آکاایران: مصرف آب لیمو به واسطه فهرست بلند بالای فوایدی که ارائه می کند، از جمله پیشگیری از کم آبی بدن، کمک به گوارش و پشتیبانی از کاهش وزن توسط بسیاری از کارشناسان و چهره های مطرح توصیه شده است.اما مصرف بیش از آب لیمو هم میتواند مضر باشد. در ادامه با برخی از عوارض خطرناک مصرف بیش از آب لیمو بیشتر آشنا می شویم.

آب لیمو می تواند موجب ناراحتی معده شود

Related image

در شرایطی که آبلیمو حاوی طیف گسترده ای از فواید سلامت است، مصرف بیش از حد آن می تواند موجب عوارض جانبی خطرناکی برای سلامت شما شود که از آن جمله می توان به وخیم‌تر شدن شرایط زخم های معده و ابتلا به بیماری بازگشت اسید معده به مری  اشاره کرد.

بیماری بازگشت اسید معده به مری به واسطه مصرف غذاهای اسیدی مانند آبلیمو تحریک می شود و می تواند موجب سوزش سردل، حالت تهوع، و استفراغ شود.

پوست لیمو میزبانی برای ارگانیزم های مضر است

Image result for ‫پوست لیمو‬‎

در مطالعه ای که در سال 2007 در نشریه Journal of Environmental Health منتشر شد، پژوهشگران پوست و گوشت لیموهایی که از 21 رستوران جمع آوری شده بودند را آزمایش کردند. آنها دریافتند که تقریبا 70 درصد لیموها حاوی ارگانیزم هایی خطرناک مانند باکتری ئی.کولای هستند که می تواند موجب استفراغ و اسهال شود.

برای پرهیز از مواجهه با میکروب ها، آب لیمو را در نوشیدنی خود ریخته و از انداختن لیموی کامل درون لیوان حداقل زمانی که در رستوران ها حضور دارید، پرهیز کنید.

آب لیمو مینای دندان را از بین میبرد

Image result for ‫مینای دندان‬‎

آب لیمو از نوشیدنی هایی است که خوردن آن توصیه می شود، زیرا خواص و فواید بی شماری برای سلامتی دارد، از جمله کاهش وزن، تقویت دستگاه ایمنی بدن، پاک سازی دستگاه گوارش، کم کردن التهابات بدن، افزایش نیروی بدن، تأثیرگذاری مثبت بر فرآیند متابولیسم و سوخت و ساز بدن و...اما اگر نکاتی را در مصرف آب لیمو در نظر نگیریم، ممکن است مضراتی برایمان داشته باشد.

اسید موجود در آب لیمو، ممکن است باعث از بین رفتن مینای دندان شود. استفاده بیش از اندازه از آب لیمو، باعث خورده شدن مینای دندان شده و آن را از بین می برد.آب لیمو

مینای دندان سخت ترین ماده معدنی موجود در بدن انسان است. این ماده سطح خارجی هر دندان را پوشش داده و بخشی است که بیشتر از همه در دهان دیده می شود. این قسمت دندان از مواد معدنی ساخته شده که عمده این مواد هیدروکسی آپاتیت است.

به طور کلی زیاده روی در خوردن موادی که حاوی اسیدهای خوراکی هستند، دندان ها را در مقابل آب سرد یا گرم حساس می کند.

اگر دقت کنید متوجه خواهید شد، افرادی که در خوردن آب لیمو زیاده روی می کنند برای مثال در خوردن ماده سردی مثل بستنی دچار مشکل می شوند.

Image result for ‫بستنی و دندان درد‬‎

bxs1

همچنین: استفاده از آبلیموی غلیظ شده می تواند موجب پوسیدگی دندان شود

یکی از رایج ترین توصیه هایی که برای پیشگیری از پوسیدگی دندان مطرح می شود، پرهیز از مصرف بیش از حد آبنبات و شیرینی است. اما مشخص شده است که آبنبات تنها مقصر پوسیدگی دندان نیست.

پوسیدگی های دندان نتیجه آسیب باکتری هایی است که قند موجود در غذاها را گوارش کرده و اسید تولید می کنند. اگرچه آب لیمو به خودی خود ممکن است به پوسیدگی دندان منجر نشود، اما اگر معمولا آن را با شکر شیرین می کنید یا از آبلیموهای غلیظ شده به جای آبلیموی تازه استفاده می کنید، ممکن است برای دندان های خود دردسر درست کنید.

Image result for ‫پوسیدگی دندان‬‎

پزشکان خانواده مرکبات را به عنوان یک محرک احتمالی برای میگرن در نظر می گیرند

ممکن است وخامت آفت های دهان تشدید شود

هیچ چیزی بدتر از بیدار شدن از خواب و مواجهه با یک آفت دردناک و جدید در دهان نیست.

در شرایطی که بیشتر آفت های دهان طی یک یا دو هفته بی نیاز از درمانی خاص بهبود می یابند، ناراحتی ناشی از آنها آزار دهنده است.

اگر هنگام مواجهه با یک زخم در دهان آب لیمو بنوشید، احتمالا بدون این که بدانید شرایط آن را وخیم‌تر می کنید. به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، آب لیمو می تواند آسیب بیشتری نسبت به پوسیدگی مینای دندان به دهان وارد کند و ظرفیت تشدید آفت ها و تحریک زخم های دهان را دارد.  

 ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود

Image result for ‫باعث تهوع و استفراغ شود‬‎

با علم به این که آب لیمو سرشار از ویتامین C است، شایان ذکر است که مصرف بیش از حد این ماده‌ی مغذی می‌تواند باعث تهوع، و در مواردی، حتی باعث استفراغ شود. آب لیموی زیاده از حد (بیش از ۲ عدد لیمو یا ۳ لیوان آب لیموی رقیق شده) می‌تواند به اوردوز ویتامین C منجر شود. هرچند این تهدید جدی به شمار نمی‌رود، اما بدن سعی خواهد کرد ویتامین C اضافی را دفع کند که این به استفراغ منجر می‌شود.

حتی در یافته‌اند که رژیم‌های سم‌زدا مانند رژیم آب لیمو هم باعث تهوع و استفراغ می‌شوند.

می‌تواند به تکرر ادرار منجر شود

Related image

آب لیمو، به خصوص در یک لیوان آب گرم، می‌تواند به عنوان یک ادرارآور عمل کند. این ماده می‌تواند خروجی ادرار را افزایش دهد، و اگر ادامه پیدا کند حتی ممکن است کارتان به دی‌هیدراته شدن (کم شدن آب بدن) بینجامد. این به خاطر آن است که آب لیمو آب اضافی را از بدن شما دفع می‌کند. در این فرایند، همچنین می‌تواند مقادیر مازاد الکترولیت‌ها و سدیم را از طریق ادرار دفع کند – و گاهی، می‌تواند بیش از حد عمل دفع آب بدن را انجام دهد و موجب دی‌هیدراته شدن شود.

استفاده‌ی بیش از حد آب لیمو با کمبود پتاسیم نیز در ارتباط است. میوه‌های اسیدی مانند لیمو می‌توانند مثانه را تحریک کنند. این امر ضرورت دفع ادرار را بیشتر می‌کند. به مدت حدودا یک هفته از خوردن آب لیمو و سایر میوه‌های اسیدی پرهیز کنید و بعد ببینید که آیا علائم بهبود پیدا می‌کنند یا خیر. اگر بهتر نشدند، با پزشک مشورت کنید.

می‌تواند به ازدیاد آهن خون منجر شود

می‌دانیم که ویتامین C جذب آهن در بدن را تقویت می‌کند. و مصرف زیاد آن می‌تواند به افزایش سطح آهن خون منجر شود. ازدیاد آهن خون می‌تواند خطرناک باشد.

آهن بیش از حد خون می‌تواند به ارگان‌های داخلی بدن نیز آسیب بزند.

می‌تواند در بیماران باعث میگرن شود

Image result for ‫باعث میگرن‬‎

هرچند تحقیقات کمتری در این زمینه وجود دارد، بعضی از کارشناسان بر این باور هستند که مرکبات می‌تواند باعث میگرن شود. در واقع، در یکی از رژیم‌های میگرنی خاص طراحی شده توسط موسسه‌ی بیوتکنولوژی دلور توصیه می‌شود از مصرف آب لیمو اجتناب کنید.

 می‌تواند باعث آفتاب سوختگی شود

بعضی از مطالعات خاص صورت گرفته حاکی از آن هستند که در صورت وجود آب لیمو روی پوست‌تان قرار گرفتن زیر نور آفتاب می‌تواند باعث بروز تاول و لکه‌های سیاه بشود که به آن «فیتوفوتودرماتایتیس» نیز می‌گویند که بدترین نوع آفتاب سوختگی است. عامل این مشکل مواد شیمیایی موجود در آب لیمو به نام پسورالن هستند که با نور آفتاب دچار تداخل می‌شوند و سوختگی ایجاد می‌کنند.

گزارش دیگری از سوی دانشگاه براون اعلام داشت افرادی که به میزان فراوان آب لیمو مصرف می‌کنند و کسانی که آب سایر مرکبات را می‌نوشند خطر ابتلای‌شان به ملانومای بدخیم که نوعی سرطان پوست است قدری بیشتر است.

خب به بحث درباره‌ی عوارض جانبی و مضرات مصرف بیش از حد لیمو و آب لیمو پرداختیم. اما آیا لیمو (یا آب لیمو) با داروی خاصی تداخل دارد؟

هرچند لیمو تداخل شدیدی با داروها ندارد، اما مطالعات خاصی وجود دارند که از تداخل آن با مسدود کننده‌های کانال کلسیم  پرده برداشته‌اند.

مطالعه‌ی دیگری که در کشور ژاپن انجام شده است توصیه می‌کند بیماران هنگام استفاده از داروهای تجویزی از مصرف آب مرکبات پرهیز کنند چون ممکن است با آن‌ها تداخل داشته باشد و باعث خطرات بالقوه‌ای بشود.

در رابطه با تداخل لیمو با داروهای گیاهی اطلاعات کافی وجود ندارد.

دوز توصیه‌ شده مصرف لیمو / آب لیمو چقدر است؟

مصرف ۱۲۰ میلی لیتر آب لیمو (که حاوی ۵.۹ گرم اسید سیتریک است) در روز مقدار مناسب و بی‌خطری به نظر می‌رسد. حتما قبل از مصرف این مقدار، آب لیمو را رقیق کنید.  برای زنان باردار و زنان شیرده نیز دوز توصیه شده همین مقدار است. بیش از حد توصیه شده مصرف نکنید چون معلوم نیست چه مضرات و عوارض جانبی در انتظارتان باشد.


آب لیمو را با آب سرد بخورید

توصیه می شود، آب لیمو را با آب سرد مخلوط کرده و میل کنید، زیرا گرما باعث تسریع واکنش های شیمیایی موجود در آب لیمو شده و قدرت مخرب آن را بر روی دندان ها افزایش می دهد.

آب لیموی طبیعی را با آب سرد مخلوط کنید و از ریختن آن در چای داغ و ...بپرهیزید.

بعد از خوردن آب لیمو مسواک نزنید

بعد از خوردن آب لیمو بلافاصله مسواک نزنید، زیرا باعث منتشر شدن اسید آب لیمو در دهان میشود و با فشار مسواک بر دندان ها مینای دندان آسیب می بیند؛ بنابراین، تا یک ساعت پس از مصرف آب لیمو مسواک نزنید و سعی کنید با جویدن یک تکه آدامس یا خوردن یک عدد خیار تعادل مواد را به دهان خود بازگردانید.نتیجه گیری

تمام ماجرا به میزان مصرف بر می‌گردد. لیمو را به مقدار مناسب و توصیه شده مصرف کنید، و از فایده‌های آن لذت ببرید. در غیر این صورت، تجربه‌ی خوشایندی نخواهید داشت!