به نقل از آکاایران: آریتمی قلب  به معنی غیرطبیعی بودن ریتم قلب است. ریتم طبیعی قلب از گره سینوسی آغاز شده و پس از انتقال به گره دهلیزی-بطنی در بطنها منتشر می شود. در نتیجه این نحو هدایت تحریک الکتریکی، ابتدا دهلیز و با فاصله کمی بطن ها منقبض می شوند. ریتم طبیعی قلب بین شصت تا صد ضربان در دقیقه است.

آریتمی قلب

آکاایران: بسیاری از افراد وقتی صدای قلب خود را می شنوند که در شرایط خاص هیجانی مانند خوشحالی، ترس یا اضطراب واقع شده باشند یا آن که مشغول یک فعالیت ورزشی شوند. مصرف برخی از داروها باعثکاهش ضربان قلب می شود. اما اگر کاهش یا افزایش ضربان قلب ادامه داشته باشد، نشان دهنده آن است که قلب دچار آریتمی یا بی نظمی ضربان شده که در صورت بی توجهی ممکن است این آوای حیاتی برای همیشه خاموش شود.

مشکل در سرعت یا ریتم ضربان قلب آریتمی نامیده می شود. در واقع مشکلات ریتمی قلب زمانی بروز می یابد که پالس های الکتریکی قلب فرد که مسئول هماهنگ نمودن ضربان قلب می باشند به خوبی عمل نمی کنند و نتیجتاً موجب می شوند قلب فرد خیلی تند، خیلی کند و یا نامنظم بزند. آریتمی قلبی معمولاً خطری ندارد. با این حال، برخی از انواع آریتمی قلب می توانند علائم آزاردهنده و حتی گاهی خطر آفرین داشته باشند.

افرادی که دچار آریتمی قلب می شوند، به طور مشخص می توانند متوجه آن شوند زیرا هرگونه اختلال ضربان مانند تندی، کندی یا نامرتب بودن برای افراد ملموس است. به همین دلیل ضروری است افراد بالای ۴۰ سال ضربان نبض خود را بررسی کنند و چنان چه متوجه هرگونه آریتمی شدند، به پزشک متخصص مراجعه کنند.

برای آن که بتوان بهتر آریتمی قلب را درک کرد بهتر است یک آشنایی نسبی با سیستم الکتریکی درونی قلب داشته باشید. سیستم الکتریکی قلب، سرعت و ریتم ضربان قلب را کنترل می کند. با هر ضربان، یک سیگنال الکتریکی از قسمت بالایی قلب به قسمت پایینی آن ارسال می شود. با عبور این سیگنال، قلب منقبض شده و خون را پمپاژ می کند. هر سیگنال الکتریکی از مجموعه ای از سلول ها آغاز می شود که گره سینوسی یا گره SA نامیده می شود. گره SA در  قسمت بالا و سمت راست قلب واقع شده است. در یک فرد بالغ سالم در حالت استراحت، گره SA به نحوی سیگنال الکتریکی را ارسال می کند که ضربان قلب بین 60 تا 100 مرتبه در دقیقه باشد.

علائم و نشانه های ابتلا به آریتمی قلبی

آریتمی قلب ممکن است هیچ گونه نشانه یا علامتی نداشته باشد و در واقع خیلی از اوقات پزشک معالج در حین چک آپ های روتین به ابتلای فرد پی می برد، بدون این که خود فرد قبلاً متوجه مشکلی شده باشد.  داشتن علائم قابل ملاحظه الزاماً به این معنا نیست که فرد مشکلی جدی دارد. در هر حال، از جمله علائم قابل مشاهده آریتمی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • احساس ضربان های متغییر در قفسه سینه
  • داشتن ضربان قلب خیلی سریع
  • داشتن ضربان قلب خیلی آهسته
  • درد در قفسه سینه
  • تنگی نفس
  • احساس سبکی سر
  • سرگیجه
  • غش یا حالتی شبیه به آن


عوامل مختلفی در ایجاد آریتمی قلب نقش دارد؛ از علت مادرزادی گرفته تا بیماری های قلبی. در آریتمی مادرزادی فرد ممکن است دارای یک عصب اضافه در قلبش باشد یا آن که جدار قلب وی ضخیم یا نازک باشد که باعثآریتمی قلب می شود.

از طرفی آریتمی می تواند ناشی از بیماری های قلبی باشد؛ مانند آن که فردی در اثر مسدود شدن رگ های قلب، سکته کند و قلب وی دچار آریتمی شود. آریتمی همچنین ممکن است در اثر نبود درچه قلب به وجود آید؛ اما بسیاری از افرادی که دچار آریتمی می شوند، ساختمان قلب شان کاملا سالم است و مهم آن است افرادی که دچار آریتمی قلب می شوند حتما باید به پزشک مراجعه کنند تا در صورت نیاز توسط فوق تخصصان الکتروفیزیولوژی درمان شوند.

درمان

درمان آریتمی قلب بر اساس نوع آن است و اگر آریتمی به صورت نامرتبی یا تندی باشد معمولا با تجویز یک سری از داروهای تنظیم کننده ریتم قلب درمان می شود؛ اما در پاره ای از موارد برای درمان آریتمی نیاز به بستری شدن بیمار و درمان به شیوه الکتروفیزیولوژی و ابلیشن که در بین مردم به اصطلاح سوزاندن نامیده می شود، وجود دارد. در این روش از طریق رگ های بیمار سیم هایی در قلب وی کار گذاشته می شود و از طریق نقشه برداری، کانون بی نظمی در قلب یافت شده و با اشعه مخصوص رادیوفرکوئنسی کانون با انرژی گرمایی سوزانده می شود.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران