به نقل از آکاایران: بیماری آمپیم عبارت است از تجمع چرک در یکی از حفرات طبیعی بدن مانند پرده جنب (فضای اطراف ریه ها). آن را باید از آبسه، که تجمع چرک در حفره تازه تشکیل شده است افتراق داد. آمپیم معمولاً عارضه ای از عفونت های ریه یا قفسه سینه مثل ذات الریه و سل می باشد که به دنبال گسترش عفونت به پرده جنب رخ می دهد. در رحم، مننژ، آپاندیسیت و مفاصل نیز آمپیم دیده می شود.

بیماری آمپیم

آکاایران: آمپیم معمولاً عارضه ای از عفونت های ریه یا قفسه سینه مثل ذات الریه و سل می باشد که به دنبال گسترش عفونت به پرده جنب رخ می دهد. در رحم، مننژ، آپاندیس و مفاصل نیز آمپیم دیده می شود. اما به طور معمول در فضای اطراف ریه ها، بین لایه های پرده جنب دچار عفونت، اتفاق می افتد. آمپیم به علت استفاده از آنتی بیوتیک ها تقریباً به ندرت رخ می دهد.

علائم بیماری

علائم آمپیم ریه عبارتند از: سرفه، تب، درد قفسه سینه، تعریق و نفس نفس زدن.

درد قفسه سینه که می تواند از یک ناراحتی مبهم تا درد شدید، متغیر باشد. درد غالباً با سرفه یا تنفس بدتر می شود. درد ممکن است به قسمت پایینی قفسه سینه یا شکم گسترش یابد.

تنفس تند و سطحی

لرز

تب

خستگی شدید

سرفه خشک

تنفس بد بو

کاهش وزن

علائم آمپیم پلورال عبارتند از : سرفه، تب، درد قفسه سینه، تعریق و کوتاهی تنفس shortness of breath .درد قفسه سینه غالباً با سرفه یا تنفس بدتر می شود. درد ممکن است به قسمت پایینی قفسه سینه یا شکم گسترش یابد . تنفس تند و سطحی است . برای تشخیص آزمایش چرک آسپیره شده و کشت آن و نیز رادیوگرافی قفسه سینه انجام می گیرد. ابزارهای تشخیصی دیگر عبارتند از شمارش گلبولهای سفید خون، سی تی اسکن و سونوگرافی.

علل بیماری

عفونت های ریه یا قفسه سینه مثل ذات الریه، سل، یا آبسه (دمل چرکی) ریه

روی هم خوابیدن ریه یا آسیب به قفسه سینه

وجود سرطان در سایر نقاط بدن

لوپوس

نارسایی احتقانی قلب

بیماری کلیه

بیماری کبد

درمان موفقیت آمیز به بیماری زمینه ساز بستگی دارد. خارج کردن چرک از فضای تجمع آن باعث تسریع بهبودی می شود.درمان معمولاً شامل جراحی برای بازکردن حفره عفونی شده و تخلیه چرک به خصوص اگر چرک هنوز مایع باشد است. این روش توراکوسنتز نامیده می شود.  درمان موفقیت آمیز به درمان بیماری زمینه ای مثل بیماری سل بستگی دارد. برای درمان معمولاً نیاز به تجویز دوز بالای آنتی بیوتیک وجود دارد و بیمار غالبا باید بستری شود. خارج کردن چرک از فضای تجمع آن باعث تسریع بهبودی می شود. جراحی برای باز کردن دمل چرکی و تخلیه چرک، به خصوص اگر چرک هنوز مایع باشد، صورت می گیرد . بهبودی کامل حدود دو ماه زمان می برد.

هنگامی که چرک مایع، ضخیم و loculated شود، یک جراحی درمانی قفسه سینه به نام thoracotomy با decortication مورد نیاز است. این شامل بازکردن قفسه سینه، خارج کردن مایع، تمیز کردن مواد ضخیم عفونی از ریه و سپس قرار دادن لوله قفسه سینه در حالی که عفونت (معمولاً با کمک آنتی بیوتیک) clears می شود. برای درمان معمولاً به تجویز دوز بالای آنتی بیوتیک نیاز است و بیمار غالباً باید بستری شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران