به نقل از آکاایران: یرقان یا زردی به معنی تغییر رنگ و زرد شدن پوست، صلبیه و غشاهای مخاطی ناشی از بالا رفتن بیلی روبین خون است. بالا رفتن غلظت پلاسمایی بیلی روبین اغلب ناشی از بیماری های پیش کبدی، کبدی (مانند هپاتیت) و پس کبدی (مانند سنگ کیسهٔ صفرا) است.

یرقان چیست

آکاایران: زردی نوزادی ناشی از بالا رفتن بیلی روبین مستقیم یا غیرمستقیم است، که نوع غیرمستقیم می تواند به کرن ایکتروس بینجامد و لذا خطرناک است. این حالت بر اثر شروع نشدن فعالیت آنزیم های های مؤثر برروی بیلی روبین، در هنگام تولد روی می دهد. پس از تولد و با گذشت چند روز، این آنزیم ها معمولاً فعال می شوند و حالت یرقان برطرف می گردد. این ماده رنگی زمانی تشکیل میشود که گلبولهای پیر قرمز خون بطور طبیعی شکسته و تجزیه میشوند اما وقتی برخی از بیماریها ایجاد شوند این ماده رنگی در خون جمع میشود و رنگ پوست را زرد می کند. از علتهای احتمالی یرقان می توان به هپاتیت (التهاب کبد)، انسداد یا ناهنجاریهای مجاری صفراوی و انواع مشخصی از کم خونی ها اشاره کرد

درواقع یرقان یا زردی بیماری نیست بلکه نوعی اختلال کبدی است که با بروز علائمی مانند : تغییر رنگ و زرد شدن پوست ، سفیدی چشم و همچنین تغییر رنگ ادرار به زرد پررنگ گاهی هم قهوه ای که بتدریج و با افزایش عدد «بیلی‏روبین» مناطق دیگر پوست مانند شکم و اندام‏ها زرد می‏شود. که ناشی از بالا بودن مقدار غلظت بیلیروبین خون است می باشد.در حقیقت این علائم زنگ خطری است برای فردی که دچار این مسئله شده است زیرا زمینه ساز سایر بیماری ها مانند بیماری های کبدی می شود.

بیشتر از نیمی از نوزادان طبیعی و سالم در چند روز اول زندگی در پوست صورت خود ته رنگ زرد   پیدا می کنند. اگر کودک شما چنین است، احتمالاً چیز نگران کننده ای نیست ولی مخصوصاً اگر شکم و یا پاهای کودک زرد به نظر می رسد باید آنرا به پزشک خود نشان دهید. 
زردی در یک کودک سالم زمانی اتفاق می افتد که سطح بیلی روبین در خون بالا می رود. بیلی روبین ماده شیمیایی است که در اثر تخریب طبیعی سلولهای قرمز پیر تولید می شود.  نوزادان سطح  بیلی روبین بالاتری دارند چون تعداد گلبولهای قرمز حامل اکسیژن در آنها زیادتر است و کبد جوان آنها نمی تواند بیلی روبین اضافی را متابولیزه کند. هر چه سطح بیلی روبین بالاتر از نرمال می رود، زردی از سر به پائین به سمت گردن و سپس به قفسه سینه پیش می رود تا اینکه در موارد شدید نهایتاً به پنجه پا می رسد. این نوع زردی که اصطلاحاً فیزیولوژیک نامیده می شود (برخلاف انواع نادر و شدیدتری که بدلیل بیماری کبدی یا ناسازگاری خونی با مادر ایجاد می شود) معمولاً خطری برای سلامت شیرخواران سالم و رسیده (نه ماهه متولد شده) محسوب نمی شود.

علائم یرقان

عوامل مختلفی می توانند رنگ زرد به پوست بدهند؛ مثلاً خوردن بیش از حد هویج. اما فقط یرقان واقعی رنگ پوست و سفیدی چشم را زرد می کند و حتی ادرار را به رنگ چای در می آورد.

این تغییر رنگ در واقع زنگ خطری برای عفونت کبدی یا انسداد مجرای صفرا است. در حالت عادی، کیسهٔ صفرا به طور مداوم صفرای تیره رنگ برای هضم مواد چربی می فرستد.

گاهی یک سنگ صفراوی (که از صدها قطعه کلسترول تشکیل شده است) مجرای صفرا را می گیرد و باعث رانده شدن صفرا به داخل جریان خون می گردد. رنگ تیرهٔ صفرا خود را در پوست و چشم نشان می دهند. یعنی رنگی که باید روده را طی کند وارد گردش خون می شود و پوست و چشم و ادرار را رنگی می کند. درد شکم نیز ممکن است با آن همراه باشد.

یرقان به خودی خود برای سلامت بدن خطر به حساب نمی آید، بلکه نشانهٔ وجود گرقتاری دیگری است که باید درمان شود. آزمایش کنید. اگر پزشک تشخیص التهاب کبد بدهد، در دوران بیماری باید رژیم غذائی کم چربی و پرکربوهیدارت بگیرید. اگر وجود عفونت رد شود، آزمایش هایی برای یافتن علت قطع جریان طبیعی صفرا انجام می شود. اگر سنگ یا توموری وجود داشته باشد، باید با عمل جراحی برداشته شود.گرمک دارای موادی چون پروتیین، چربی، کلسیم، آهن و ویتامین هایی چون آ، ب، ث و از میوه های پرآب تابستان است.گرمک حاوی بیش از ۱۰ نوع هورمون گیاهی و آنزیم بوده ومصرف آن موجب طراوت پوست می شود. برای کسانی که دچار کم خونی یا سل ریوی یا مبتلا به یبوست، بواسیر، نقرس و رماتیسم هستند، مفید است. این میوه دارای خواص دیگری نظیر خرد کننده سنگ کلیه ومثانه بوده و برای کسانی که پوست و موی خشک دارند مفید و سودمند است. گرمک از چین وچروک پوست و پیری زودرس جلوگیری و کک مک و لکه های سیاه صورت را برطرف می کند. هپاتیت (یا التهاب کبد) هم می تواند ایجاد یرقان کند.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران