دیابت بارداری، علائم دیابت در بارداری، درمان دیابت در بارداری، خطرات دیابت در بارداری
دیابت بارداری,دیابت بارداری+عوارض,دیابت بارداری و تغذیه,دیابت بارداری و رژیم غذایی,دیابت بارداری+تغذیه,دیابت بارداری چیست,دیابت بارداری+درمان,دیابت بارداری بعد

در این بخش از سایت آکاایران شما را با علل دیابت بارداری و علائم آن آشنا میکنیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری چیست؟

تعریف

دیابت بارداری به شرایطی گفته می شود که افزایش سطح گلوکز خون برای اولین بار در طی دوره بارداری تشخیص داده می شود. دیابت بارداری ، تقریبا در 4% از بارداری ها بروز می کند. علت دقیق دیابت باردای مشخص نیست ولی وجود برخی سرنخها شما در تشخیص زودرس این بیماری کمک می نماید.  با توجه به عوارضی که دیابت برای جنین و نیز مادر باردار می تواند داشته باشد ، پیشگیری و کنترل دیابت در طی دوران بارداری ضروری می باشد.

دیابت بارداری همانند سایر انواع دیابت اختلالی است که نحوه ی مصرف قند توسط بدن را مختل می سازد. دیابت بارداری شکلی از دیابت است که برخی زنان را طی بارداری مبتلا می کند. دلیل ایجاد این اختلال این است که بارداری نیاز بدن به انسولین را افزایش می دهد، در حالی که بدن همیشه نمی تواند به مقدار کافی انسولین تولید نماید.

 • دیابت بارداری چه تاثیری بر مادر و فرزندش دارد؟

این اختلال می تواند منجر به بزرگ شدن جنین (بیش از 4 کیلوگرم) شود، که این خود مشکل ساز است زیرا یک جنین بزرگ ممکن است هنگام زایمان هنگام زایمان دچار آسیب شود، هم چنین یک جنین بزرگ ممکن است هنگام زایمان به مادر خود نیز آسیب وارد کند. گاهی اندازه ی جنین مناسب نبوده و مادر می بایست تحت عمل سزارین (جراحی به منظور خروج جنین) قرار گیرد. دیابت بارداری هم چنین احتمال بروز پره اکلامپسی که یک بیماری تهدید کننده ی حیات است را افزایش می دهد. (پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی، سبب افزایش فشار خون می شود)

 • آیا من در طی بارداری دچار دیابت بارداری خواهم شد؟

پیش بینی این که کدام یک از زنان دچار دیابت بارداری خواهند شد امری مشکل است اما برخی زنان نسبت به سایرین در معرض خطر بیشتر ابتلا به دیابت بارداری هستند. شانس ابتلای شما به دیابت بارداری بیشتر خواهد بود چنان چه:

سابقه ی قبلی دیابت بارداری داشته باشید

دچار اضافه وزن هستید(BMI>27)

در خانواده ی شما فرد دیابتی وجود دارد

زایمان نوزاد بالای 4 کیلوگرم

بارداران دارای پیشینه مرده زایی ، سقط مکرر و نوزادان دچار نقص عضو

سن شما بالاتر از 25 سال است

سابقه فشار خون بالا

 • آیا لازم است از نظر دیابت بارداری بررسی شوم؟

بله. تمام زنان باردار می بایست برای دیابت بارداری بررسی شوند. تمام زنان باردار می بایست در حوالی ماه های 6 یا 7 (مطابق با هفته های 24 تا 28 حاملگی) بررسی شوند، اما زنان با خطر بالاتر برای ابتلا به دیابت بارداری باید زودتر از این زمان مورد ارزیابی قرار گیرند(در اولین ویزیت) آزمایش تحمل گلوکز توسط پزشک درخواست می شود. بدین ترتیب مشخص می شود قند خون شما به دنبال مصرف یک ماده ی شیرین چقدر افزایش می یابد.

 • دیابت بارداری چگونه درمان می شود؟

به منظور درمان دیابت بارداری، شما می بایست قند خون را مرتب اندازه گیری کنید و این کاری است که شما می توانید به آسانی یاد بگیرید. اغلب زنان سطح قند خون خود را می توانند با تغییر رژیم غذایی خود کنترل کنند. برخی از زنان به انسولین یا سایر درمان های دیابت نیاز خواهند داشت

 • در چه فواصلی باید به پزشک خود مراجعه کنیم؟

زنان دچار دیابت بارداری نسبت به سایر زنان باردار نیاز به دفعات مراجعات بیشتری دارند. این که در چه فواصلی مراجعه کنید به وضعیت شما در هر مراجعه و مصرف انسولین توسط شما بستگی دارد. طی این مراجعات پزشک شما موارد زیر را انجام خواهند داد:

وضعیت جنین را بررسی می کنند

در مورد رژیم غذایی شما سوال می کنند

از کنترل بودن قند خون شما اطمینان حاصل می کنند

مقدار انسولین شما را تنظیم می کنند (چنانچه انسولین مصرف می کنید)

 • چگونه باید رژیم غذایی خود را تغییر دهیم؟

یک متخصص تغذیه می تواند به شما بگوید که چگونه رژیم غذایی خود را تغییر دهید. هر خانمی با دیگری کمی تفاوت دارد، در نتیجه یک رژیم غذایی واحد که برای یک فرد صحیح است لزوما برای دیگری مناسب نیست. اغلب زنان می بایست:

از مواد غذایی شیرین و غذاهای پرچرب اجتناب کنند

سعی شود از مواد غذایی با فیبر فراوان استفاده شود.

 • آیا لازم است ورزش کنم؟

شما نیاز نیست برای درمان دیابت بارداری ورزش کنید اما داشتن فعالیت به شما کمک می کند که قند خون خود را کنترل کنید. اگر از قبل ورزش می کردید، همان ورزشی را که انجام می دادید، ادامه دهید. اگر تا به حال ورزش نمی کردید و حالا قصد ورزش دارید،از پزشک یا پرستار خود سوال کنید که چه نوع ورزشی برای شما مناسب است.

 • آیا می توانم زایمان طبیعی داشته باشم؟

چنانچه سطح قند خون شما نزدیک به حد طبیعی باشد، احتمال این که شما یک زایمان طبیعی داشته باشید بالا خواهد بود. هنگام زایمان، پزشک یا پرستار شما به چک قند خون شما ادامه خواهد داد تا از بالا نرفتن آن اطمینان حاصل نماید.

 • پس از زایمان چه اتفاقی می افتد؟

دیابت شما احتمالا برطرف خواهد شد و قند خون شما احتمالا به سطح طبیعی باز خواهد گشت. چنان چه انسولین مصرف می کردید، به احتمال زیاد دیگر نیازی به آن نخواهید داشت، با این حال پزشک یا پرستار شما می بایست قند خون شما را چک کند تا از طبیعی شدن آن اطمینان حاصل نماید. زنانی که دیابت بارداری را تجربه می کنند، بعد ها در معرض خطر بسیار بالاتری برای ابتلا به دیابت "معمول" قرار دارند. شما می بایست تا آخر عمر هر چند سال یکبار از نظر دیابت بررسی شوید.

 

دیابت بارداری

 

علل
تقریبا در اکثر زنان به دلیل تغییرات هورمونی ای که در طی بارداری ایجاد می گردد درجاتی از اختلال در عدم تحمل گوکز مشاهده می گردد. بدین معنا که سطح گلوکز خون آنها افزایش می یابد ولی به اندازه ای افزایش نمی یابد که بتوان آن را بیماری دیابت در نظر گرفت. در طی 3 ماهه سوم بارداری تغییرات هورمونی مذکور، زن باردار را در خطر ابتلا به دیابت بارداری قرار می دهد. در طی بارداری افزایش یک سری از هورمون های مترشحه از جفت (جفت : اندام ارتباطی ای در ناحیه ناف نوزاد می باشد که مشابه یک ریسمان نوزاد را به رحم مادر متصل می کند ) به انتقال مواد غذایی از مادر به جنین و در نتیجه به پیشرفت رشد جنین کمک می کنند. بخش دیگری از هورمون هایی که در جفت تولید می شوند در جهت پیشگیری از افت قندخون مادر ، عمل می کنند و این دسته از هورمونها به وسیله متوقف کردن عملکرد انسولین ، عمل می کنند. لذا در طی بارداری این هورمونها زمینه اختلال عدم تحمل گلوکز (افزایش سطح گلوکز خون) را فراهم می کنند.
 در مقابل، بدن شما برای جلوگیری از افزایش قند خون مجبور خواهد بود  انسولین بیشتری ترشح نماید تا گلوکز به درون سلول ها منتقل شوند و برای تولید انرژی در اختیار سلولهای بدن شما قرار گیرند. سلولهای موجود در لوزالمعده مادران، اغلب توانایی تولید انسولین بیشتر (در حدود 3 برابر حد نرمال) را برای غلبه بر اثر هورمونهای بارداری بر قند خون دارند. اگر چنانچه لوزالمعده نتواند انسولین را به میزان کافی (برای غلبه بر اثر هورمونهای افزایش دهنده قند خون) ترشح کند، میزان قند خون افزایش می یابد و در نهایت منجر به بروز دیابت بارداری می گردد.
 
عوارض
دیابت می تواند برای روی رشد و نمو جنین در طی بارداری اثر داشته باشد. در اوایل بارداری ، دیابت مادر می تواند منجر به نقص های مادرزادی و افزایش خطر سقط جنین گردد. بسیاری از نواقص مادرزادی اثرات نامطلوبی  را بر ارگان های مهم بدن مانند مغز و قلب دارند.
در طی سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بارداری ، دیابت مادر می تواند منجر به تغذیه بیش از حد و رشد زیاد از حد کودک گردد. داشتن نوزاد بزرگ و با وزن بالا خطر زایمان های پردرد و سخت را افزایش می دهد. برای مثال نوزاد های بزرگ اغلب برای تولد نیاز به عمل سزارین دارند و اگر به طور طبیعی متولد شوند خطر آسیب به ناحیه شانه آنها وجود داردو وزن بالای نوزاد همچنین تاخیر در زمان زایمان و خطرات کمبود اکسیژن مغز نوزاد را باعث می شود. به علاوه وقتی جنین بیش از حد تغذیه گردد و در نتیجه به دنبال آن سطوح انسولین خونش افزایش یابد،  پس از زایمان، احتمال افت شدید قند خون در نوزاد وجود دارد، چرا که دیگر آن مقادیر بالای قند خون را از خون مادر دریافت نخواهد کرد.
با توجه به عوارض فوق بهترین اقدام پیشگیری از وقوع دیابت بارداری است. ولی اگر به هر دلیل مبتلا به دیابت بارداری شدید، با یک درمان مناسب می توانید علی رغم ابتلا به دیابت، یک نوزاد سالم به دنیا بیاورید.
 
افراد در معرض خطر
عوامل زیر خطر ابتلا به دیابت بارداری در طی دوره بارداری را افزایش می دهند:
 • داشتن اضافه وزن قبل از بارداری( اگر چنانچه وزنتان از وزن ایده آل 20% و یا بیشتر ، بالاتر است)
 • اگر از نژاد ها و اقوامی  با خطر بالا برای ابتلا به دیابت هستید (برای مثال:  در آمریکا  سیاه پوستان،یا در کشور ما اقوامی که میزان بارداری در آنان بیشتر است یا هموطنان یزدی و...) 
 • وجود قند در ادرار.
 • اختلال تحمل گلوکز و اختلال در گلوکز ناشتا ( در این شرایط سطوح گلوکز خون بالا است ولی به حدی بالا نیست که بتوان آن را دیابت در نظر گرفت. به این حالت مرحله قبل از دیابت گفته می شود)
 • سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت( اگر مادر و پدر یا برادر و خواهر شما دیابت داشته باشند.)
 • سابقه تولد نوزاد بیش از 4 کیلوگرم در گذشته.
 • سابقه تولد نوزاده مرده در گذشته.
 • سابقه ابتلا به دیابت بارداری در بارداری گذشته میزان خطر دیبات بارداری را در دفعه بعد 2-3 برابر می نماید.
 • داشتن مایع آمنیوتیک بیش از حد (شرایطی که پلی هیدرآمینوس نامیده می شود)
بسیاری از زنانی که دیابت بارداری در آنان توسعه می یابد هیچ یک از ریسک فاکتورهای شناخته شده ابتلا به دیابت بارداری را ندارند.
 
تشخیص
زنانی که در معرض خطر دیابت بارداری هستند باید هرچه سریع تر به منظور شناخت دیابت بارداری در طی دوران بارداری، غربالگری گردند. و تمام زنان دیگر نیز می بایست در هفته 24 تا 28 بارداری به منظور بررسی دیابت بارداری غربالگری گردند.
به منظور غربالگری دیابت ، یک تست به نام تست تحمل گلوکز خوراکی انجام خواهد گرفت. این تست شامل نوشیدن سریع یک نوشیدنی شیرین که شامل 50 گرم گلوکز است ، می باشد. بدن این گلوکز را به سرعت جذب می کند که موجب افزایش سطوح گلوکز خون در طی 30-60 دقیقه می گردد. یک ساعت پس از نوشیدن محلول شیرین ، یک نمونه خون از رگی در بازوی شما گرفته خواهد شد. نمونه خون نشان می دهد که چه میزان از محلول قندی متابولیزه شده است. (توسط بدن فرآوری شده است)
سطوح گلوکز خون برابر و یا بیشتر از 140 میلی گرم/دسی لیتر به عنوان مقادیر غیر طبیعی و نامناسب در نظر گرفته می شوند. اگر جواب تست خون شما برای تحمل گلوکز خوراکی نامناسب باشد تست دیگری پس از 8-10 ساعت ناشتایی در شما (تست قند خون ناشتا) انجام خواهد گرفت.
با توجه به عوراضی که دیابت بارداری می تواند به همراه داشته باشد، در زنان با خطر بالای ابتلاء به دیابت بارداری ، به دنبال مشاهده نتایج طبیعی یک تست غربالگری، به منظور تایید تشخیص یک تست غربالگری دیگر نیز در هفته 24 -28 بارداری انجام خواهد گرفت.
 
کنترل بیماری
برای کنترل دیابت بارداری اقدامات به شرح زیر توصیه  می گردد:
 • پایش منظم سطح قند خون در طی روز (در مراحل اولیه توصیه می گردد که 4 بار در روز قند خون را با دستگاههای اندازه گیری قند خون کنترل نمایید:  قبل از صبحانه و 2 ساعت پس از هر وعده غذایی، برخی مواقع پایش قند خون قبل از همه وعده های غذایی نیز ممکن است لازم گردد. البته بعد از طی مرحله حاد نیاز به این میزان اندازگیری نخواهد بود)
 • بررسی ادرار به منظور وجود کتونها (یک نوع اسید که وجود آن در ادرار نشان می دهد دیابت شما تحت کنترل نمی باشد)
 • از رهنمودهای غذایی ای که پزشک معالجتان به شما دستور داده است ، پیروی کنید . نظم غذایی یکی از مهمترین موارد در کنترل قند خون در طی ساعات روز خواهد بود. بر همین اساس از شما خواسته می شود تا دریافت کالری تان را در چند نوبت در طی روز توزیع کنید.
 • پس از کسب اجازه پزشک معالجتان، فعالیت بدنی و ورزش داشته باشید. داشتن پیاده روی به طور منظم در کنترل سطح قند خون بسیار مفید خواهد بود. برای جلوگیری از بروز عوراض در تعیین و نوع فعالیت بدنی حتما با پزشکتان مشورت نمایید.
 • روند افزایش وزنتان را بررسی کنید. در طی دوران بارداری میزان افزایش وزن باید بین 7- 14 کیلو باشد. در افرادی که بارداری را با چاقی و افزایش وزن آغاز می نمایند این میزان افزایش وزن بویژه در صورت ابتلا به دیابت بارداری باید حداقل باشد.
 • در صورت نیاز انسولین مصرف کنید . انسولین تنها داروی دیابتی است که مصرف آن در طی بارداری در صورت عدم کنترل قند خون توصیه می گردد.
 • افزایش فشار خونتان را کنترل کنید.
 
پایش قند توسط خود بیمار
پایش سطح گلوکر خونتان در طی دفعات معین در طی روز به شما کمک می کند تا تخمین بزنید که آیا الگوی رژیم غذایی و فعالیت بدنی ای که دارید برای کنترل سطح قند خون شما مفید است و یا نیاز به تجویز انسولین اضافی برای حفظ رشد و نمو صحیح در فرزندتان می باشد. پزشک معالجتان از شما خواهد خواست که گزارش های ثبت مصرف غذای روزانه خود را حفظ کنید و نیز از شما خواهند خواست که با  ثبت مصرف قند و شکر خانگی خود، از مصرف بی رویه قندهای ساده پرهیز نمایید.
پایش قند خون شما شامل مراحل پیچیده ای نخواهد بود: با ایجاد خراش ظریف در نوک انگشتتان با یک ابزار نوک تیز ( لانست: ابزاری شبیه یک سوزن کوچک و نوک تیزکه دردی را برای شما به همراه نخواهد داشت) و چکاندن یک قطره خون بر روی صفحه باریک تست و استفاده از یک گلوکو متر ( ابزار پایش گلوکز خون ) می توانید میزان قند خون خود را براحتی تعیین نمایید. نتایج را در دفترچه گزارش روزانه خود ثبت نمایید و سپس ابزار های یکبار مصرف استفاده شده را ( سر سوزن و صفحه تست ) را دور بریزید ( در یک حفاظ یا قوطی پلاستیکی محکم و مناسب). در هنگام مراجعه مجدد به پزشکان دفتر ثبت قند خون خود را به همراه داشته باشید. بر آن اساس پزشک شما خواهد توانست قند خونتان را ارزیابی کند که آیا گلوکز خون شما به خوبی کنترل شده است و یا خیر و نیز می تواند تخمین بزند که آیا نیاز به ایجاد تغییراتی در برنامه درمانی شما هست و یا خیر؟ 
در هنگام خرید گلوکومتر پزشک شماو یا داروساز در داروخانه به شما نشان خواهد داد که چگونه از گلوکز متر ( ابزار پایش گلوکز خون) استفاده کنید. هدف از این بررسی ها و پایش ها این است که تا حد امکان قند خون در سطحی نزدیک به سطح نرمال حفظ گردد.
سطوح طبیعی قند خون در دوران بارداری با افراد دیگر متفاوت است. میزان طبیعی این سطوح به شرح جدول زیر هستند:
 
سطوح طیبیعی قند
زمان تست
سطوح گلوکز پلاسمای خون کمتر از 105
سطوح گلوکز خون کامل کمتر از
قبل از صبحانه
 
 
سطوح گلوکز پلاسمای خون کمتر از 130
سطوح گلوکز خون کامل کمتر از 120
 
2ساعت پس از وعده غذایی

 اگر با اجرای برنامه درمانی نتایج بالا حاصل نگردند، آن موقع پزشک شما انسولین درمانی را شروع می نماید.

دیابت بارداری را بهتر بشناسیم

دیابت بارداری را بهتر بشناسیم

زمان مطالعه : 1 دقیقه
نوعی از دیابت که برای اولین بار در بارداری و بعد از هفته 24 بارداری تشخیص داده می شود و حدود 5 تا 10 درصد زنان باردار را مبتلا می کند, دیابت بارداری...
7 نشانه دیابت بارداری

7 نشانه دیابت بارداری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دیابت بارداری یک نوع از بیماری دیابت است که در طی دوران بارداری در زنان بروز می کند و معمولا بعد از تولد نوزاد برطرف می شود...
دیابت بارداری (2)

دیابت بارداری (2)

زمان مطالعه : 1 دقیقه
زنانی که در معرض خطر دیابت بارداری هستند, باید هرچه سریع تر به منظور تشخیص دیابت...
دیابت بارداری (1)

دیابت بارداری (1)

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دیابت بارداری به شرایطی گفته می شود که افزایش قند خون برای اولین بار, در طی دوره بارداری دیده می شود. دیابت بارداری, تقریبا...
دیابت بارداری و دیابتی باردار

دیابت بارداری و دیابتی باردار

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دیابت بارداری به حالتی گفته می ‌شود که در آن بدن نسبت به گلوکز (قند خون), عدم تحمل پیدا می‌ کند و این حالت همیشه اولین بار در...
اضافه وزن دختر با ابتلای مادر به دیابت بارداری

اضافه وزن دختر با ابتلای مادر به دیابت بارداری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اضافه وزن دختر با ابتلای مادر به دیابت بارداری,:بر اساس پژوهش یک تحقیق جدید نشان داده شد که ابتلای مادر به دیابت حاملگی در زمان بارداری و نیز وزن زیاد او در
اضافه وزن دختران چه ارتباطی با دیابت بارداری دارد؟

اضافه وزن دختران چه ارتباطی با دیابت بارداری دارد؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اضافه وزن دختران چه ارتباطی با دیابت بارداری دارد؟,:خانمهایی که به دیابت بارداری دچار می شوند و پیش از حاملگی از چاقی رنج می بردند,بیشتر در معرض ریسک ابتلا به
افزایش خطر بیماری قلبی با دیابت بارداری در دوران میانسالی

افزایش خطر بیماری قلبی با دیابت بارداری در دوران میانسالی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
افزایش خطر بیماری قلبی با دیابت بارداری در دوران میانسالی,:خانمهای حامله با زیاد شدن خطر ابتلا به بیماری قلبی زودهنگام در نتیجه مبتلا به دیابت حاملگی روبرو
اثرات منفی چربی شکمی بر دیابت بارداری

اثرات منفی چربی شکمی بر دیابت بارداری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
  چربی شکمی چه تاثیرات منفی می تواند روی زنان باردار بگذارد هر خانمی که شکمی چاق تر و بزرگتر قبل از بارداری داشته باشد احتمال مبتلاشدن به دیابت بارداری در
پیامدهای دیابت بارداری بر جنین

پیامدهای دیابت بارداری بر جنین

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پیامدهای دیابت بارداری بر جنین -      مادرانی که در دوران بارداری به دیابت مبتلا م-پیامدهای-دیابت-بارداری-جنین
 روشهای پیشگیری از دیابت بارداری

روشهای پیشگیری از دیابت بارداری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پیشگیری از دیابت بارداری,دیابت بارداری,جلوگیری از دیابت بارداری,دیابت بارداری,درمان دیابت بارداری,دیابت در دوران بارداری,بیماری دیابت
 علائم دیابت دوران بارداری

علائم دیابت دوران بارداری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دیابت دوران بارداری,دیابت بارداری,علت دیابت بارداری,پیشگیری از دیابت بارداری,قندخون بارداری,دیابت در بارداری,درمان دیابت در بارداری
افزایش ریسک دیابت بارداری در زمستان

افزایش ریسک دیابت بارداری در زمستان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دیابت بارداری مشکل جدی دوره بارداری است که با عدم کافی کنترل قندخون در دوره بارداری همراه است. عوارض دیابت بارداری شامل وزن بیش از اندازه نوزاد، تولد زودهنگام، قندخون پایین (که می تواند منجر به بروز ح
خطرهای دیابت دوران بارداری - مجله علمی ایران

خطرهای دیابت دوران بارداری - مجله علمی ایران

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مجله علمی ایران : محققان فرانسوی و آمریکایی می گویند دیابت دوران بارداری می تواند هم برای نوزاد و هم برای مادر خطرناک باشد.
علائم دیابت + پیشگیری دیابت بارداری و درمان دیابت کنترل قند خون

علائم دیابت + پیشگیری دیابت بارداری و درمان دیابت کنترل قند خون

زمان مطالعه : 1 دقیقه
علائم بیماری دیابت,پیشگیری دیابت بارداری,درمان دیابت و کنترل قند خون,عکس دیابت,درمان سریع و خانگی دیابت,علت بیماری دیابت,علائم دیابت نوع 1,دیابت نوع دو چیست
صفحه 1 از 2
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :