به نقل از آکاایران: آبسه مغزی تجمع چرک ناشی از یک عفونت باکتریال در مغز یا خارجی ترین لایه از سه لایه غشایی است، که مغز و نخاع را می پوشانند. با ما همراه شوید و با مطالعه ی این بخش با بیماری آبسه مغزی بیشتر آشنا شوید.

آبسه مغزی چیست

آکاایران: آبسه مغزی تجمع چرک است در ناحیه میان غشای خارجی مغز و نخاع و استخوان های جمجمه یا ستون فقرات. آبسه موجب تورم در ناحیه مذکور می شود. آبسه مغزی ناهنجاری نادری است که به واسطه ایجاد عفونت در ناحیه میان استخوان های جمجمه یا ستون فقرات و غشای مغز یا نخاع ایجاد می شود. این عارضه بیشتر در ناحیه نخاع بروز می یابد. عفونت نخاعی معمولاً توسط باکتری ایجاد می شود اما قارچ هم می تواند عامل بروز آن باشد. عفونت نخاعی ممکن است به علت وجود عفونت  های دیگری در سایر نقاط بدن و یا میکروب هایی که توسط خون منتقل می شوند ایجاد شود. با این حال در برخی بیماران هیچ گونه عفونتی در سایر نقاط بدن یافت نمی شود.

علائم آبسه مغزی

علایم زیر به تدریج در عرض چند ساعت ظاهر می شوند. این علایم شبیه علایم تومور یا سکته مغزی هستند:

  • درد در پشت و کمر، در صورتی که عفونت در غشای پوشاننده نخاع باشد
  • سردرد
  • تهوع و استفراغ
  • ضعف ، بی حسی یا فلج در یک طرف بدن
  • راه رفتن نامنظم
  • تشنج
  • تب
  • منگی ، گیجی ، یا حالت هذیانی
  • مشکل در صحبت کردن

علل آبسه مغزی

منشأ اولیه عفونت باکتریایی که موجب بروز آبسه مغزیی یا اپی دورال می شود را اغلب نمی توان پیدا کرد. اما سه منشأ زیر شایع ترین هستند: 
عفونتی که از جمجمه به درون گسترش می یابد، مثلاً استئومیلیت (عفونت استخوان و مغز استخوان )، ماستوئیدیت (عفونت زایده ماستوئید در پشت گوش )، یا سینوزیت (عفونت سینوس ها)  عفونتی که به دنبال شکستگی جمجمه آغاز و گسترش می یابد. عفونتی که از سایر بخش های بدن که دچار عفونت شدند، مثلاً ریه ها، پوست ، یا دریچه های قلب ، از راه  خون گسترش می یابد.

درمان

هدف ازمعالجه، درمان عفونت و کاهش آسیب های دائمی در بدن بیمار است. درمان معمولاً توسط آنتی بیوتیک و جراحی انجام می شود. در موارد نادر، تجویز آنتی بیوتیک ها به تنهایی می تواند مؤثر واقع شود.

آنتی بیوتیک معمولاً حداقل به مدت 4 یا 6 ساعت و به صورت وریدی به بیمار تزریق نمی شود. اما در مورد برخی بیماران بسته به نوع و شدت آبسه نیاز است که آنتی بیوتیک مدت طولانی تری استفاده شود.معمولاً برای خشکاندن و برداشتن آبسه به انجام عمل جراحی نیاز است. به علاوه دلیل دیگر نیاز به جراحی برداشتن فشار از روی مغز و یا نخاع است تا از وارد آمدن آسیب بیشتر به این نواحی جلوگیری شود.

تشخیص زودهنگام بیماری حقیقتاً می تواند شانس حصول نتیجه مطلوب از فرآیند معالجه را بالا ببرد. زمانی که تغییراتی همچون ضعف، بی حسی و فلج در بیمار بروز می یابد، شانس بازگرداندن توانایی های از دست رفته کم خواهد شد. در این نوع بیماران مکن است آسیب ها دائمی شده و حتی آبسه موجب مرگ بیمار شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران