به نقل از آکاایران: سقط جنین به معنی از دست رفتن محصول حاملگی (جنین یا رویان) قبل از هفته ۲۰ بارداری است ولی پزشکان بیشتر از این اصطلاحات برای توصیف هر نوع ختم حاملگی در سه ماهه اول بارداری استفاده می کنند. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد سقط جنین مطالعه کنید.

سقط جنین

آکاایران: سقط جنین به معنی از دست دادنِ حاملگی در بیست هفته اول. حدود پانزده تا بیست درصد از حاملگی های شناخته شده به سقط جنین منجر می شوند، و بیش از 80 درصد از این اتلاف ها قبل از دوازده هفتگی اتفاق می افتند.سقط جنین شامل موقعیت هایی که شما تخمک بارور را قبل از گرفتن نتیجه ی مثبت تست باروری از دست می دهید نمی شود. مطالعات نشان داده اند که 30 تا 50 درصد از تخمک های بارور قبل از این که زن بفهمد که باردار شده است، از بین می روند، چون آنقدر زود از دست می روند که در زمان مقرر عادت ماهانه می شود – به عبارت دیگر زن اصلا متوجه نمی شود که باردار بوده است.اگر کودک را بعد از بیست هفتگی از دست بدهید، به آن مرده زایی (stillbirth) می گویند.

سقط جنین، به معنای پایان یافتن بارداری در هر مرحله ای است که زندگی نوزاد در جریان است، اگرچه غالباً به لحاظ فنی و تخصصی، خاتمه یافتن بارداری به واسطهٔ جراحی یا خارج کردن جنین یا رویان از رحم (پیش از آنکه قادر به ادامه حیات باشد) را سقط جنین می گویند. سقط جنین یا بصورت خود به خود رخ می دهد که به آن معمولاً سقط جنین غیرعمدی (ناخواسته) گفته می شود، یا می تواند عامدانه باشد. اصطلاح سقط جنین اغلب به سقط جنین خودخواسته اطلاق می شود.

علل سقط جنین-بین 50 تا 70 درصد از سقط جنین ها در سه ماهه ی اول، نتیجه ی اتفاقات تصادفی هستند که در اثر ناهنجاری های کروموزومی در تخمک بارور به وجود می آیند. در اغلب موارد، این سقط جنین به معنای آن است که تخمک یا اسپرم تعداد کروموزمهای نادرستی داشته و در نتیجه، تخمک بارور نتوانسته به شکل نرمال رشد کند.

آکاایران: در موارد دیگر، سقط جنین در نتیجه ی مشکلاتی پیش می آید که در حین فرایند پیچیده ی رشد نخستین اتفاق می افتند – مثلا، وقتی که تخمک به درستی در رحم القا نشود یا جنین نقص ساختاری داشته باشد که اجازه ی ادامه رشد پیدا نکند. از آنجا که بیشتر مراقبین بهداشت بررسی های مفصل بعد از یک سقط جنین را انجام نمی دهند، معمولا نمی توان گفت که چرا بارداری از دست رفته است. و حتی وقتی که ارزیابی مفصلی به عمل می آید – مثلا بعد از آن که دو یا سه سقط جنین متوالی داشته باشید – علت سقط جنین در نیمی از موارد همچنان ناشناخته می ماند.

سقط جنین ناخواسته یا غیرعمدی، خروج ناخواسته رویان یا جنین پیش از هفتهٔ بیستم تا بیست و دوم بارداری است. چنانچه بارداری پیش از سی و هفت هفته خاتمه یابد و منجر به تولد نوزادی زنده گردد، "تولد زودرس" یا "پیش از موعد" تلقی می شود.

در هرسال در جهان حدود ۲۰۵ میلیون بارداری اتفاق می افتد. بیش از یک سوم آنها ناخواسته هستند و در حدود یک پنجم به سقط جنین عمدی ختم می شوند. بیشتر سقط ها ناشی از بارداری های ناخواسته می باشند. یک بارداری می تواند به طور خودخواسته به شیوه های گوناگون به سقط جنین بیانجامد. شیوهٔ انتخاب شده معمولاً به سن رویان یا جنین وابسته است،

گردآوری: بخش سلامت آکاایران