به نقل از آکاایران: گواتر به معنای هر نوع بزرگ شدگی غیر طبیعی غده تیروئید است. گواتر علل متعددی می تواند داشته باشد. از اختلالات عملکردی تا علل ناشناخته در ایجاد آن می توانند مطرح باشند. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد گواتر مطالعه کنید.

گواتر

آکاایران: گواتر یکی از بیماریهای شایع است که به ویژه در نوجوانان ( سنین مدرسه ) از شیوع بالایی برخوردار است. گواتر در دختران جوان ودر افرادی که در ارتفاعات بالا زندگی می کنند شایعتر است. گاهی دیده شده است میزان شیوع گواتر در خانمها 8 برابر آقایان است. 
برخی از گواترهای چند ندولی نیز اگر به موقع درمان نشوند احتمال آن هست که به سرطان تبدیل شوند همانطوری که در آمریکا نیز سالانه حدود 1200 نفر به دلیل سرطان تیروئید می میرند. 

غده تیرویید در جلوی نای و حنجره قرار دارد. بزرگی خوش خیم غده تیرویید که سبب افزایش حجم آن می شود و بزرگی آن در جلوی گلو و گردن پدیدار می شود، گواتر نامیده می شود. این بزرگی غده، درد ندارد. هورمون تیروئید در متابولیسم بدن نقش مهمی دارد. هیپوتیروئیدیسم یا کم کاری تیروئید حالتی است که در نتیجه کاهش میزان ترشح این هورمون در بدن بروز می کند. واکنش غده تیروئید در این وضعیت بزرگ شدن این غده و ایجاد حالت گواتر است. این حالت به این دلیل بروز می کند که این غده سعی دارد با بزرگ شدن، این کمبود هورمون را جبران کرده و هورمون بیشتری ترشح کند.

ارث، کمبود ید در مواد غذایی، مصرف بیش از اندازه غذاهایی مانند شلغم، کلم، گل کلم، چغندر وعلل ناشناخته دیگر . گواترها به انواع گوناگونى تقسیم بندى مى شوند که عبارتند از گواتر فامیلى، گواتر بومى ( ساده )، گواتر تک گیر، گواتر چندندولى . گواتر در جلو گردن و در داخل غده تیرویید ایجاد مى شود . غده تیرویید از دو قطعه تشکیل شده است که در جلوى ناى و حنجره قرار مى گیرد . بزرگى خوش خیم غده تیرویید که سبب افزایش حجم آن مى شود و مانند غده بزرگى در زیر گلو و گردن پدیدار مى شود، گواتر نامیده مى شود . برخلاف تصورات گذشته که به تورم غده تیروئید "غم باد" اطلاق می شد، گواتر هیچ ارتباطی به استرس های عاطفی ندارد.

علائم گواتر

گاهی هیچ علامت ظاهری در فردی که گواتر دارد مشاهده نمی شود و گاهی علائم زیر دیده می شوند:

احساس فشار و توده ای در گلو

ورم گلو و بزرگ شدن تیروئید

سرگیجه در صورت گرفتن دست ها در بالای سر

احساس خفگی

سختی در بلع

تنگی نفس

گاهی سیاهرگ های گردن، بزرگ تر می شوند هرگاه درد ناگهانی و سریع گواتر ایجاد شود، یعنی این که در گواتر خونریزی رخ داده است. در صورت داشتن گواتر ساده و معمولی ، مصرف نمک یددار و مصرف قرص لووتیروکسین توسط پزشک متخصص غدد توصیه می شود.

درمان

در صور تی که گواتر برای مدت طولانی درمان نشود، می تواند منجر به گرفتگی نای و مری شود. در اکثر مواقع گواتر در اندازه کوچک باقی می ماند و تاثیرات جدی بلند مدت ندارد.گواتر مسری نیست و هیچ خطری اطرافیان بیمار را تهدید نمی کند. هدف اصلی از درمان گواتر کاهش اندازه غده تیروئید است.استفاده از قرص های جایگزین هورمون تیروئید مثل لووتیروکسین راه اصلی درمان این عارضه است. این داروها نیاز اعضای بدن را به هورمون تیروئید رفع کرده و در نتیجه برای این غده حالت استراحت فراهم می شود.

البته درمان با داروی لووتیروکسین معمولا در موارد زیر توصیه نمی شود:

سن بالا، داشتن بیماری زمینه ای به ویژه بیماری قلبی و زنان یائسه ای که درمان جایگزین هورمون دریافت نمی کنند. در صورت موثر نبودن روش های بالا و داشتن گواترهای شدید ممکن است درمان با ید رادیواکتیو و یا جراحی گواتر نیز نیاز باشد.پس از درمان، اندازه این غده کاهش پیدا می کند و در نتیجه علائم گواتر بهبود پیدا می کند.

گرداوری: بخش سلامت آکاایران