به نقل از آکاایران: در طول عمل جراحی قلب باز، قفسه سینه بیمار توسط پزشک جراح قلب شکافته می شود تا دسترسی جراح به قلب بیمار به صورت مستقیم انجام گیرد. باز شدن یا نشدن خود ماهیچه قلب، بستگی به وضعیت بیمار و تشخیص متخصص مربوطه دارد. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد جراحی قلب مطالعه کنید.

جراحی قلب

آکاایران: قلب یکی از اعضای مهم بدن است که حتی یک لحظه کار نکردن آن، باعث مرگ فرد می شود. بنابراین در روش قدیمی عمل قلب باز هنگامی که متخصص بر روی قلب بیمار کار می کرد، وسیله ای به نام بای پس قلب و ریه مسئول تامین اکسیژن سلول ها و جمع آوری و دفع دی اکسید کربن بود. این دستگاه خون را به سایر نقاط بدن پمپاژ می کرد.

جراحی باز قلب هر گونه روش جراحی است که در آن جراح قفسه ی سینه را به منظور جراحی بر روی قلب باز می کند. جراحی قلب باز می تواند برای درمان بیماری ها و مشکلات مختلف قلبی مورد استفاده قرار گیرد. بیماری های قلبی که معمولاً توسط جراحی قلب باز تحت درمان قرار می گیرند عبارتند از بیماری دریچه قلب، نقص های مادرزادی قلب و بیماری های مربوط به شریان های کرونری. مشکلات شریان های کرونری یکی از عوامل حملات قلبی هستند.
قلب از یک نوع ماهیچه خاص (مایوکاردیوم) تشکیل شده است که خون را به تمامی نقاط بدن پمپاژ می کند. خون داخل چهار حفره ی قلب حرکت می کند که ورود و خروج آن به وسیله ی سیگنال های الکتریکی منظم، کنترل می شود. دریچه ها در جهت دهی به حرکت خون در داخل و یا خارج قلب کمک می کنند.
جراحی های باز قلب از جراحی های متداول هستند که دارای ریسک های قابل توجه و مشکلات بالقوه می باشند. با توجه به شرایط بیمار، بکارگیری گزینه های
درمان کمتر تهاجمی نیز می تواند امکان پذیر باشد. هنگام تصمیم گیری با پزشک معالج بهتر است تمامی گزینه های جراحی بررسی شود.

جراحی قلب باز در موارد زیر انجام می شود:

- برطرف کردن نقص هایی که در عملکرد قلب به وجود آمده است

- تعویض دریچه های قلب که دچار مشکل شده اند

- آنژیو پلاستی (بازکردن عروق قلب)

- پیوند قلب

- جراحی بای پس

- ترمیم نقص مادرزادی قلبی در نوزادان

- برطرف کردن انسداد شریان های منتهی به قلب

عوارض عمل جراحی قلب باز

- تا چند روز بعد از عمل جراحی، اشتهایی برای خوردن غذا نخواهید داشت.

- هنگام خوابیدن و استراحت کردن با مشکل مواجه خواهید شد.

- ممکن است برای مدتی پس از عمل جراحی، دچار فراموشی شوید.

- تجربه نشان داده است که مغز به سرعت قبل، امکان تجزیه و تحلیل را نخواهد داشت.

- معمولا طی عمل جراحی باز قلب، قسمتی از رگ پای بیمار برداشته می شود تا به رگ های قلب فرد پیوند بزنند. بنابراین در و ورم در پای بیمار حس خواهد شد.

آکاایران: جراحی باز قلب مجموعه گسترده ای از جراحی های قلب است که می تواند برای درمان بیماری های قلبی، مورد نظر پزشک معالج باشد. پزشک شما تنها هنگامی جراحی باز را در نظر می گیرد که دیگر گزینه های درمانی که تهاجم کمتری دارند، مؤثر نباشند. شما می توانید علاوه بر مشاوره با پزشک خود، نظر پزشکان دیگر را نیز جویا شوید.جراحی قلب باز به صورت متداول برای بیمارانی که مبتلا به انسداد عروق هستند و دریچه های قلبشان وظیفه ی خود را به درستی انجام نمی دهند، مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین سؤال برای انتخاب جراحی باز میزان گرفتگی عروق و یا میزان آسیب به دریچه است. در مواردی که گرفتگی زیاد (بیش از ۷۰%) باشد، جراحی باز بهترین گزینه خواهد بود.

جراحی باز قلب توسط یک تیم جراحی انجام می شود که توسط یک جراح قلب هدایت می شود. جراحی باز قلب نیازمند یک برش نسبتاً بزرگ بر روی میانه قفسه سینه است که استرنوم را می شکافد. جراحی باز قلب به جراح امکان مشاهده و دسترسی مستقیم به قلب را می دهد. اگر نیاز به جراحی با کمک دستگاه قلبی-ریوی باشد، جراح قبل از جراحی، قلب را از تپیدن باز می دارد و دستگاه مذکور پمپاژ خون را به عهده می گیرد. پس از جراحی، قلب مجدداً وارد چرخه ی جریان خون می شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران