آیا شیرین کننده های مصنوعی وزن را کاهش میدهند؟
شیرین کننده مصنوعی برای دیابتی ها,شیرین کننده مصنوعی در جدول,شیرین کننده مصنوعی خرید,شیرین کننده مصنوعی و دیابت,شیرین کننده مصنوعی نوشابه,شیرین کننده مصنوعی,شیر

شیرین کننده های مصنوعی عامل دیابت و چاقی هستند

آکاآ‍پ:امروزه به دلیل شیوع بالای چاقی و اضافه وزن و بیماری دیابت استفاده از مواد حاوی شیرین کننده های مصنوعی و یا جایگزینهای قند رواج بسیاری یافته است و در بسیاری از مواد غذایی تحت عنوان رژیمی یا بدون قند استفاده میگردد.

مصرف شیرین کننده های مصنوعی در کاهش وزن

شيرين‌كننده‌ها به دو گروه تقسيم مي‌شوند؛ يك دسته از آنها شيرين‌كننده‌هاي جانشيني هستند از جمله سوربيتول، فروكتوز، ايزومالت و. . . كه آنها نيز قند خون را تا مقداري بالا مي‌برند اما نه در حد قند ساده يا گلوكز. گروه ديگر شيرين‌كننده‌هاي مصنوعي هستند از جمله ساخارين، سيكلامات، آسپارتام، كاندرل، نوترا سوئيت، آسه سولفام و. . . كه اصلا قند را بالا نمي‌برند.

در خيلي از مواد غذايي رژيمي مثل نوشابه‌ها از شيرين‌كننده‌هاي مصنوعي استفاده مي‌شود اما در مواد غذايي مخصوص افراد ديابتي بيشتر از شيرين‌كننده‌هاي جانشيني استفاده مي‌شود كه آن هم مي‌تواند مشكلات خاص خود را داشته باشد.

کارخانجات مربوط به نوشیدنی ها و مواد غذایی در تلاشند تا محصولات خود را جایگزین قند و شیرین کننده های مصنوعی کنند تا بحران چاقی را از بین ببرند. اگرچه مطالعات جدید نشان می دهد که شیرین کننده های مصنوعی حتی در صورت کم کالری بودن نیز به کاهش وزن کمک نمی کنند . همچنین ممکن است که در بلند مدت اثراتی را روی بدن شما بگذارد.

آیا شیرین کننده‌های مصنوعی بی خطرند؟

چه کسانی نباید مصرف کنند؟

مصرف شیرین‌کننده‌های بدون قند در گروهی از افراد مثل خانم‌های باردار، کودکان و کسانی که سابقه افت قند را دارند باید با احتیاط بسیار و تحت نظر پزشک صورت گیرد.

اگر سابقه افت قند داريد. . .

افراد نبايد تمام قند مصرفي‌شان را با شيرين‌كننده‌هاي بدون قند جايگزين كنند همچنين كساني كه دچار افت قند مي‌شوند بهتر است از مواد غذايي حاوي شيرين‌كننده‌هاي مصنوعي مثل نوشابه‌هاي رژيمي و دايت استفاده نكنند. بعضي‌ها سوال مي‌كنند كه آيا مواد غذايي حاوي شيرين‌كننده‌هاي مصنوعي از آنجايي كه قند ندارند باعث كمبود انرژي مي‌شوند يا خير؟

در پاسخ بايد گفت ما انرژي روزانه خود را فقط از قندهاي ساده به دست نمي‌آوريم و ساير مواد غذايي مصرفي‌مان نيز در نهايت تبديل به قند مي‌شوند و انرژي توليد مي‌كنند. پس مصرف مواد غذايي رژيمي دليل بر كاهش انرژي بدن نمي‌شود.

 

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :