به نقل از آکاایران: سکته قلبی یا حمله قلبی٬ عبارت از انهدام و مرگ سلولی دائم و غیرقابل برگشت در بخشی از عضله قلب (میوکارد) است که به علت ازبین رفتن جریان خون و وقوع یک ایسکمی شدید در آن قسمت از قلب روی می دهد. این توقف گردش خون ممکن است ناگهانی و بدون هیچ علائم قبلی نمایان گردد یا پس از چند حمله آنژینی (درد قفسه سینه) نمود یابد. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد سکته های قلبی مطالعه کنید.

سکته قلبی

آکاایران: در مواردی که فرد دچار سکته قلبی می شود ، درد ۲۰ دقیقه طول می کشد و گستره درد ممکن است به صورت سنگینی یا خنجری یا احساس فشردگی در قفسه سینه خود را نشان دهد. یکی از علائم سکته قلبی شروع درد قفسه سینه است که این درد قفسه سینه می تواند متنوع باشد و گاه به شکل درد زیر جناق سینه یا ریشه گردن و دست ها بویژه دست چپ و گاهی همزمان در هر دو دست و کتف و شانه بروز می کند.

در مواردی که فرد دچار سکته قلبی می شود ، درد ۲۰ دقیقه طول می کشد و گستره درد ممکن است به صورت سنگینی یا خنجری یا احساس فشردگی در قفسه سینه خود را نشان دهد.این دردها معمولا با سایر علائمی همچون تعریق شدید و احساس سردی در تمام نقاط بدن که ناشی از تحریک قوه سمپاتیک است ، همراه می باشد. در این موارد همچنین افراد دچار احساس ترس، نگرانی و بی قراری، تپش قلب و افت فشار خون و گاه نیز افزایش فشار خون می شوند.

متاسفانه در بعضی افراد همچون دیابتی ها، سالمندان، افرادی که دارای سابقه طولانی مدت فشار خون هستند، افرادی که اعتیاد شدید دارند، خانم های خیلی چاق و سیگاری های حرفه ای درد ناشی از سکته احساس نمی شود. عمده ترین دلیل سکته بسته شدن رگ های تغذیه کننده قلب است. برای رفع انسداد غیر از دارو، از بالن و جراحی قلب باز (تعویض رگ مسدود شده) استفاده می شود. سکته قلبی نوعی عارضۀ فراگیر است که هرساله باعث درگذشتن هزاران تن می گردد.

ر اکثر موارد انفارکتوس میوکارد همراه با تظاهرات معمولی و تیپیک است که تشخیص را آسان می سازد. یک درد موضعی قفسه سینه که در مرکز قفسه صدری(سینه) با قابلیت انتشار به طرف آرواره، بازوها، پشت و گردن، سمپتوم ویژه در ام آی است و بیشتر از ۲۰ دقیقه طول می کشد.[۲]اگر درمان نشود این درد آزاردهنده و بحرانی است و مدت ها به طول می انجامد.

گاهی چندین ساعت با مصرف تری نیترین مقاومت می کند، داروی دوپواترین درد آنژین را آرام می کند. هم چنین علائم دیگری که آشکارکننده هستند عبارتند از الکتروکاردیوگرام اورژانس و فوری می تواند تشخیص را آسان سازد. در تعداد زیادی از موارد انواع انفارکتوس وجود دارد که به صورت تشویش و اضطراب تظاهر می کند.

مثلاً اشکال هاضمه ای و احساس کاذب آروغ زدن، عصبی بودن، تنگی نفس (به علت اشکال در بطن چپ و درنتیجه ادم ریوی)٬ ادم و تورم در دست و پا که گاهی بدون تشخیص است و تنها اتفاقی در آزمایش قلبی و آزمایش روتین و منظم پزشکی با تشخیص آن برخورد می شود.باید بخاطر داشت که هنگام مراجعه یک بیمار مسن با فشار خون بالا، سن بیش از ۴۰ سال، زندگی مشوش و پراضطراب که دچار درد شدید وناگهانی و ممتد قفسه سینه، بفکر انفارکتوس بود و الکتروکاردیوگرام درخواست نمود .

پیشگیری

در سایت سازمان جهانی بهداشت در پاسخ به این سوال که چطور می توان از بروز حمله قلبی یا سکته قلبی جلوگیری کرد، ابتدا تاکید شده که وقوع ۸۰ درصد از حملات قلبی قابل پیشگیری هستند.

در ادامه این مطلب آمده است که داشتن یک رژیم غذایی سالم، داشتن تحرک و فعالیت بدنی منظم و نیز خودداری از استعمال تمام انواع محصولات دخانی کلیدهای اصلی این موفقیت هستند.

سه راهکار ساده نه تنها به میزان قابل توجهی درصد بروز سکته قلبی را کاهش می دهند، بلکه در بیشتر موارد در پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دوم، اختلالات مزمن در مجاری تنفسی و نیز انواع خاصی از سرطان ها موثر هستند.

یک رژیم غذایی سالم داشته باشید: یک رژیم غذایی متعادل برای داشتن قلب و دستگاه گردش خون سالم ضروری است و اغلب شامل مقادیر زیادی از میوه ها و سبزیجات، غلات سبوس دار، گوشت لخم، ماهی و مرغ می شود. همچنین لازم به ذکر است که در این رژیم غذایی میزان مصرف قند و نمک باید محدود شود.

تحرک بدنی منظم داشته باشید: حداقل ۳۰ دقیقه در روز فعالیت بدنی منظم داشته باشید تا سلامت قلب و عروق شما حفظ شود. به علاوه حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی در بیشتر روزهای هفته می تواند وزن بدن شما را در حد سلامتی نگه دارد.

سیگار نکشید: دخانیات از هر نوعی که باشد برای سلامت بدن به طور کلی بسیار مضر است. همچنین قرار گرفتن در معرض دود سیگار هم خطرناک است.

براساس تحقیقات علمی معتبر خطر بروز سکته قلبی به محض ترک سیگار کاهش می یابد و پس از گذشت یک سال این خطر نصف می شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران