به نقل از آکاایران: هنگامی که فعالیت غده تیروئید زیاد شود، باعث افزایش تولید هورمون تیروئید می شود که از طریق آزمایش خون، این افزایش هورمون مشخص می گردد. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد پرکاری تیروئید مطالعه کنید.

پرکاری تیروئید

آکاایران: تیروتوکسیکوزیس یا تیروئید سمی، یک بیماری خطرناک است که ناشی از افزایش هورمون تیروئید می باشد. این بیماری سمی می تواند در اثر افزایش مصرف هورمون تیروئید و یا افزایش تولید هورمون تیروئید توسط غده تیروئید بوجود آید.

تپش قلب ، عصبانیت ، تحریک پذیری ، عرق کردن زیاد ، احساس گرمای بیش از حد ، لرزش دستان و چشمهای بیرون زده و خیره از علائم بیماری پرکاری غده تیروئید است. هورمون های تیروئید، تولید انرژی و حرارت در بدن را افزایش می دهند و به همین دلیل فرد دچار بیماری پرکاری تیروئید، اشتهای زیادی دارد ولی روز به روز لاغر می شود و به دلیل هدر رفتن انرژی احساس خستگی دائمی دارد.
در افراد پیر علائم ممکن است به کلی متفاوت باشد و بیماری با اختلال رفتاری مثل بی تفاوتی و ضعیف شدن عضلات یا کاهش وزن تظاهر کند.

این بیماری که در زنان چند برابر مردان شیوع دارد، اگر بموقع تشخیص داده شود درمان های خوب و موثری دارد. برای تشخیص این بیماری با آزمایش خون، سطح هورمون های تیروئید سنجیده می شود و در صورت بالا بودن این هورمون ها در خون بیماری تشخیص داده شده و درمان شروع می شود.

بیماری علائم مختلفی دارد البته امکان دارد بیمار در آزمایش های کلینیکال همه علائم را نشان ندهد

1. افزایش تعداد ضربان قلب به دنبال انجام کارهای معمول

2. افزایش خفیف فشار خون

3. تحریک پذیر بودن و بی قراری و تحریک پذیری شدید

4. افزایش تعریق و حساس شدن به گرما

5. ضعف عضلات به خصوص در ناحیه شانه، لگن و ران ها

6. لرزش و تنش های غیرارادی ترمور(خصوصاً در دستان و انگشتان)

7. کاهش وزن علی رغم اشتهای خوب

8. ریزش مو

9. جدا شدن ناخن از بستر

10. تورم نوک انگشتان (چماقی شدن)

11. کشیده شدن پلک بالا به سمت پایین

12. تغییر در ضخامت پوست

13. افزایش حرکات دستگاه گوارش

14. گواتر یا بزرگی تیروئید

15. کاهش تعداد دفعات قاعدگی یا کاهش حجم خونریزی

16. بزرگ شدن پستان در آقایان

17. ضخیم شدن پوست در جلوی استخوان ساق پا

18. برجسته شدن چشم ها

بیشتر این علائم با درمان پر کاری تیروئید طبیعی می شوند و سایر نشانه ها به درمان جداگانه نیاز دارند.

هدف از درمان طبیعی کردن سطح هورمون های تیروئید می باشد. در بیمارانی که علت پر کاری تیروئید مصرف زیاد هورمون می باشد باید دوز دارو تنظیم شود. در کسانی که علت بیماری التهاب تیروئید می باشد چون بیماری خود محدود شونده است نیاز به درمان اضافه ندارد. در مواردی که علت پرکاری تیروئید بیماری گریوز یا گواتر مولتی ندولر یا گواتر گره ای منفرد سمی باشد.

▪ درمان دارویی: داروهایی مثل متی مازول و پروپیل تیوراسیل که به شکل قرص هستند، باعث کاهش تولید هورمون های تیروئید می شوند. با مصرف این داروها بیماری بخوبی مهار می شود. بیمار باید به مدت ۱۸ ماه از دارو استفاده کند و سپس در صورت صلاحدید پزشک می تواند مصرف دارو را قطع کند. حدود نیمی از بیماران بعد از قطع دارو بهبود دائمی پیدا می کنند و نیمی دیگر دچار عود بیماری می شوند که نیاز به درمان دارند.

▪ ید رادیواکتیو: ید رادیواکتیو یکی از بهترین درمان های این بیماری است. بعد از تزریق این ماده به بدن بیمار غده تیروئید تقریبا تمام آن را جذب می کند و در عرض چند روز تخریب می شود. این روش میزان موفقیت بالایی دارد، ولی در برخی موارد باعث کم کاری تیروئید می شود.
▪ جراحی: راه سوم درمان پرکاری تیروئید، جراحی است. در این روش بخش زیادی از غده تیروئید را به روش جراحی از بدن بیمار خارج می کنند و بخش کمی را باقی می گذارند. این روش اگر توسط جراح ماهری صوررت گیرد دارای عوارض کمی است. از طرفی احتمال کم کاری تیروئید در این روش کمتر است.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران