به نقل از آکاایران: لاغر شدن علل مختلفی دارد. افسردگی شدید، بیماری های بدخیم و پرکاری تیروئید از مهم ترین علل کاهش وزن است. اگر کاهش وزن با عصبانیت، تحریک پذیری، عرق کردن زیاد، احساس گرمای بیش از حد، لرزش دستان و چشم های بیرون زده و خیره همراه باشد باید به پرکاری تیروئید فکر کرد. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد بیماری گریوز مطالعه کنید.

گریوز

آکاایران: بیماری «گریوز» که نوعی بیماری خود ایمنی است، شایع ترین بیماری عامل پرکاری تیروئید است. هورمون های تیروئید تولید انرژی و حرارت در بدن را افزایش می دهد و به همین سبب بیمار اشتهای بسیاری دارد، ولی روز به روز لاغر می گردد و به سبب هدر رفتن انرژی احساس خستگی دائمی دارد.

در اشخاص پیر علائم ممکن است بکلی متفاوت باشد و بیماری با اختلال رفتاری مثل بی تفاوتی و ضعیف شدن عضلات یا کاهش وزن تظاهر کند.این بیماری که در زنان چند برابر مردان شیوع دارد، اگر بموقع تشخیص داده شود درمان های خوب و مؤثری دارد.

تظاهرات بالینی گریوز به صورت بزرگ شدن منتشر و یکنواخت غده تیروئید است که حجم آن را به ۲ تا ۳ برابر طبیعی می رساند همچنین سفت شدن آن و حتی گاهی شنیده شدن بروئی بر روی غده که به دلیل افزایش میزان عروق غده و جریان خون بسیار فعال آن است از تظاهرات بیماری گریوز می باشد. همچنین اغلب گزروفتالمی یا بیرون زدگی چشم از کاسه چشم و علائم پرکاری تیروئید مانند افزایش ضربان قلب ، عدم تحمل نسبت به گرما ، ضعف عضلانی ، لاغر شدن ، ریزش مو ، تعریق و کمخوابی بروز میکند.

در افراد پیر علائم ممکن است بکلی متفاوت باشد و بیماری با اختلال رفتاری مثل بی تفاوتی و ضعیف شدن عضلات یا کاهش وزن تظاهر کند.

این بیماری که در زنان چند برابر مردان شیوع دارد، اگر بموقع تشخیص داده شود درمان های خوب و مؤثری دارد. آزمایش خون و سنجش سطح هورمون های تیروئیدی بخوبی بیماری را مشخص می سازد. البته در بیماری گریوز برخلاف التهاب تیروئید، درد وجود ندارد و در بسیاری از مبتلایان مشکلات مختلف چشم هم ایجاد می شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران