راه حل های از بین بردن بوی بد دهان و معده

شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که حس کنید که دهنتان بو می دهد، یا اینکه بوی دهان کسی شما را اذیت کرده باشد، بوی دهان علتهای مختلفی دارد و هر کدام قابل درمان است، در این بخش از سایت آکاایران قصد داریم تا شما را با علل بوی بد دهان و روشهای درمان آن آشنا کنیم، با ما همراه باشید.
 
بوی بد دهان ناشی از معده

علت بوی بد دهان چیست؟

بوی بد دهان یک علامت شناخته شده با سابقه تاریخی قدیمی است. بوی بد دهان می تواند دلیل عمومی یا موضعی داشته باشد. مشخص شده که تقریبا ۸۵ درصد بوی دهان ناشی از عوامل موضعی است، از این جهت اهمیت روشهای بهداشتی مثل مسواک زدن دندانها و زبان محرز شده است. باید یادآوری کرد که بوی بد دهان به تنهایی یک بیماری نیست بلکه علامت بیماریهای مختلف است. وجود بوی بد دهان معمولا در اکثر مواقع ناشی از عوامل بیماریزاست و نشان دهنده وجود یک بیماری است که باید شناسایی و تصحیح شود همینطور اکثر افراد احساس نگرانی درباره بوی بد دهان خود دارند. این نگرانی گاهی به آنجا میرسد که فرد از تماس با دیگران پرهیز می کند و هنگام صحبت کردن دست خود را جلوی دهان می گیرد و یا بطور مرتب از آدامس یا از انواع دهان شویه ها استفاده می کند.
هزاران باکتری که در دهان ما تکثیر می شوند، ضایعاتی تولید می کنند که می توانند عامل ایجاد بوی ناخوشایند (بوهای گوگردی) باشند و در تشکیل پلاک دندانی نقش داشته باشند.
با این حال برخی خوراکی ها (پیاز، سیر، برخی پنیرها و…) نیز بیشتر از بقیه ممکن است بوی بد دهان را با خود به همراه داشته باشند، اما این نوع بوی بد عموماً موقتی و گذراست. 
دخانیات، الکل، و مصرف بیش از حد قهوه نیز می توانند از عوامل تولید کنندۀ بوی بد دهان باشند، البته این بوی بد مدت بیشتری باقی می ماند.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، عفونت های لثه، آبسه های دندانی، عفونت سینوس ها، برخی بیماری ها، برخی داروها (ضد افسردگی ها، آنتی هیستامین ها، خواب آورها، داروهای فشار خون بالا و…)، و به طور کلی تمام چیزهایی که می توانند دهان را خشک کنند، نیز گاهی اوقات ممکن است عامل ایجاد بوی بد دهان باشند.

در واقع، باکتری هایی که عامل تولید بوی بد دهان هستند، در محیط های خشک بهتر و راحت تر رشد می کنند.

چه طور به روشی طبیعی می توان با بوی بد دهان مبارزه کرد؟ 
در مواردی که بوی بد دهان کم یا متوسط است، یا علت ایجاد آن شناخته نشده، راه حل های طبیعی بسیاری وجود دارند که می توانند برای خوشبوتر کردن دهان، مورد امتحان قرار گیرند.
واضح است که بهداشت دهان و دندان باید به دقت رعایت شود (مسواک زدن بعد از هر وعدۀ غذایی، استفاده از نخ دندان، مراجعۀ منظم سالانه به دندانپزشک و…).

به میزان کافی و به طور منظم، در تمام طول روز، آب بنوشید.
به این ترتیب، شما با خشک شدن دهان تان مبارزه کرده اید و بخش عمده ای از باکتری های دهانی را که عامل ایجاد بوی ناخوشایند هستند، از بین برده اید.
میزان ترشح بزاق تان طی روز را افزایش دهید. 
مثلاً خوردن یک عدد پرتقال، که حاوی اسید سیتریک است، تولید بزاق را تحریک کرده و باعث از بین رفتن باکتری ها می شود.

به این ترتیب دهان تان خوشبو خواهد شد.
ضمناً شما می توانید آدامس هم بجوید، اما حواستان باشد که آدامس های تان قند نداشته باشند، زیرا قند خودش یکی از عواملی است که باعث تکثیر باکتری ها می شود.
از گیاهان و خوراکی هایی که خاصیت آنتی بیوتیکی، ضد بو و ضد عفونی کنندگی طبیعی دارند، استفاده کنید.

برای مثال جعفری تازه بخورید. (جعفری ِ سرشار از کلروفیل، یک آنتی باکتری قوی است)
میخک، چوب دارچین، دانۀ رازیانه، رازیانه، و بادیان رومی بجوید. 
از عصاره های طبیعی به عنوان دهان شویه کمک بگیرید، آنها را غرغره کنید (گرم)، یا یک قطره از آنها را روی مسواک تان بریزید و به دندان ها یا زبان تان بمالید، از عصاره این گیاهان می توانید بهره ببرید: نعنا، لیمو، اکلیل کوهی، درخت چای، میخک، اسطوخودوس، و آویشن.
از یک زبان شویه استفاده کنید.

اگر زبان شویه ندارید، مسواک تان را روی زبان تان بکشید و یا به کمک یک قاشق کوچک یا حتی یک مسواک کوچک، زبان تان را تمیز کنید (ضمناً از آن برای پاک کردن کام و قسمت داخلی گونه های تان نیز بهره ببرید).

ضد عفونی کنید!
خمیردندانی حاوی عصارۀ درخت چای (با غلظتی کمتر از 0,2%) انتخاب کنید، مسواک تان را با کمی آب اکسیژنه (سپس قبل از استفاده، آن را خوب آبکشی نمایید) تمیز کنید، و هر 3-2 ماه یک بار، آن را عوض کنید.
به طور کلی، به فرآورده های تجاری اطمینان نکنید، و سعی کنید بیشتر از دندان پزشک تان یا داروساز مشورت بگیرید.

هیچ کدام از وعده های غذایی را حذف نکنید.
هر چه در طول روز بیشتر ناشتا بمانید، دهان تان بیشتر خشک می شود و باکتری ها بیشتر می توانند تکثیر شوند (حالتی شبیه به بوی بد دهان هنگام بیدار شدن از خواب شبانه ایجاد می شود).

از دنبال کردن رژیم های کم کالری نیز اجتناب کنید زیرا این رژیم ها نیز به واسطۀ استونی که توسط بدن تولید می شود، بد بو شدن دهان را با خود به همراه دارند.

بوی بد دهان ناشی از عوامل بیماری زا
در این حالت بوی بد دهان به وسیله وضعیت های موضعی مثل بهداشت ضعیف دهان و عفونت لثه (ژنژیویت) مزمن بوجود می آید. مخصوصا در ژنژیویت مزمن اگر همراه با خونریزی از لثه ها باشد موجب بوی زننده و تنفرآور بخصوص هنگام صبح می شود. در تنفس دهانی (مثلا در وجود لوزه های بزرگ) بدبویی دهان در نتیجه ممانعت از شسته شدن طبیعی مخاط و دندان ها توسط بزاق است. زبان شیاردار، زبان مودار و زبان باردار چون به تجمع و نگهداری مواد غذایی کمک می کنند در ایجاد بوی بد دهان دخالت دارند. بیماری های سینوس نظیر سینوزیت مزمن و فیستول سینوس دهانی و بیماریهای بینی ازجمله رینیت آتروفیک سل و سیفیلیس و رینیت چرکی همراه با ترشح و بیماریهای حلق نیز از علل بوی بد دهان هستند
 

بوی بد دهان ناشی از بیماریهای عمومی بدن
در این نوع بیماری ها، بیماریهای دستگاه تنفس تحتانی از درجه اول اهمیت برخوردارند.آبسه ریه بوی گندیده شبیه به بوی گوشت فاسد دارد که حتی گاهی اولین علامت بیماری است. علت این بوی بد بیشتر باکتری های بی هوازی هستند. سل ریوی در حالت پیشرفته به سبب نکروز کازئوز و زخمی شدن ضایعات سلی باعث بدبویی دهان و بازدم ناشی از تنفس می شود. سایر بیماریهای ریوی نظیر برونشیت مزمن، پنومونی نکروزه و کلا هر حالت بیماری زا که بر روی درخت تنفسی و نای اثر بگذارد، ممکن است بوهای قابل اعتراض تولید کند. در اختلالات گوارشی و سوهضم، زخم های معده ، سرطان مری و معده ، یبوست و عفونت های روده ای نیز بوی بد دهان مشاهده می شود. در دیابت بوی استون در هوای بازدم به مشام می رسد. در نارسایی کلیه بوی شبیه آمونیاک و در سیروز کبدی بوی کیک گندیده به مشام می رسد. کمبود ویتامین و هر بیماری که سبب تب شود از علل بوی بد دهان می باشند
 

بوی بد دهان ناشی از عوامل غیربیماری زا
از این عوامل سیگار کشیدن را باید نام برد که نه تنها به خاطر بوی خود سیگار و توتون، بلکه به سبب ایجاد زبان مودار و کاهش جریان بزاق به بدبویی دهان کمک می کند. همچنین می توان بوی دهان صبحگاهی ناشی از توقف حرکت گونه، زبان و لب ها و نیز بر اثر کاهش جریان بزاق در طی شب اشاره کرد. به همین دلیل مسواک زدن قبل از خواب در کاهش بوی دهان صبحگاهی تاثیر زیادی دارد. پروتزهای ثابت و متحرک دندانپزشکی نیز درصورتیکه بهداشت دهان رعایت نشود سبب بدبویی دهان می شوند.
 

بوی بد دهان ناشی از عوامل عمومی غیربیماری زا
ساد شیره پانکرآس بوی بد دهان وجود دارد که حتی با مسواک زدن ازبین نمی رود. در افراد مسن بوی بد دهان به سبب تغییرات متابولیک و سایر علل نظیر کم آبی بدن ، کاهش مقاومت به عفونت، کاهش اشتها و غیره است. در خستگی و ضعف که بدن نمی تواند محصولات فرعی زائد را با سرعتی بیش از سرعت تولید آنها دفع کند، امکان بوی بد دهان است. بوی بد دهان در خانم ها بیشتر از آقایان وجود دارد. در مورد نقش تغذیه در ایجاد بوی بد دهان باید گفت که دهان ما بوی آن چیزی را که می خوریم می دهد. به همین دلیل آنهایی که برنامه غذایی با فرآورده های گوشتی دارند، دهانشان بوهای مختلف زیادی نسبت به گیاه خواران می دهد. همچنین مشخص شده است که مصرف رژیم پرچربی منجر به ایجاد اسیدوز می شود و در هوای تنفسی بویی شبیه به آنچه در کمای دیابتی وجود دارد، بوجود می آید. بطور کلی غذاهایی که پروتئین زیاد و مواد قندی کمی دارند به علت ایجاد مواد سولفوردار باعث بدبوشدن دهان می شود. البته نقش غذاهای بوداری مثل سیر و پیاز کاملا معلوم است
 

بوی بد دهان ناشی از داروها
ایزوسورباید (Isorbil) که محتوی هیدرات کلراید می باشد می تواند باعث بوی بد دهان شود آنتی هیستامین ها، آمفتامین ها، آرامبخش ها، دیورتیک ها، فنوتیازین ها و داروهای شبه آتروپین باعث کاهش تولید بزاق و بنابراین کاهش شستشوی خودبخودی حفره دهان و در نتیجه ایجاد بوی بد دهان می شوند. فنوتیازین ها سبب ایجاد زبان مودار می شوند. افراط در مصرف دخانیات، کهولت سن، یائسگی، بیماریهای عمومی با تب بالا، اضطراب، کم آبی بدن، مصرف بی رویه ادویه جات و عدم رعایت بهداشت دهان نیز از علل دیگر ایجاد بوی بد دهان هستند
 

درمان و پیشگیری
چون اغلب بوهای بد دهان به علت عوامل موضعی است، بنابراین حذف این عوامل و اصلاح ناهنجاری های موجود در دهان اولین قدم درمان است. رعایت بهداشت دهان شامل مسواک زدن دندان ها، لثه، زبان و استفاده از نخ دندان در کاهش بوی بد دهان با منشا دهانی بسیار موثر است. مسواک زدن دندان ها و زبان ترکیبات سولفوردار را برای مدت یک ساعت به میزان ۷۰ تا ۸۵ درصد کاهش می دهد. باید توجه کرد که زبان یکی از جایگاه های اصلی میکروبها در دهان است و این به دلیل جمع شدن عوامل میکروبی در سطح پشتی زبان است و باید یک قسمت ضروری از بهداشت دهان معطوف به زبان شود.
در بیمارانی که به سبب خشکی دهان (به دنبال مصرف داروهایی که قبلا ذکر شد و یا بر اثر بیماری) بوی بد دهان دارند می توانند از آدامس های بدون شکر استفاده کنند بطور کلی بوی بد دهان ناشی از عوامل موضعی بیماری زا زمانی ازبین می رود که بیماری درمان شود و بهداشت دهان رعایت گردد.
استفاده از دهان شویه ها اثر موقتی در کاهش بوی بد دهان دارد. در حقیقت کوشش برای حذف بوی بد دهان با استفاده از دهان شویه ها علاوه بر اینکه موقتی است، حتی ممکن است بیماری عمومی را نیز از دید دندانپزشک مخفی نگه دارد بطور کلی پوشاندن بوی دهان با یک بوی معطر و قوی تر مناسب نیست و درمان باید بیشتر معطوف درمان علت اصلی باشد.
بطور کلی جهت کاهش بوی دهان باید از سیگار کشیدن، نوشیدن نوشابه های بودار، خوردن غذاهای با ادویه زیاد، غذاهای گوشتی زیاد، غذاهای معطر شده با پیاز و سیر، افراط در مصرف مواد چربی دار مخصوصا کره و روغن های مختلف اجتناب شود. در حالی که خوردن میوه های تازه و سبزیجات و بطور کلی رژیم غذایی غنی از فیبر ارجحیت دارد. همین طور نوشیدن آب زیاد در کاهش بوی بد دهان تاثیر بسزایی دارد.

برخی مواد خوش بو کننده دهان:

1. چای دارچین:

(چند عدد آسیاب نشده) در یک قوری ( 2 لیوان آبسرد) به همراه مقداری نبات.

خواص: طبیعت گرم و خشک، محرک اعصاب، شستشو دهنده ی کلیه، دفع رطوبت اضافی بدن، مفرح، تقویت قوه باء، مسکن پا دردهای رطوبتی، اشتهاآور، ضد دلهره، ضد بوی بددهان، تقویت کبد و معده (تاثیر آن تا 15 سال در بدن می ماند)

2. پسته:

طبیعت پوست قرمز روی مغز در حرارت معتدل و خشک است و پوست سبز بیرونی( که روی پوست سفید صلبی قرار دارد )، سرد و خشک است. که مقوی معده، قابض و بر طرف کننده اسهال، تشنگی و استفراغ ( قی ) است و جهت خوشبو کردن دهان کاربرد دارد.

3. کرفس:

گرم و خشک و کرفس کاشته شده، گرم و تر است. باد شکن، معرق، مسکن درد و خوشبو کننده دهان است.

بوی بد دهان ناشی از معده,بوی بد دهان ناشی از معده,بوی بد دهان ناشی از سینوزیت
 
بوی بد دهان ناشی از معده

4. سنبل الطیب:

خوردن آن با آب سرد دل بهم خوردگی را تسکین می دهد. مدر و قاعده آور است و شکم را می بندد. رطوبت معده را خشک می کند و جهت خوشبو کردن دهان بکار می رود. سوزش معده را تسکین داده و رطوبتهای ناشی از سرما را دفع می کند و مغز را توان می بخشد. مزاج آن گرم است.

5. نارگیل:

برای خوشبویی دهان، دفع مواد سرد و در دستگاه گوارش نافع است.

6. شفتالو:

سرد و تر است. از زردآلو غلیظ تر و محرک بلغم است. در بین شفتالوها، آنکه گوشتش از هسته جدا می شود، هلو نامیده می شود که از بقیه انواع این گونه بهتر است. ملین، رافع عطش و جهت رفع بوی بد دهان مؤثر است. خشک کرده آن دیر هضم و در اسهال جمع کننده شکم است.