به نقل از آکاایران: سندروم کوشینگ در اثر افزایش فعالیت قشر غده آدرنال ایجاد می شود. این سندرم را هایپرکورتیزولیسم (افزایش کورتیزول) نیز می نامند. با ما همراه شوید تا با مطالعه این مطلب، اطلاعاتی درمورد بیماری کوشینگ به دست آورید.

سندرم کوشینگ

آکاایران: برای حصول بهترین نتیجه در درمان چاقی، در قدم اول بایستی به علل ایجاد کننده آن از جمله بیماری ‏های زمینه ‏ای، داروهای مصرفی و... توجه کرد و عدم توجه به آن می‏ تواند باعث گمراهی و اتخاذ تصمیمات نادرست توسط کارشناسان تغذیه شود.

بیماری کوشینگ از رشد بیش از حد بخش قشری غده فوق کلیوی وجود می آید، و بافت چربی در نواحی گردن و پشت افزایش می یابد، ولی دست ها و پاها لاغر می شوند، ضعف عضلانی عارض می شود، و پوست نازک و استخوان ها شکننده می گردند، و افسردگی و اضطراب و اختلال در حافظه نیز ایجاد می شود. به علاوه صورت این بیماران به حالت پف کرده و دارای جوش های فراوان و موی زیاد دیده می شود.

در اکثر موارد علت سندرم کوشینگ آندوژن، هیپرپلازی (افزایش تکثیر سلولی) دو طرفه غده آدرنال (فوق کلیه) است که به دلیل افزایش ترشح هورمون ACTH (آدرنوکورتیکوتروپین) از غده هیپوفیز و با تولید نابجای ACTH به وسیله یک منبع غیر هیپوفیزی رخ می‏ دهد.میزان بروز هیپرپلازی آدرنال وابسته به هیپوفیز در زنان سه برابر بیشتر از مردان بوده و شایع‏ ترین سن شروع آن، دهه‏ های سوم و چهارم عمر است.

شایع‏ ترین علت سندرم کوشینگ اگزوژن، تجویز استروئیدها می‏ باشد.تجویز طولانی مدت ACTH، هیدروکورتیزون یا آنالوگ‏ های آن منجر به علائم کلینیکی مشابه این اختلال می ‏شود که به سندرم کوشینگوئید معروف است. سندرم کوشینگوئید بیشتر در رابطه با مصرف خوراکی یا تزریقی داروهای کورتیکواستروئید می ‏باشد. در این سندرم مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئیدها باعث افزایش چربی بدن می ‏شود که علت آن افزایش دریافت انرژی به همراه کم شدن سوخت و ساز بدن می ‏باشد. با توجه به این نکته در بررسی علت چاقی بیماران باید حتماً به تاریخچه‏ ی داروهای مصرفی آن ها توجه کرد.

اخیراً، آگاهی مردم از فواید رژیم غذایی متعادل و ارتباط آن با سلامتی افزایش یافته است. این ارتباط به خصوص در هنگام بیماری‏ مهم تر می ‏باشد. در هنگام بیماری مانند سایر موارد استرس، بدن شما برای بهبود، به مواد مغذی بیشتر از حد معمول احتیاج دارد.

آکاایران: سندرم کوشینگ، نیاز و نحوه استفاده بدن را به چربی، سدیم، کلسیم و قند تغییر می‏ دهد. بیشتر افراد مبتلا به سندرم کوشینگ دچار اضافه وزن می ‏شوند. مقدار اضافه وزن از فردی به فرد دیگر متفاوت می ‏باشد، اما افزایش تجمع چربی در قسمت مرکزی بدن در اکثر بیماران دیده می ‏شود در حالی که ابعاد و مقدار چربی پاها و بازوها تغییری نمی ‏کند. اگر چه در بیماران مبتلا به سندرم کوشینگ، از اضافه وزن نسبی می‏ توان پیشگیری کرد ولی با اصلاح رژیم غذایی و کنترل کالری دریافتی بر اساس وزن قابل قبول آن ها، می‏ توان اضافه وزن را به حداقل رساند. هنگامی که علت بیماری شناخته و کنترل شود می‏ توان زیر نظر رژیم شناس اقدام به کاهش وزن کرد.

درمان بیماری

وقتی سندرم به جای تومور آدرنال به علت وجود تومور در هیپوفیز باشد درمان بر روی غده هیپوفیز متمرکز می شود. برداشتن جراحی تومور از طریق ترانس اسفنوئید هیپوفیزکتومی درمانی انتخابی بوده و میزان موفقیت ۹۰٪ است. اگر سندرم کوشینگ به علت ترشح نابجای ACTH از یک تومور غیر قابل جراحی باشد. برای تخفیف علائم پرکاری آدرنال می توان از مهار کننده های آنزیمی آدرنال مانند متی راپون، آمینوگلوتتماید، میتوتان و کتوکونازول استفاده کرد.

- فعالیت بدنی آرام: به علت تضعیف عضلات، شما نیاز به فعالیت آرام دارید. ورزش کردن با شدت و مدت معین، احساس راحتی به شما می دهد. شما کم کم با پشتکار خود بهبود می یابید.

- تغذیه: وزن اضافی خود را با یک رژیم لاغری مناسب کم کنید. با نظر پزشک، مکمل کلسیم و ویتامین D را با هم مصرف کنید تا جذب کلسیم زیاد شود و استخوان هایتان قوی گردند.

- مراقبت از سلامت روان: افسردگی، عارضه جانبی سندرم کوشینگ می باشد. این مشکل را با پزشک خود در میان بگذارید.

- تسکین درد به آرامی : حمام آب گرم، ماساژ و ورزش هایی نظیر: ورزش های هوازی در آب و یا تای چی می توانند به کاهش درد عضلات و مفاصل کمک کنند.

- ورزش دادن مغز: اگر شما دارای مشکلات ذهنی در نتیجه بروز این سندرم شدید، حل کردن جدول و درست کردن پازل می تواند عملکرد مغز را بهبود دهد.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران