همه چیز در باره هپاتیت بیماری کبد و کبد چرب
هپاتیت,هپاتیت چیست,درمان هپاتیت,علائم هپاتیت,هپاتیت سی,هپاتیت بی,هپاتیت کبد,سرطان کبد,نشانه های هپاتیت,انتقال هپاتیت,مقالات پزشکی و بهداشتی,توصیه های پزشکی,همه

آکاایران : یکی از بیماریهای شایع در سطح جهان که متاسفانه هر روز شاهد گسترش هر چه بیشتر آن می باشیم بیماری هپاتیت است که در چند نوع مختلف در کبد به وجود می آید، این بیماری در ایران نیز به صورت گسترده دیده می شود ، به علت گسترش این بیماری در ایران و جهان ، برای آشنایی بیشتر شما بازدیدکنندگان محترم مقاله ای را گرده آوری کرده ایم به نام همه چیز درباره هپاتیت ، بیماری کبد و کبد چرب که به صورت مفصل درباره این بیماری شایع صحبت میکنیم با ما در قسمت سلامت آکاایران همراه باشید.

هپاتیت,هپاتیت چیست,درمان هپاتیت

هپاتیت

هپاتیت

هپاتیت به معنی التهاب در پارانشیم کبد است و به دلایل مختلفی می تواند ایجاد شود که بعضی از آنها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند. از عواملی که ایجاد هپاتیت می کنند می توان به افراط در مصرف الکل، اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری و هم چنین ویروس اشاره نمود. هپاتیت ویروسی منجر به عفونت کبدی می گردد.

عامل بیماری هپاتیت ویرال (ویروسی) یک ویروس است و در ابتدا می تواند مثل یک سرماخوردگی بروز نماید؛ ولی بیماری مزمن هپاتیت "C" بر عکس سرماخوردگی معمولی به دلیل از کار افتادن کبد و مشکل بودن درمان می تواند حیات بیمار را تهدید کند. بیشتر مبتلایان به هپاتیت از نوع C و B علائمی ندارد. برخی از این بیماران علائم سرشتی عفونت ویروسی را نشان می دهند از قبیل خستگی، دل درد، درد عضلانی و تهوع و بی اشتهایی، ولی در موارد پیشرفته علائم نارسایی کبدیبروز می کند که شامل تورم شکم، اندامها، یرقان و خونریزی های گوارشی و ... است.

هپاتیت ها چه فرقی با هم دارند؟
به نقل از آکاایران : در بسیاری از موارد، ممکن است ابتلا به هپاتیت با ایجاد یرقان همراه نباشد. به این ترتیب شخص ممکن است هیچ گاه نفهمد که به هپاتیت مبتلا شده است؛ اما اگر این هپاتیت به صورت مزمن در بیاید، آن وقت سال ها بعد، بیمار با همین عارضه از پا در خواهد آمد.

در واقع، آنچه هپاتیت را به یک بیماری خطرناک تبدیل می کند، دو عارضه ای است که ممکن است برای هر بیماری پیش بیاید:
1- هپاتیت برق آسا: یک درصد از بیماران مبتلا به هپاتیت حاد ویروسی به طور ناگهانی و در عرض چند روز، در واقع کبد خود را از دست می دهند. این آسیب، غیر قابل برگشت است و در این حالت، بیمار نیاز به پیوند کبد خواهد داشت.

2- هپاتیت مزمن: غیر از هپاتیتA که تقریباً در هیچ موردی به صورت مزمن درنمی آید، سایر انواع هپاتیت ها می توانند مزمن شوند. سرانجام هپاتیت مزمن، نارسایی کبد است و مثل هپاتیت حاد، تقریباً هیچ درمان قطعی برای هپاتیت مزمن هم وجود ندارد. گذشته از این، بعضی مبتلایان به هپاتیت، اگر چه ظاهراً بهبود می یابند اما به صورت «ناقل مزمن» در می آیند. این افراد، خودشان مشکلی ندارند اما آلوده کننده ی جامعه و اطرافیان به حساب می آیند.

هپاتیت,هپاتیت چیست,درمان هپاتیت

هپاتیت

هپاتیت A

هپاتیت A از طریق خوردن مواد آلوده مثل: آب و غذای آلوده به فاضلاب انتقال می یابد.
هپاتیت حاد ویروسی:

این بیماری یک التهاب شایع کبد ی است که به وسیله ی ویروس های هپاتیتE A,B ,C ,D, ایجاد می گردد.

هپاتیت A از طریق خوردن مواد آلوده مثل: آب و غذای آلوده به فاضلاب انتقال می یابد. بی اشتهایی شایع ترین علامت آن است. سایر علایم آن شامل تهوع، استفراغ، درد در ناحیه بالایی شکم، و ادرار تیره و زرد می باشند. بهبودی معمولاً کامل بوده و عوارض طولانی مدت به ندرت دیده می شود.

علایم

علایم بیماری معمولاً تا ۲ ماه به طول می انجامد، اگرچه در بعضی موارد بیمار ممکن است تا ۶ ماه این علایم را داشته باشد:

 • خستگی (پزشکی)
 • تب
 • تهوع
 • بی اشتهایی
 • یرقان و زردی پوست یا چشم ها در اثر بیلی روبین
 • صفرا از جریان خون جدا شده و به ادرار می پیوندد و رنگ آن را تیره می کند
 • اسهال

هپاتیت B
هپاتیت B ، یک بیماری جدی آسیب رسان به کبد است. کبد ، در قسمت فوقانی راست شکم قرار گرفته است. یک ویروس ، سبب این بیماری میشود . ویروس از یک فرد به فرد دیگر ، در اثر تماس ترشحات بدن منتقل می شود ، که می تواند از راههای مختلفی مانند تماس جنسی یا استفاده از سرنگ مشترک باشد. 

چگونه فرد ، به بیماری هپاتیت,هپاتیت چیست,درمان هپاتیت

هپاتیت


شایعترین نوع هپاتیت در ایران را هپاتیت B و به میزان بسیار کمتر هپاتیت C می باشد. 

اگر شما باردار بوده و مبتلا به بیماری هپاتیت B هستید ، 
می توانید ، بیماری را به جنین خود منتقل نمایید .

 درمان هپاتیت

امروزه داروهای ضد ویروسی متعددی برای درمان هپاتیت مورد استفاده قرار می گیرد. داروی اینترفرون- آلفا دارای اثرات ضد ویروسی بوده و سبب تحریک سیستم دفاعی بدن می شود. تجویز این دارو طبق نظر پزشک صورت می گیرد.

PCR شمارشی (VIRAL LOAD) در تعیین شدت بیماری و میزان پاسخ به درمان داروهای ضد ویروسی کمک فراوانی می کند.

یکی دیگر از داروهایی که در درمان هپاتیت مزمن استفاده می شود، قرص لامیوودین است. این دارو با مهار آنزیم مسئول تکثیر ویروس هپاتیت B ،سبب مهار تکثیر آن و کنترل بیماری هپاتیت مزمن B می شود.

آیا هپاتیت B قابل پیش گیری است؟!

تزریق واکسن ضد ویروس هپایتت B به صورت سه دوز با فواصل صفر، یک ماه و 6 ماه می تواند بیش از درصد، مانع از ابتلا به این بیماری شود. شما هم می توانید با تلقیح واکسن، از ابتلای خود در برابر این عفونت محافظت کنید.

هپاتیت C

هپاتیت سی نوعی عفونت است که عمدتاً کبد را تحت تأثیر قرار می دهد. ویروس هپاتیت سی (HCV)علت این بیماری است.هپاتیت سی اغلب هیچ علائمی ندارد، اما عفونت مزمن موجب زخم شدن کبد می شود، و پس از چند سال به سیروز کبد می انجامد. در بعضی موارد، افراد مبتلا به سیروز کبد همچنین دارای نارسایی کبد، سرطان کبد، و یا عروق بسیار متورم مری و معده می باشند که این مورد آخر می تواند منجر به خونریزی تا حد مرگ شود. .

هپاتیت,هپاتیت چیست,درمان هپاتیت

هپاتیت بیماری کبد

علایم هپاتیت C

بیماری هپاتیت C عموما علامتی از خود نشان نمی دهد. زمانیکه بیماری علامتی داشته باشد، این علایم می تواند شامل:

 • خستگی
 • تب
 • تهوع و اشتهای کم
 • درد مفاصل و ماهیچه ها
 • زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها
 • مدفوع زرد یا کم رنگ

درمان هپاتیت C

داروهای معمولی که برای درمان هپاتیت C استفاده می شوند، پگینترفرون (peginterferon) و داروهای ضدویروسی می باشند. هدف این داروها:

 • کمک به بدن برای از بین بردن ویروس
 • کاهش خطر سیروز کبدی و سرطان کبد
 •  

چه کسانی برای بررسی هپاتیت باید آزمایش دهند؟

- تزریق کنندگان مواد مخدر

- افرادی که روابط جنسی متعدد دارند

- آسیایی ها

بسیاری از افراد، این ویروس را از زمان تولد به همراه دارند.

اگر جواب آزمایش مثبت بود، چه باید کرد؟

اگر هپاتیت A داشتید، دست های خود را مرتب بشویید.

برای هپاتیت B و C، برای خودتان ناخن گیر، ریش تراش و یا مسواک جداگانه داشته باشید و به دیگران هم ندهید.

همه افراد خانواده باید واکسن هپاتیت B را بزنند.

برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

مواد غذایی مفید برای کبد

مصرف بعضی از مواد غذایی طبیعی، فعالیت کبد را در حد مطلوب حفظ می کند. داشتن یک کبد سالم باعث می شود انرژی بیشتر و حال بهتری داشته باشیم. ولی کبدی که بیمار است و به درستی کار نمی کند، باعث احساس خستگی، سردرد، اشکال در تنفس، حساسیت و عدم تحمل بعضی مواد غذایی، مشکلات پوستی و افزایش وزن می شود. 

غذاهای مفید برای کبد به دو گروه عمده تقسیم می شوند:

1- مواد غذایی که فرآیند سم زدایی و تصفیه کبد را افزایش می دهند.

2- مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان که در طی فرآیند سم زدایی از کبد محافظت می کنند.

کدام هپاتیت با رابطه جنسی منتقل می شود؟
انتقال هپاتیت معمولا از 2 طریق عمده صورت می گیرد. برخی از این ویروس ها مثل ویروس هپاتیت A و E از طریق آب و غذای آلوده منتقل می شوند. یعنی فرد در اثر زندگی در یک محیط غیر بهداشتی، خوردن آب و غذای آلوده یا تماس با فرد مبتلا به این بیماری، گرفتار می شود. گروه دیگری از هپاتیت ها نیز از طریق خون و فرآورده های آن و رابطه جنسی منتقل می شوند.

هپاتیت,هپاتیت چیست,درمان هپاتیت

هپاتیت


آیا هپاتیت بر روند زندگی من تأثیری خواهد داشت؟
اولین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که تنها شما گرفتار این بیماری نیستید. بیش از 4 میلیون نفر در ایالات متحده با یکی از انواع هپاتیتهای ویروسی آلوده هستند. در کشور ما بالغ بر 5/2 میلیون نفر با ویرسهای هپاتیت آلوده هستند و بیشتر این افراد از مشکل خود مطلع نیستند.
اگر چه شما تحت درمان با انترفرون‏الفا هستید، می‏توانید کار کنید وحتی مسافرت کنید. فقط همیشه دارو را به همراه داشته باشید. طرز تلقی شما نسبت به بیماری و چگونگی پذیرش آن عواملی است که وضعیت شما را تعیین خواهد نمود. هر چقدر دید مثبت‏تری داشته باشید وضعیت عمومی شما بهتر خواهد بود. فقط به خاطر بسپارید که صبوری و پایداری در درمان، به شما کمک خواهد کرد تا حداکثر بهره را از اینترفرون‏الفا ببرید.

 

هپاتیت چیست

هپاتیت چیست

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پیشگیری از هپاتیت ,هپاتیت ,هپاتیت چیست ,درمان هپاتیت ,علائم هپاتیت ,هپاتیت سی ,هپاتیت بی ,هپاتیت کبد ,سرطان کبد ,نشانه های هپاتیت ,انتقال هپاتیت
ارتباط تاتو کردن با هپاتیت

ارتباط تاتو کردن با هپاتیت

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ارتباط تاتو کردن با هپاتیت,هپاتیت الکلی چیست,هپاتیت نوع a,هپاتیت a,هپاتیت چیست,هپاتیت c,هپاتیت b,هپاتیت سی چیست,هپاتیت,هپاتیت ب,هپاتیت دارویی,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
هپاتیت ، یک بیماری و چند عامل

هپاتیت ، یک بیماری و چند عامل

زمان مطالعه : 1 دقیقه
هپاتیت e,هپاتیت اتوایمیون,هپاتیت a,هپاتیت c,هپاتیت ب,هپاتیت,هپاتیت س,هپاتیت نوع a,هپاتیت دارویی,هپاتیت چیست,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
چه کنیم که به هپاتیت مبتلا نشویم؟

چه کنیم که به هپاتیت مبتلا نشویم؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پیشگیری از هپاتیت,روشهای پیشگیری از هپاتیت,پیشگیری از هپاتیت b,راهای پیشگیری از هپاتیت,راههای پیشگیری از هپاتیت b,پیشگیری از هپاتیت ب,راههای پیشگیری از هپاتیت,پیشگیری از هپاتیت c,راه های پیشگیری از هپ
کدام نوع هپاتیت با رابطه جنسی منتقل می شود؟

کدام نوع هپاتیت با رابطه جنسی منتقل می شود؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
هپاتیت ,هپاتیت چیست ,درمان هپاتیت ,علائم هپاتیت ,هپاتیت سی ,هپاتیت بی ,هپاتیت کبد ,سرطان کبد ,نشانه های هپاتیت ,انتقال هپاتیتدوره کمون ویروس هپاتیت B و C که از طریق جنسی یا خون منتقل می‌شوند طولانی‌تر
آیا ناقلین هپاتیت B می توانند ازدواج کنند؟

آیا ناقلین هپاتیت B می توانند ازدواج کنند؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ناقلین هپاتیت ,هپاتیت ,هپاتیت چیست ,درمان هپاتیت ,علائم هپاتیت ,هپاتیت سی ,هپاتیت بی ,هپاتیت کبد ,سرطان کبد ,نشانه های هپاتیت ,انتقال هپاتیت,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
از هپاتیت B بترسید

از هپاتیت B بترسید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
هپاتیت ,هپاتیت چیست ,درمان هپاتیت ,علائم هپاتیت ,هپاتیت سی ,هپاتیت بی ,هپاتیت کبد ,سرطان کبد ,نشانه های هپاتیت ,انتقال هپاتیت
12 سوال مهم درباره هپاتیت

12 سوال مهم درباره هپاتیت

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دانشمندان 7 نوع هپاتیت ویروسی کشف کرده‌اند که می‌توانند باعث ایجاد مشکلات کبدی شوند ولی هپاتیت ویروسی 3 نوع عمده B, A و C دارد.,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت,مقالات پزشکی و بهداشتی،ت
هپاتیت B، بیماری بدون علامت

هپاتیت B، بیماری بدون علامت

زمان مطالعه : 1 دقیقه
هپاتیت B نوعی بیماری کبدی است و طبق تحقیقات علمی, اغلب افرادی که به ویروس هپاتیت‌ B آلوده می‌شوند, از بیماری خود آگاهی ندارند و سال‌ها پس از...
آندوسکوپی می‌تواند ناقل هپاتیت باشد؟

آندوسکوپی می‌تواند ناقل هپاتیت باشد؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
استفاده از دستگاه‌های اندوسکوپی باعث تحول عظیمی ‌در تشخیص و درمان بیماری‌های دستگاه گوارش شده است. در کشور ما بعضی از...
بیماری هپاتیت قابل درمان است؟

بیماری هپاتیت قابل درمان است؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
هپاتیت همان التهاب کبد می باشد. این التهاب می تواند بوسیله داروها, نوشیدن الکل و یا بیماری ها باشد. بیشتر مواقع, علت این التهاب, ویروس...
راه‌های سرایت هپاتیت A، B و C

راه‌های سرایت هپاتیت A، B و C

زمان مطالعه : 1 دقیقه
هپاتیت همان التهاب کبد می باشد. این التهاب می تواند به علت داروها, نوشیدن الکل و یا بیماری ها باشد. بیشتر مواقع, علت این التهاب, ویروس...
تاتو کردن هپاتیت می‌آورد؟

تاتو کردن هپاتیت می‌آورد؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تاتو یک طراحی تقریبا ثابت روی پوست است که با هدف زیبایی انجام می‌شود. در عمل تاتو, پوست با سوزن ظریفی که...
هپاتیت C توسط خون منتقل می‌شود

هپاتیت C توسط خون منتقل می‌شود

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بیماری هپاتیت C که در آن, کبد فرد معمولاً تا آخر عمر درگیر می‌شود, بیماری دوران بلوغ به بعد است که از طریق خون آلوده...
درمان جدی هپاتیت C در بیماری های خاص

درمان جدی هپاتیت C در بیماری های خاص

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بیماران هموفیلی, تالاسمی و دیالیزی مبتلا به هپاتیت C درمان خود را جدی بگیرند...
صفحه 1 از 9
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :