به نقل از آکاایران: کوررنگی یک بیماری اختلال ارثی است که در آن فرد قادر به تشخیص یک یا برخی رنگها نمی باشد. سلول های مخروطیچشم افراد کوررنگ فاقد رنگ دانه هایی هستند که موجب دیدن رنگ ها می شوند. به همین دلیل این افراد برخی رنگ ها را به شکل طیفی از رنگ های خاکستری و سیاه می بینند.

کوررنگی

آکاایران: کور رنگی یک بیماری ارثی وابسته به کروموزوم X مغلوب است که در مردان بیشتر دیده شده و تقریباً همیشه از مادر به پسر به ارث می رسد. در این اختلال کروموزومی سلول های مخروطی در شبکیه که مسئول درک رنگ هستند دچار اختلال هستند و به همین دلیل بیمار رنگ ها را درست تشخیص نمی دهد. کور رنگی ممکن است بر اثر بیماری های عصب بینایی یا شبکیه نیز رخ دهد. در این موارد، فقط چشمی که مشکل دارد دچار کور رنگی می شود و بیماری در طول زمان تشدید می گردد بطوریکه ممکن است تبدیل به کوررنگی کامل شود که در آن بیمار دیدی خاکستری دارد. این بیماران معمولاً در تشخیص آبی و زرد مشکل دارند.

علائم

* اشکال در تشخیص قرمز و سبز (شایعترین حالت)
* اشکال در تشخیص آبی و سبز

کم دید رنگ و کور رنگی
بسیاری از مردم توانش کمتر از هنجار برای تشخیص رنگ دارند. آنان که می توانند رنگهای مختلف را ببینند اما در تشخیص رنگ آنها دشواری دارند گوئیم دچار کم دید رنگند. آنان که بکلی از دیدن رنگ ناتوانند گوییم کور رنگی کامل دارند این کسان کمیابند و همه رنگها برایشان درجات مختلف خاکستری است اما نوعی از کور رنگی که شایع است کور رنگی نسبت به سرخ و سبز است عده این نوع کسان در میان مردها بیشتر از زنهاست. کور رنگی برای آبی و زرد بسیار کمیابست.

درست نیست که بگوییم بعضی کسان همه رنگها را می توانند ببینند و بعضی نمی توانند یعنی تقسیم مردم به گروه مشخص از این لحاظ صحیح نیست توان دید رنگها نیز در افراد شدت و ضعف دارد یعنی در یک سو کسانی هستند که توان دید کامل دارند و در سوی دیگر کور رنگانی قرار دارند که هیچ رنگی را نمی توانند ببینند و بین این دو قطب درجات مختلف از شدت و ضعف دارد.

تقریباً از هر 12 مرد یک نفر (یعنی 8%) و از هر 200 زن یک نفر  به کوررنگی یا CVDمبتلاست. یعنی برای مثال در انگلستان 2.7 میلیون نفر به کوررنگی مبتلا هستند (تقریباً 4.5% از کل جمعیت این کشور) و بیشتر این جمعیت را نیز مردان تشکیل می دهند.

دلایل متعددی برای بروز کوررنگی وجود دارد. در مورد اکثریت غالب افراد مبتلا به این بیماری، دلایل ژنتیکی دخیل است و در واقع ژن این بیماری را از مادرانشان به ارث برده اند، گرچه کوررنگی می تواند در اثر بیماری های دیگری نظیر دیابت و  مولتیپل اسکلروز بروز یابد و یا اینکه در اثر فرآیند کهولت، استفاده از برخی داروها و غیره ایجاد شود.اغلب افرادی که به کوررنگی مبتلا هستند قادرند اشیا را مانند افراد دیگر به وضوع ببینند اما نمی توانند قرمز، سبز و یا آبی را به درستی تشخیص دهند. کوررنگی انواع مختلفی دارد و حتی موارد بسیار کمیابی وجود دارد که شخص مبتلا به هیچ عنوان قادر به تشخیص هیچ نوع رنگی نیست.

دلایل بروز کوررنگی

همانطور که گفته شد اکثر موارد ابتلا به کوررنگی مادرزادی است یعنی کودک از بدو تولد به این بیماری مبتلاست.

افراد معمولاً سه نوع سلول مخروطی شکل در چشم خود دارند. هر یک از سه نوع سلول، قرمز، سبز یا آبی را تشخیص می دهد. زمانی که این سلول های مخروطی شکل چشم مقادری متفاوت این سه رنگ پایه را تشخیص می دهد، فرد رنگ های مختلف را می بیند. اکثر این سلول های مخروطی شکل درون قسمت مرکزی شبکیه قرار دارند.

آکاایران: کوررنگی مادرزادی زمانی بروز می یابد که فرد یک یاز این سه نوع سلول مخروطی شکل را نداشته باشد یا این که داشته باشد اما به درستی عمل نکند. بنابراین فرد قادر به دیدن یا تشخیص درست یکی از سه رنگ اصلی نخواهد بود. این نوع کوررنگی با گذشت زمان تغییری نمی کند.

اما کوررنگی همیشه مادرزادی نیست. در برخی موارد، حالت اکتسابی دارد. برای مثال:

به طور کلی درمان خاصی وجود ندارد اگرچه بیمار می تواند از فیلترهای رنگی یا لنزهای تماسی برای تشخیص بهتر رنگ ها استفاده کند.اپتومتریست ها اغلب برای بیمار یک لنز تماسی یا تینت قرمز تجویز می کنند که روی چشم بیمار قرار داده می شود این لنز به بیمار اجازه می دهد که از پس تست های خاصی که برای به دست آوردن شغل خاصی است، به خوبی بر بیاید.تاثیر پوشیدن این لنزها مانند استفاده از عینک های سبز- قرمز ۳ بعدی است.البته نرم افزارهای رایانه ای خاصی مانند Gnome Desktop نیز امروزه به این گونه بیماری ها کمک شایانی می کند با این نرم افزار بیمار می تواند رنگ خاصی را روشن یا خاموش کند.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران