به نقل از آکاایران: انسفالیت (encephalitis) یعنی التهاب و تورم مغز که نوعی عفونت ویروسی یا باکتریایی مانند مننژیت می باشد. انسفالیت بیماری شایعی نیست و به طور جدی کودکان، افراد مبتلا به ایدز و سرطان و کلاً افرادیکه سیستم ایمنی ضعیفی دارند را تحت تأثیر قرار می دهد.

آنسفالیت

آکاایران: تب خال مغزی یک نوع بیماری عفونی نادر است که معمولا در دو طیف سنی 10 تا 30 سال و بالای 50 سال دیده می شود آنسفالیت در لغت به معنای التهاب است اما به التهاب مغزی یا تبخال مغزی گفته می شود. ویروس عامل تب خال های ناحیه دهان، می تواند مغز را هم درگیر کند و اختلالاتی مانند سردرد، اختلالات رفتاری و گفتاری و حتی اختلالات هوشیاری ایجاد کند. از آنجا که این ویروس بیشتر در مناطقی از مغز که مسئول عواطف است فعالیت می کند، بیمار اختلالات خلقی و عاطفی مانند پرخاشگری پیدا می کند.

آنسفالیت چون از بیماری های ثانویه ویروسی می باشد می تواند رده های مختلفی داشته باشد و از عدم تعادل در راه رفتن تا کما و مرگ را در پی خواهد داشت. برای مثال در نوزادان ویروس هرپس سیمپلکس باعث ایجاد تبخال میگردد یا ویروسی که در آبله مرغان به مغز میرسد می تواند فقط کمی عدم تعادل در راه رفتن را در پی داشته باشد . در موارد کمی آسیب های جدی به مغز وارد شده و آسیب ها جبرانشان سخت خواهد بود . این بیماری می تواند از طریق عوامل قارچی هم ایجاد شود که ار راه استنشاقی وارد و سپس به خون و سپس به سیستم عصبی حمله می کنند .

علایم

انسفالیت مینور ممکن است با علائم خفیف ظاهر شود و یا اصلاً علائمی نداشته باشد. علائم خفیف این بیماری که در نوع مینور رخ می دهد شامل: سردرد، تب، بی قراری، کم اشتهایی و کمبود نرژی بدن می باشد. علائم شدید انسفالیت شامل : تب بالا و خواب آلودگی، اختلال عملکرد سیستم عصبی مرکزی شامل سفت شدن و خشکی گردن، سردرد شدید، تهوع و استفراغ، مشکل در راه رفتن، سرگیجه، تشنج، توهم و اغما. علائم خفیف آن ممکن است خیلی شبیه به علائم سرماخوردگی باشد، ولی علائم شدید آن نادر و تهدید کننده زندگی فرد است. علائم انسفالیت در نوزادان عبارتند از: سفتی بدن، استفراغ، گریه های شدید و ممتد به خصوص زمانی که به نوزادتان دست می زنید یا او را بغل می کنید. انسفالیت توسط راه های متعدد و با انواع مختلفی از میکروارگانیسم ها ایجاد می شود.

تشخیص و درمان

از جمله علائم آن تب، سردرد، فوتوفوبیا (ترس از نور) و تشنج ، تحریک پذیری و عصبی شدن ، استفراغ ، لوچ شدن چشمان و یا دید دوگانه ضعف دست و ... هستند . از جمله آزمایش ها تشخیصی بررسی مایع مغزی نخاعی که احتمال منژیت باکتریایی را هم رد میکند با پونکسیون لومبار می باشد . درمان بستگی به عامل ایجادکننده دارد. تشخیص این بیماری در نوزادان دشوار است. اما توجه به علایمی ویژه مانند استفراغ، برآمدگی ملاج، خشکی بدن و گریه ممتد نوزاد که با بغل کردن کودک بیشتر شود می تواند در تشخیص این بیماری راهگشا باشد.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران