومیت

 

محصولات لبنی - از خوردن محصولات لبنی به جز برخی از محصولات مانند ( ماست (که دارای سطح پایین لاکتوز است اجتناب کنید زیرا بیمار به دلیل اسهال نمی تواند لاکتوز را تحمل کند.


غذاهای چرب و تند - از مصرف مواد غذایی تند و غذاهای چرب و شیرینی اجتناب کنید.
غذاهای با فیبر بالا - از خوردن مواد غذایی دارای فیبر شامل ( سبزیجات و میوه ها، آجیل و دانه ها، مغزها،  حبوبات و مرکبات  ( اجتناب کنید


الکل و کافئین - در مسمومیت غذایی فعال از ( مشروبات الکلی، قهوه، کاکائوی داغ، چای و شکلات ( اجتناب کنید زیرا مصرف آنها از دست آب بدن را تشدید و منجر به تشدید اسهال می شود بهترین گزینه این است که با مایعات خود را هیدراته نگه داریم.


عصاره سیب و گلابی - سوربیتول ، گلوکز و فروکتوز موجود در آب سیب و گلابی در برخی از مردم ممکن است اسهال را بدتر کند.

 

مسمومیت غذایی, تغذیه سالم, درمان مسمومیت

 

چگونه مواد غذایی آلوده می شوند؟
مواد غذایی می تواند در هر مرحله ( تولید، پردازش و یا پخت و پز ) آلوده شود.
پخت و پز مواد غذایی (به ویژه مرغ، گوشت خوک، همبرگر، سوسیس و کباب ) به طور کامل انجام نشود.
ذخیره سازی غذا در کمتر از 5 درجه سرما به درستی انجام نشود.
مواد غذایی پخته شده در دمای گرم بیش از حد طولانی بماند.
کسی که بیمار است و یا دست های کثیف دارد به مواد غذایی دست بزند.
ازمواد غذایی تاریخ گذشته استفاده شود.
باکتری ها مانند E کولی در غذای آلوده گسترش یابد.

شایع‌ترین دلیل مسمومیت غذایی چیست؟

شایع‌ترین علت مسمومیت در کشورهای جهان سوم و در حال توسعه از جمله ایران به این دلیل است که بسیاری از آشپزها، خانم‌های خانه‌دار و... بعد از پخت مواد غذایی، آن‌ها را در دمای «منطقه خطرناک» قرار می‌دهند درحالی‌که نگهداری غذا در این دما باعث رشد و تکثیر میکروارگانیسم‌ها (میکروب‌های بیماری‌زا و عوامل فساد) خواهد شد که برخی از آن‌ها قادر به ترشح توکسین یا سم میکروبی هستند. حداکثر زمان مجاز برای نگهداری ماده غذایی در دمای خطرناک، 2 ساعت است. پس از 2 ساعت، هر 20 دقیقه، تکثیر میکروب‌ها به توان 2 می‌رسد و در نتیجه برخی از میکروب‌ها مانند استافیلوکوکوس اورئوس با افزایش تعداد و ترشح سم به دوز عفونی‌کننده و بیماری‌زا خواهند رسید که در نهایت باعث ایجاد مسمومیت غذایی می‌شوند.

جالب است بدانید که در این موارد هیچ تغییری در رنگ، بو و مزه غذا ایجاد نمی‌شود. این مسئله در مورد غذاهایی که دستکاری و دستمالی (هندلینگ) زیادی دارند مانند سالاد الویه، کباب کوبیده یا جوجه‌کباب، بیشتر صدق می‌کند و احتمال آلوده شدنشان بسیار بیشتر است. در ضمن، بیش‌ترین موارد مسمومیت غذایی گزارش‌شده در منازل، خوابگاه‌ها، رستوران‌ها، میهمانی‌ها، مجالس عروسی و دهه‌های عاشورا و ماه مبارک رمضان نیز به دلیل نگهداری مواد غذایی در این دما و به مدت زمان نامناسب و در حجم انبوه است.

فراموش نکنید حداکثر 2 ساعت مجاز هستید غذا را در منطقه دمایی خطرناک یعنی بین کاملا سرد و کاملا گرم نگهداری کنید و تنها یک بار می‌توانید غذا را گرم یا سرد کنید. این تصور که گرم کردن مجدد غذا باعث از بین‌ رفتن میکروب‌ها می‌شود، اشتباه است زیرا دما به هیچ‌وجه هنگام گرم کردن غذا به 100 درجه سانتی‌گراد نمی‌رسد. درحالی‌که سم باکتری استافیلوکوکوس اورئوس این دما را به مدت نیم ساعت تحمل می‌کند.

ضمن اینکه نگهداری غذا در یخچال در حجم زیاد مانع خنک شدن سریع و کافی قسمت مرکزی غذا می‌شود بنابراین برای حفظ بهداشت مواد غذایی و پیشگیری از مسمومیت آن را در حجم کم و در ظروف دربسته که عمق کمی دارند، بریزید و در یخچال بگذارید. بعد از پخت هر غذایی، بیش از 48 تا 72 ساعت نمی‌توانید آن را در یخچال نگه دارید، زیرا حتی اگر تغییری در طعم و ظاهر آن ایجاد نشده باشد، قابل مصرف نیست.

اگر مسموم شدید این خوراکی را فوراً بخورید

اگر ساندویچی نامرغوب خورده‌اید و مسموم شده‌اید با خوردن چند حبه سیر می‌توانید حالتان را بهتر کنید. یکی از قدیمی‌ترین گیاهان مورد مصرف غذایی و دارویی گیاه سیر است. قدیمی‌ترین اسناد به جای مانده در مورد سیر مربوط به کتیبه‌های سومریان است که از 2600 سال قبل از میلاد مسیح به جای مانده است.

همچنین سیر یکی از مهم‌ترین داروهای مصر باستان است که حداقل 22 خاصیت درمانی برای آن قائل بوده‌اند و در پاپیروس‌های به جای مانده از 1550 سال قبل از میلاد مسیح ثبت شده است. محققان می‌گویند سیر از هر آنتی‌بیوتیکی قوی‌تر است و می‌تواند مسمومیت‌ها را هم کاهش دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند سیر می‌تواند مسمومیت‌های ناشی از گوشت‌های خام یا فرآوری شده را درمان کرده و آمار مسمومیت‌ها را کاهش دهد. گفتنی است، سیر به دلیل دارا بودن خواص بسیار، کاربرد دارویی نیز دارد این گیاه خاصیت ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد قارچ دارد و قادر است به محض وارد شدن ماده‌ای مسموم و یا آلوده با آن مبارزه کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

گفتنی است، سولفور موجود در آن مانع از ایجاد مشکلات گوارشی می‌شود و باعث تقویت معده و روده خواهد شد از این رو افرادی که دچار این‌گونه مشکلات هستند می‌توانند از آن به عنوان مسکن برای بهبود سیستم گوارشی خود استفاده کنند و عفونت‌های گوارشی و مسمومیت‌های شدید را درمان کنند.

مصرف آب‌لیمو و مایعات؛ درمان خانگی مسمومیت

درمان خانگی مسمومیت تا زمانی مجاز است که بیمار احساس سردرد و سرگیجه نداشته باشد چرا که پس از آن بیماری خطرناک می‌شود. بیماران با مصرف مایعات، آب‌لیموی تازه و لبنیات تازه می‌توانند به دفع مواد مسموم کمک کنند. با توجه به افزایش مسمومیت‌های غذایی در فصل گرما، مردم باید به محض مشاهده تغییر رنگ و طعم مواد غذایی با دقت در مورد مصرف آن تصمیم بگیرند و فقط به تاریخ مصرف روی آن اطمینان کامل نداشته باشند.

از طرفی بعضی از مواد غذایی پس از پایان مهلت استفاده، فقط کیفیت آن کاهش پیدا می‌کند اما برخی از مواد غذایی ممکن است آلودگی‌های میکروبی و حتی سموم خطرناک و کشنده تولید کنند.

توجه داشته باشید که مصرف داروهای خودسرانه در منزل بسیار خطرناک است و در صورتی که بیمار احساس سردرد و سرگیجه داشت، حتماً به مراکز درمانی مراجعه کند تا با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌هایی که پزشک معالج تجویز می‌کند، بهبودی حاصل شود. در نظر داشته باشید که سیستم دفاعی بدن تلاش می‌کند تا از راه اسهال و استفراغ و در واکنش اولیه مسمومیت را دفع کند، در این صورت بیماران باید با مصرف مایعات، آب‌لیموی تازه و لبنیات تازه به دفع مواد مسموم کمک کنند.

مرزه؛ گیاهی برای درمان مسمومیت‌های غذایی

پزشکان به افرادی که دچار مسمومیت‌های غذایی خفیف شده‌اند توصیه می‌کنند تا در کنار وعده‌های غذایی از مرزه استفاده کنند. گیاه مرزه به صورت طبیعی دارای خاصیت گرمابخشی به بدن است. می‌توان از گیاه مرزه در درمان اسهال استفاده نمود.

بررسی‌ها نشان می‌دهند سبزی مرزه خاصیت ضد نفخ و ضدعفونی‌کنندگی دستگاه گوارش را نیز دارا می‌باشد. البته پزشکان به افرادی که دچار مسمومیت غذایی هستند توصیه می‌کنند تا حتماً به پزشک مراجعه کنند و با صلاحدید او از سبزی مرزه برای بهبودی استفاده کنند.

علائم مسمومیت را با عفونت دستگاه گوارش اشتباه نگیرید

علائم مسمومیت را با عفونت دستگاه گوارش اشتباه نگیرید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مسمومیت,مسمومیت با سرب,مسمومیت با شیر,مسمومیت الکلی,مسمومیت با متادون,مسمومیت بارداری,مسمومیت با وایتکس,مسمومیت غذایی,مسمومیت غذایی درمان,مسمومیت با الکل,عفونت دستگاه گوارش در کودکان,داروی عفونت دستگا
آبلیمو، مسمومیت را درمان نمی کند!

آبلیمو، مسمومیت را درمان نمی کند!

زمان مطالعه : 1 دقیقه
آبلیمو و لاغری,آبلیمو برای مو,آبلیمو برای پوست,آبلیمو و عسل,آبلیمو برای جوش,آبلیمو و فشار خون,آبلیمو,آبلیمو ناجی,آبلیمو و سیر,آبلیمو برای ناخن,مسمومیت با الکل,مسمومیت بارداری,مسمومیت غذایی,مسمومیت الک
این مسمومیت هیچ پادزهری ندارد

این مسمومیت هیچ پادزهری ندارد

زمان مطالعه : 1 دقیقه
عوارض قرص روانگردان,قرص های روانگردان چیست,علائم مصرف قرص روانگردان,قرص های روانگردان,انواع قرص روانگردان,قرص های روانگردان,ترکیبات قرص روانگردان,قرص روانگردان,قرص روانگردان ترامادول,قرص روان گردان چی
مسمومیت با مونواکسید کربن

مسمومیت با مونواکسید کربن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مسمومیت با گاز مونوکسید کربن,علائم مسمومیت با مونوکسید کربن,علائم مسمومیت با گاز مونواکسید کربن,مسمومیت با مونواکسید کربن,مسمومیت با گاز مونواکسید کربن,درمان مسمومیت با مونوکسید کربن,مسمومیت با مونوکس
مسمومیت غذایی در مسافرت

مسمومیت غذایی در مسافرت

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مسمومیت غذایی به انگلیسی,مسمومیت غذایی,مسمومیت غذایی درمان,مسمومیت غذایی در مرند,مسمومیت غذایی,مسمومیت غذایی علائم,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
علایم مسمومیت با مونواکسیدکربن را بدانید

علایم مسمومیت با مونواکسیدکربن را بدانید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
درمان مسمومیت با مونوکسید کربن,درمان مسمومیت با گاز مونواکسید کربن,علائم مسمومیت با گاز مونواکسید کربن,علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن,علائم مسمومیت با مونوکسید کربن,درمان مسمومیت با گاز مونوکسید ک
مراقب مسمومیت ها باشید

مراقب مسمومیت ها باشید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
غذاهای مانده را قبل از مصرف کاملا گرم نمایید.,مقالات پزشکی و بهداشتی
مسمومیت غذایی در بارداری

مسمومیت غذایی در بارداری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پیشگیری از مسمومیت غذایی در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد. اگر مسمومیت غذایی در اوایل حاملگی که شخص دچار حالت‌های تهوع...
مسمومیت با قارچ های سمی

مسمومیت با قارچ های سمی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
باید توجه داشته باشید که قارچ های سمی بسیار شبیه قارچ های خوراکی هستند و اشتباه در تشخیص آنها از هم, به قیمت مسموم شدن و یا حتی مرگ...
چگونه از مسمومیت با مواد شیمیایی جلوگیری کنیم؟

چگونه از مسمومیت با مواد شیمیایی جلوگیری کنیم؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
یکی از علل مراجعه‌ افراد به اورژانس, تماس با موادشیمیایی است. تماس با بسیاری از این موارد غیرعمدی بوده و ناشی از تماس در محل کار یا خانه...
موقع مسمومیت فورا نزد پزشک بروید

موقع مسمومیت فورا نزد پزشک بروید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اگر شما سمی را خوردید و یا تنفس کردید و علامت های مسمومیت را در خود دیدید, فورا به اورژانس مراجعه کنید...
اثرات مادام‌العمر مسمومیت‌های غذایی

اثرات مادام‌العمر مسمومیت‌های غذایی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
عوارض ناشی از مصرف غذای آلوده به چند روز تب, دل‌به‌هم‌خوردگی و دل درد خلاصه نمی‌شود و می‌تواند اثرات...
مسمومیت غذایی با سالمونلا

مسمومیت غذایی با سالمونلا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سالمونلا باکتری خطرناکی است. باکتری سالمونلا, برخی مواقع در مواد غذایی یافت می شود. باکتری سالمونلا در روده حیوان و انسان...
علائم مسمومیت غذایی را می شناسید؟

علائم مسمومیت غذایی را می شناسید؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مسمومیت غذایی هر ساله میلیون‌ها نفر را گرفتار می‌کند و از موارد خفیف تا کشنده دیده می‌شود. مسمومیت‌های غذایی در اثر آلودگی غذا با...
مسمومیت با آفتاب و آفتاب‌سوختگی

مسمومیت با آفتاب و آفتاب‌سوختگی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
از نظر پزشکی, تفاوتی بین آفتاب‌سوختگی و مسمومیت با آفتاب نیست و هر دوی آنها تحت عنوان فتودرماتیت شناخته می‌شوند...
صفحه 1 از 9
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :