به نقل از آکاایران: نارسایی کبد به معنی کاهش شدید عملکرد کبد است. کبد نقش مهمی در تولید هورمونها، پروتئین های خون، آنزیمهای گوارشی و صفرا و متابولیسم سموم و مواد زائد دارد، لذا کاهش عملکرد کبد عوارض فراوانی در سیستم های مختلف بدن دارد.

نارسایی کبدی

آکاایران: کبد بزرگترین غده بدن است و بعد از پوست بزرگترین عضو بدن است که در زیر پرده دیافراگم قرار گرفته است .کبد در بسیاری از اعمال متابولیکی بدن از جمله پروتئین سازی و سم زدایی شرکت دارد. کبد یا liver در پشت دندها در قسمت فوقانی راست شکم قرار دارد . حدوداً 1500 گرم وزن دارد و به چهار لوب تقسیم می شود . لایه نازکی از بافت پیوندی هر لوب را در بر گرفته که به داخل هر لوب نیز نفوذ کرده و توده کبدی را به واحد های کوچکی به نام لوبول تقسیم می کند . 

معمولا نارسایی کبد طی چند سال به آرامی پیشرفت می کند، اما نارسایی حاد کبدی طی چند روز بروز می کند. نارسایی حاد کبدی باعث بروز عوارض زیادی در بدن می شود، مثل خونریزی بیش از حد و افزایش فشار در مغز. نارسایی حاد کبدی نیاز فوری به مراقبت و درمان پزشکی دارد. برخی علل نارسایی حاد کبدی با درمان برطرف می شوند، اما برخی مواقع، پیوند کبد تنها راه درمان نارسایی حاد کبدی است.

نارسایی کبدی می تواند به دو صورت حاد و مزمن ایجاد شود. در حالت حاد، هپاتیت های ویروسی و دارویی، بعضی از سموم شیمیایی، مصرف زیاد مشروب و اختلال عروقی کبد از مهمترین عواملی هستند که موجب ایجاد نارسایی حاد کبد در افراد می شوند. علایم نارسایی حاد کبدی ممکن است در ابتدا به صورت علایم هپاتیت ظاهر شوند و در ظاهر، شکل کلی یک هپاتیت را داشته باشد. ممکن است فرد دچار زردی چشم و یرقان شود که همزمان با بررسی علت، مشخص می شود که آنزیم های بدن افزایش یافته اند. این علایم تنها در مرحله اولیه ظاهر می شوند و در مرحله بعدی مشخص می شود که فرد دچار نارسایی کبدی است.

علائم نارسایی کبدی

- زرد شدن پوست بدن و چشم ها (زردی یا یرقان)

- درد قسمت راست و بالای شکم (محل کبد)

- تهوع

- استفراغ

- احساس بدحالی

- به سختی تمرکز کردن

- حالت پریشانی و گم گشتگی و سرآسیمگی

- خواب آلودگی و بی حالی

در شرایط نارسایی کبدی مزمن، کبد ابتدا دچار تغییراتی کم شده و این تغییرات پس از گذشت زمان پیشرفت می کنند. همچنین هپاتیت های مزمنی هستند که تبدیل به سیروز کبدی می شوند. کبد در سیروز کبدی، ابتدا می تواند نیازهای بدن را تا حدودی برطرف کند و بعد از آن، وارد مرحله ای می شود که توانایی رفع نیازهای خیلی عادی را نیز ندارد، پس فرد دچار زردی چشم و صورت، اختلال انعقادی، ورم و جمع شدن آب در شکم می شود. بیمار همچنین دچار اختلال در سطح هوشیاری می شود و ممکن است حتی به کما برود. در حالت نارسایی کبدی حاد نیز فرد دچار اختلال انعقادی و کما می شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران