به نقل از آکاایران: در نارسایی مزمن کلیه تا زمانی که بخش عمده ای از قدرت تصفیه کلیه ها از دست نرفته، ممکن است فرد علامتی نداشته باشد. زمانی بیمار دچار علایم آن می شود که دیگر کار از کار گذشته است و عملکرد کلیه ها به مقدار زیادی مختل شده است.

نارسایی کلیه

آکاایران: یکی از مهم ترین بیماری های کلیوی، نارسایی کلیه است. این بیماری اغلب بی سروصدا بروز کرده و به آرامی پیشرفت می کند و زمانی بیمار دچار علائم آن می شود که دیگر کار از کار گذشته و عملکرد کلیه ها تا حد زیادی مختل شده است. 

نارسایی کلیه ها در پزشکی به شرایطی که در آن کلیه نتواند به طور بایسته عمل کند گفته می شود و به معنی کاهش شدید عملکرد کلیه است. کلیه نقش مهمی در دفع مواد زائد و تعادل آب والکترولیتها در بدن دارد. نارسایی حاد کلیوی (ARF) در اثر تخریب کلیه ها پدید می آید و با فقدان سریع عملکرد کلیوی مشخص می شود. این بیماری منجر به ناهنجاری های الکترولیتی و بر پایه اسید و احتباس فراورده های زاید نیتروژنی از قبیل اوره و کراتینین می گردد.

کلیه ها دو عضوی هستند که در طرفین ستون مهره ها و در زیر قفسه سینه قرار گرفته اند. کار اصلی کلیه ها حفظ تعادل شیمیایی بدن است. آنها مواد زاید و مایع اضافی را از خون تصفیه کرده و به صورت ادرار دفع می کنند. کلیه ها همچنین در کنترل فشارخون و تولید گلبول های قرمز خون نقش دارند. بیماری های کلیوی شامل طیف وسیعی از بیماری ها از جمله عفونت های دستگاه ادراری، سنگ های کلیه و نارسایی کلیوی است.

یکی از مهم ترین علت های شیوع ابتلای کودکان به نارسایی کلیه، عفونت ادراری و برگشت ادرار به کلیه ها(ریفلاکس ادراری) است. این بیماری بین دختران شایع تر از پسران است. در این حالت، ادرار از مثانه به کلیه بازمی گردد. اگر این عامل در کودک شناسایی نشود، کودک به نارسایی کلیه مبتلا خواهد شد. بنابراین اگر بچه ای بیش از یک بار به عفونت ادراری مبتلا شود، باید حتما تحت بررسی قرار گیرد. یکی دیگر از علت های شیوع بیماری، تنگی ابتدا یا انتهای حالب است. این بیماری مادرزادی ممکن است با عوارضی همچون دل درد، دل پیچه، گریه و بی قراری، بی اشتهایی و کاهش وزن همراه باشد.

امروزه چاقی در بین جوامع بشری شیوع زیادی یافته و در نتیجه موجب شده 10 درصد جمعیت جهان به نوعی دچار مشکلات کلیوی شوند . دیابت، فشار خون و بیماری های گلومری (Glomerular) از علل بروز این بیماری هستند. به نظر می آید هرچه جامعه ای رو به سوی چاقی و مسن شدن می رود، نارسایی کلیه در آن بیشتر مشهود است.

درمان

مهم ترین اقدام در درمان نارسایی کلیه، برطرف کردن عاملی است که موجب بیماری شده است تا باقیمانده بافت سالم کلیه حفظ شود و کلیه ها بتوانند کار خود را به خوبی انجام دهند، مثلا دیابت و فشارخون درمان شود.

در مراحل اولیه نارسایی کلیه ممکن است روش های مصنوعی تصفیه خون مانند دیالیز لازم نباشد، اما بیماران باید همواره رژیم مایعات و رژیم غذایی خود را تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه رعایت کنند. مصرف نمک، پتاسیم و فسفر کنترل شده و محدود می شود.قابل ذکر است عدم مصرف گوشت و پروتئین روند بیماری را کاهش نمی دهد، بلکه باید از این مواد به اندازه مناسب مصرف کرد و عدم استفاده از گوشت و پروتئین ها نه تنها عمر بیمار را بیشتر نمی کند، بلکه خطر مرگ و میر آنها را به دلیل سوء تغذیه افزایش می دهد.

در مراحل پیشرفته و نارسایی حاد کلیه که کلیه ها نمی توانند عمل تصفیه خون را به خوبی انجام دهند، روش های مصنوعی تصفیه خون مانند دیالیز و پیوند کلیه در بیمار کمک کننده است.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران